1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Türkiye Ve İşsizlik Sorunu
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye Ve İşsizlik Sorunu

A+A-

Türkiye’nin önemli sorunlarından birisi işsizliktir.
Binlerce okumuş, yazmış veya az okumuş kimseler iş aramaktadır.
Kimilerine göre ise Türkiye’de işsizlik yok, iş arayanların iş beğenmemesi var.
Tabi ki, bu da bir bakış açısıdır.
Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Bunu hazmedemeyen, kaldıramayan da sözde dostlarımız, iç ve dış düşmanlarımız var.
Türkiye’nin kalkınması, gelişmesi ve üretimi, istihdama ve ihracata bağlıdır. Bunun içinde iş gücü potansiyelini iyi kullanmamız gerekir.
Türkiye’de iş arayanlar çok,

Diplomalı işsizlerde çok.
Eğitim sistemimizdeki bu çarpıklık böylesi bir tablo getiriyor ve sanayide, ya da benzeri yerlerde ara elemanı bulunamıyor. Herkes masa başı istiyor. Yani kalem efendisi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçen Ekim dönemine ilişkin işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre Ekim döneminde işsizlik oranı yüzde 11.8 oldu. Bunlar resmi rakamlar. Resmi kayıtlara girmeyen rakamın ise bundan çok olduğunu düşünüyorum. Anılan dönemde işsiz sayısı ise 3 milyon 647 bin kişi olarak kayıtlara geçti.
Bu kimseler terör örgütlerinin pençesine düşmekte ve Türkiye’nin sorunu olarak önümüze çıkmaktadır.Yine resmi rakamlara göre :

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 500 bin kişi artarak 3 milyon 647 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,3 puanlık artış ile yüzde 11,8 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1,5 puanlık artış ile yüzde 14,1 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,9 puanlık artış ile yüzde 21,2 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,3 puanlık artış ile yüzde 12 olarak gerçekleşti.
İstihdam edilenlerin sayısı 2016 yılı Ekim döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 411 bin kişi artarak 27 milyon 267 bin kişi, istihdam oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 46,2 oldu.
Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 168 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 579 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 19,5'i tarım, yüzde 19,4'ü sanayi, yüzde 7,6'sı inşaat, yüzde 53,6'sı ise hizmetler sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,9 puan, sanayi sektörünün payı 0,6 puan azalırken, inşaat sektörünün payı değişim göstermedi, hizmet sektörünün payı ise 1,6puan arttı.


İşgücü 2016 yılı Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 911 bin kişi artarak 30 milyon 914 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,8 puan artarak yüzde 52,4 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,2 puanlık artışla yüzde 72,1, kadınlarda ise 1,3 puanlık artışla yüzde 33,1 olarak gerçekleşti.
İşsiz sayısı 2016 yılı eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 420 bin kişi artarak 3 milyon 523 bin kişi oldu. İşsiz oranı ise 1 puanlık artış ile yüzde 11,3 seviyesinde gerçekleşti. Yukarıda da belirttiğim gibi bu rakamlar resmi rakamlar ve yaklaşık 4-5 ay önceki veriler.
Şimdi 2017 yılının nerede ise ilk ayını bitirmek üzereyiz. Sanırım bu rakamların daha da büyüdüğünü ve işsizliğin böyle giderse daha artacağı, ancak hükümetin yaptığı hamlelerin olduğunu da belirmek lazım.

 

Bu yazı toplam 622 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.