1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Türkiye Ve Oynanan Oyunlar
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye Ve Oynanan Oyunlar

A+A-

Türkiye büyük ülke.
İçte ve dışta bir çok sorunlarla uğraşıyor. Sorunların kimisi yapay, kimisi içeriden körüklenmekte, kimisi de dış mihrakların etkisi ile yapılmakta ve ülke zor duruma sokulmak istenmektedir.
Bundan yaklaşık 600 yıl önce Makyavelli :
“Türkleri dışarıdan işgale kalkmayın. Kaplan gibi olurlar.Onları içeriden halledin” demiştir. Tarih boyunca Türk devletlerine bakıyorsunuz, hep içeriden karışıklıkla, ihanetlerle yıkılmıştır. Tarih sahnesinde olan Türkiye Cumhuriyeti de bu felsefe içinde karıştırılmak, parçalanmak ve yönetilmek, yok edilmek isteniyor.
Geçtiğimiz gün Türkiye’de 3 önemli olay yaşandı. Bu olaylar küçük olaylar değil. Türkiye’yi anlayanlar için kökünken sarsacak, bozulan hukuk düzenili kökünden sallayacak, son dönemde dövüz- altın ve petrol gibi maddelerle zor anlar yaşayan Türkiye’yi tabandan sarsacak konulardır. En önemlisi de yanlış algılama ile ülke insanının huzurunu kaçırıp, güven sektesine uğratmaktır.
Dün MHP Konya Milletvekili ve Anayasa komisyon üyesi, eski bakan Faruk Bal bir basın toplantısı yaptı ve ciddi iddialarda bulundu.
Önceki gün Türkiye üç önemli ve büyük olayla sarsıldı.
Bunlardan ilki Elektrik kesintisi. Tüm Türkiye’de yaşanan bu olay, hem infial uyandırdı. Hem güvensizlik algısını çoğalttı, hem de Türk ekonomisine büyük darbe indirildi. Yapılan hesaplara göre Türkiye’de bir saatlik elektrik kesintisi Türk ekonomisine büyük darbe vurdu . Faruk Bal’ın ifadesi, bazı mühendislik ve ekonomik verilere göre bir saatlik kayıp 1 milyon dolardır. Yani Türkiye elektrik kesintisiyle 700-800 milyon dolar kayıp etti. Türk parasına çevirince rakam daha açıklık kazanmaktadır.
MHP Milletvekili Faruk Bal’ın ifadesiyle bu kesintiye iyi niyetle bakarsanız Elektrik üretim ve hatasından kaynaklanmış olacağı, Dağıtım şirket hatası olabileceğini, bu hataların mühendislik bilgisi ile tedbir alınabileceği belirtti. Ancak şu ana kadar hiçbir resmi makamdan elektrik kesintisinin nereden kaynaklandığı açıklanamadı. Yeterli tedbirler alınmamıştır” dedi.
Aynı anda Türkiye’de eş zamanlı yapılan bir terör olayı vardı. İstanbul’da bir savcı rehin alınıyor. 6 saat süren uğraştan sonra savcı Kiraz katlediliyor. Bunun Adliyelerde bir güvenlik zafiyeti olduğu iddiası var.
Faruk Bal’ın iddiasına göre PKK enerji üretim ve dağıtımında çok etkilidir. Böyle olunca kesinti bir şantaj mı dır ? Sorusunu sordu. 5. Kol faaliyeti ise ekonomik faaliyetleridir. Bu elektrik kesintisi bir fiber saldırısı mıdır?
Bal “ Türkiye’nin doğu ve güneydoğu illerinde PKK’nın ve yabancı istihbarat üyelerinin at koşturduğu alan olduğunu belirtiyordu.
Önceki günün diğer bir önemli ve Türkiye’yi sarsan olayı ise Balyoz- Ergenekon fırtınasından sonra verilmiş olan kararların iptali, aynı ülke ve aynı hukuk sisteminde 250 civarında kişilerin tutuklanıp, aradan geçen 3-4 yıl sonra yine aynı ülkede, aynı hukuk sisteminde serbest bırakılmaları ve berat ettirilmeleridir. Bu durum Türk Hukuk sisteminde büyük endişe ve infial doğurmuştur. Eğer bu insanlar suçlu ise cezasını çeksin. Yok değilse neden tutuklandılar. Ceza aldılar ? İnsanlar hukuk sistemine nasıl güvenecekler?
Faruk BAL’ın basın toplantısında son bölümde yaptığı değerlendirme ise tüyler ürperticidir. BAL’a göre önümüzdeki günlerde Türkiye’yi geçmişte yaşanan bir Balkan felaketi bekliyor.
PKK dağ eşkıyası idi. Şimdi şehir eşkıyası haline geldi. Birçok yerde yerel yöneticiler onların istedikleri insanlarda oluşmaktadır” demektedir.
Kim ne derse desin, hangi iddialar ortaya atılırsa atılsın, biz Türk Milleti olarak uyanık olmalıyız. Türk Devleti güçlüdür. Bunların hepsinin, sağduyu ve gerçek hukuk sistemi içerisinde hakkından gelecektir. Yeter ki böylesi tahrik ve kışkırtmalar karşısında sağduyulu davranmalıyız. Vatan, millet ve bayrak düşmanlarına fırsat vermemek için duyarlı olmalıyız.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum