1. HABERLER

  2. KONYA

  3. TYB Konya Şubesi’nde ekranlar ve kaybolan kültür değerleri konuşuldu
TYB Konya Şubesi’nde ekranlar ve kaybolan kültür değerleri konuşuldu

TYB Konya Şubesi’nde ekranlar ve kaybolan kültür değerleri konuşuldu

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından düzenlenen 2020 yılı etkinliklerinden ikincisi Kılıçarslan Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

A+A-

Konya Teknik Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Yağmur Küçükbezirci’nin konuşmacı olarak katıldığı konuşma “Ekranlarımız ve Kaybolan Kültür Değerlerimiz” başlığı altında sunuldu.

Bir fotoğraf göstererek Konuşmasına başlayan Yağmur Küçükbezirci, “Evin başköşesine kurulmuş bir divan ve divanın üzerinde torununa bakan bir nine. Bu kendi ninesiymiş. Yağmur hoca, şimdi onun yerine “hop” televizyonu başköşeye oturttuk, ninemizin resmini onun altındaki vitrine yerleştirdik. Ninemizden dinlediğimiz masalların yerini çizgi filimler, diziler aldı dedi. 

ÇİZGİ FİLMLER

Masum olarak gördüğümüz ve çocuklarımızı baş başa bıraktığımız çizgi filmlerin de düşünüldüğü kadar masum olmadığını söyleyen Küçükbezirci; “Ret Kit bizim zamanımızın en masum çizgi filmlerindendir.  Ret-Kit yalnız yaşayan bir atı ve köpeği olan, ağzından sigarası eksik olmayan bir adam… Bir bakıyorsunuz bunun bile vermek istediği bir mesaj var. İnsanı, çocuğu yalnızlaştırmak, yalnız yaşamaya özendirmek. Dünya sağlık örgütü bu çizgi filmde sigarayı yasakladı, o ağzına bir çöp aldı, sigara gibi kullanmaya başladı. 

Yağmur Küçükbezirci ambulansın üzerinde hemşirelerin kıyafetini gösteren bir kare gösterdi. Dedi ki “Hepimiz kadınlara yapılan şiddete karşıyız. Kadına şiddet sadece dövmekle, vurmakla olmuyor.  Kadının cinsel meta olarak kullanılması da bir şiddettir.” 

Çizgi filmlerde zihinleri bulandırmak amacıyla subliminal mesajlar veriyor. Simpson ailesinde masonların kullandığı öğeler sürekli olarak çocukların zihin altına işleniyor” dedi.

YERLİ DİZİLER

Yerli diziler konusuna da temas eden Doç. Dr. Yağmur Küçükbezirci; “Yerli demek, milli anlamına gelmiyor. Daha önce Dallas vardı.  Yabancı kültürü yansıtıyor, bizim kültürümüz ile bir alakası yok derdik daha sonra Türk filmleri çıktı yabancı dediğimiz filmlere rahmet okuttu. Çizgi Film çocuklar için, animasyon büyükler için.  “Leylekler” isimli çizgi filmde iki kadının dudaktan öpüşmesi, birlikteliği… Bir başka çizgi filmde erkeğin birlikte olması normalmiş gibi gösteriliyor. Kötü Kedi Şerafettin: Şerafettin, dinin şereflisi, büyüğü demek ancak böyle bir kelimeyi kötü karakterde hayvanlara yüklemek dini değerlerimizi hafife almaktır.

SOSYAL MEDYA OKUMALARI 

Çocuklarımızı ekran karşısında başıboş bırakmanın tehlikenin başlangıcı olduğunu, bunu önlemenin yolunun okullara Sosyal Medya Okuma derslerinin konulmasından geçtiğine inandığını söyleyen Küçükbezirci, “Çocuklarımız bizim geleceğimizdir, sahip çıkmalıyız” dedi. 

Program sonrasında TYB Konya Şubesi Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Çaycı tarafından Doç. Dr. Yağmur Küçükbezirci’ye bir plaket takdim edildi. Toplu Fotoğraf çektirilmesi ile program sona erdi. ŞEYMA BIYIKLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.