1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. TÜRKİYE'YE ÖRNEK ÇALIŞMA
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE'YE ÖRNEK ÇALIŞMA

A+A-

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü dostumuz Barış Şayir ile birlikte gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu. 
Tabi biz ziyareti hemen ticarete çevirmek için fırsat kollarken, sağ olsun yapılan çalışmalardan biraz bahsetti de bizi rahatlattı.
Öncelikle Mehmet Hoca sağlık kuruluşları konusunda tam hakimiyeti sağlamış. Hangi hastanenin, hangi sağlık ocağının kaç personeli var, ihtiyaçları nelerdir hepsi dosyasında mevcut.
Biz kendisini eski adı SSK Meram olan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği döneminde tanımıştık. O günlerdeki ziyaretimizde çok iddialı projeleri kendisinden dinlemiştik.
Kendisine o günleri hatırlattım. Biraz gerilere gittik.
Tabii ki bu sohbetin giriş kısmıydı.
Ama Sağlık Müdürü olarak kendisine has çalışmaları dinleyince doğrusu çok etkilendik. Konya genelinde sağlık sektörü ile ilgili önemli adımlar attıklarını, ilçelerle birlikte toplamda 45 projeyi yaklaşık 2 sene içerisinde tamamlayacaklarını dile getirdi. Hatta, hedeflenen 45 projenin bir kısmının yapımına başlandığını söyledi. 
Dile kolay her biri milyarlık yatırım olan 45 proje Konya ya kazandırılacak.
Ilgın Devlet Hastanesi özelinde yaptığı “Deprem analizini yaptırdık, yıkım onayını aldık ve başlıyoruz. Tertemiz bir hastane olarak dönüştüreceğiz. Aynı zamanda Ereğli ve Hüyük’te de yeni hastane yapıldı. Bakanlık onaylı yatığımız ihalelerle de yaklaşık 3 sağlık ocağını parasını da devlete geri kazandırdık. Ilgın’da İlçe Müdürlüğü, Sağlık ve Hayat Merkezi, 10 Hekimlik Aile Sağlığı Merkezi ve 112 İstasyonu olacak. Ilgın Hastanesi’nin bahçesini de Sağlıklı Hayat Parkı olarak rehabilite edeceğiz. İnşallah bütün ilçelere bu şekilde sağlık tesisi yapacağız. Bu tesislerde diyetisyen, fizik tedavi bölümleri, psikolog ve aile hekimleri olacak” şeklindeki açıklaması ise projelerin rastgele seçilmediğini gösteriyor.
Hem devlet kazanıyor, hem de millet.
6 No’lu Aile Sağlığı Merkezi ise Türkiye ye örnek bir proje.
Nasıl mı?
Prof.Dr.Mehmet hocanın sözlerini aktarayım. 
 “ 10 hekimimiz var. Üst kat sağlıklı hayat merkezi. Diyetisyenimiz mevcut, 2 Fizyoterapistimiz ve psikoloğumuz var. Vatandaşlar randevuyla yardım alıyor. Türkiye’ye örnek bir merkez ve bunun benzerlerini yaygınlaştırıyoruz. Halk sağlığı laboratuvarımız var. Bunlar Ankara’da bile yok. Şehirleri araştırdık, tam bir örnek bulamadık. Konya’daki ilk olacak”  
Mehmet Hoca’nın projelerle ilgili açıklamasının yanında şu özel çalışması ise tam da ülkemizin ihtiyaç duyduğu çok önemli bir eksiklik.
Çalışanları ayrı, ayrı dinlemek. Tabiri caizse onları ‘adam’ yerine koymak. Değer vermek.
Aslında Türkiye ye örnek yeni bir proje.
Sağlık Müdürü olarak sabahın erken saatinde bir ilçeye gidiyor ve oradaki sağlık çalışanlarını güvenlikçi, temizlikçi, hekim, hemşire, yardımcı personel ayrı ayrı gruplar halinde dinliyor. Hepsine söz hakkı veriyor, sorunları ve beklentileri birinci elden duyuyor.
Bu çalışmanın tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yapılması inanın hizmet kalitesini ve hızını çok yükseltecektir. 
Halk şikayet edecek bir eksiklik bulamayacağı gibi hizmet verenlerde gönlü rahat olarak evlerine döneceklerdir.
Teşekkürler sayın Müdürüm.

Önceki ve Sonraki Yazılar