1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. TÜRKİYE’DE “DİN EĞİTİMİ”
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE’DE “DİN EĞİTİMİ”

A+A-

Benimde okuma imkanımı bahşeden Allah’ıma şükürler olsun ki, İmam Hatip Okulları ilk onlu yılında lise değildi ve mezunları da üniversitelere giremez, Askeri okullara alınmaz ve sadece o zaman ki İsmi ile Yüksek İslam Enstitüsü ismi verilmiş olan yüksek okullara gidebilirlerdi. İmam Hatip Okulundan mezun olan bir kişi üniversiteye girmek isterse lise mezunu da olmak zorunda idi. Bunun içinde lise bitirmesi lazımdı ve fark derslerinin imtihanına girmesi, liselerin bir ay süren yazılı ve sözlü sınavlarını başarması gerekirdi. Belik de yüzlerce İmam Hatipli bu yolla hem Lise mezunu olmuş, hem de İmam Hatip Lisesi mezunu olarak Üniversitelere kayıt yaptırmıştır. Ama genelde büyük çoğunluk Yüksek İslam Enstitüsü’ne gitmiş ve oradan mezun olmuşlardır.
Bu uygulamanın o zaman bir amacı vardı. O da İmam-Hatip Liseleri meslek okulları olarak dinle ilgili meslek adamlarını yetiştirmek ve toplumun dinle ilgili asgari ihtiyaçlarını gidermek için kurulmuşlardır.
1970 yıllarının ilk bölümlerinde İmam-Hatip okullarının orta kısımları kapatılarak, direk İmam-Hatip Liselerine kayıt yapılmaya başlanmıştır. Daha sonraları da İmam-Hatip okulları, İmam-Hatip Lisesi adını aldı ve mezunlarına da üniversitelere girmek hakkını elde etti. Uzunca bir süre, Üniversiteye girmek isteyen İmam-Hatip mezunlarına farklı puanlar uygulanmaya başlanıldı ve sonra kaldırıldı. Böylece İmam-Hatip’ler meslek okulu olmaktan çıkarılmış, dinini de öğrenmek isteyen çocukların gittikleri bir lise hâline dönüştürülmüştür. Bu şekilde İmam-Hatip Lisesi diploması aynı zamanda da Lise Diploması haline dönüştürülmüştü.
2000’li yıllara gelince de, zamanın iktidarı, Liselere Kur’an, Hz. Muhammed’in Hayatı, Temel Dini Bilgiler gibi dini dersleri getirmiştir. Aslına bakılırsa Lise’lere bu ve benzeri derslerin koyulması gayet yerinde bir uygulama olmuştur. Hatta din eğitimi ile ilgili derslerin sayısı, seçmeli olmak şartıyla daha çoğaltılmasında fayda mülahaza ediyorum. 
Ortaokul ve Liseler de, Kur’an okumaları, dinler tarihi, Hz. Peygamberin Hayatı vb. dersler seçmeli de olsa konulmalıdır. Böylece dinini öğrenmek isteyen gençler, normal eğitim programları içerisinde de din eğitimini almalıdırlar. Ayrıca Müftü gibi üst düzey din adamı yetiştirmek için yeniden bir yapılanmaya gidilmelidir. İlahiyat Fakülteleri ise ilahiyat/teolog ile ilgili bilim adamı yetiştirmeye ağırlık vermelidir.
Ayrıca, eğitimle ilgili kararlar ve yeniden yapılanmalar ise sadece eğitim bilimcileri değil ülkenin kültür ve bilim insanlarının da katılacağı şûralar da alınırsa daha etkili olacağı kanaatindeyim.
Selametle!....

Bu yazı toplam 1135 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.