1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Türkiye’de Geçim, Seçime Yansıyacak
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’de Geçim, Seçime Yansıyacak

A+A-

Ülkemizde hayat şartları, hükümetin ifade buyurduğu gibi hiçte kolay değildir. Özellikle son iki yıldır yapılan zamlar karşısında milletimizin alım gücü ve yaşam standardı ciddi anlamda gerilemiştir. Kendimizi avutmadan buradan gerçekleri konuşalım. Birlikte gerçekleri haykıralım. Halkımızın yapılan zamlar ve getirilen vergi oranları karşısında ki sabrının temelinde vatan sevgisi yatmaktadır. Ama bu konuda hükümetin sınırları zorladığı ve halkı ciddi bir yaşam mücadelesiyle baş başa bıraktığı aşikar bir gelişmedir. Ülkemizde ki gidişat, açıkçası orta sınıfı temelinden sarsmış ve çok zengin ya da çok fakir olarak ortaya çıkan bir halk kitlesi yaratmıştır. Caddelerde, sokaklarda, işyerlerinde, kahvelerde, toplu ulaşım araçlarında konuştuğumuz insanların ortak sıkıntısı açık ve net şekilde yaşam standardında ki zorluklar menşeli olmaktadır.
İşte bu durum, mevcut hükümetin geleceğini tehdit etmekte olup, bundan sonra gerileme sürecinin başlayacağına dalalet etmektedir. Şu anda halkımızın bakış açısında büyük değişiklikler ortaya çıkmıştır. Herkes bir alternatif beklentisine kapılmıştır. Alternatif olabilen kesinlikle bu ülkenin yeni söz sahibi olacaktır. Bu alternatif olma kapsamından CHP ve MHP’nin hiç adı geçmemektedir. O halde bu durum şuna işaret eder. Meclis dışından ama, ülke sorunlarına duyarlı bir oluşumun başına geçecek ve halktan biri olacak siyasi yapılanma…
Bu mümkün mü ?
Elbette mümkündür.
AK Parti, yatırımlarda başarılı oldu.
AK Parti, sağlıkta başarılı olmuştu. Ama şu anda geri adımlar atılıyor.
AK Parti, eğitimde başarılı olmaya çalıştı. Ama toplam çerçevede bunu sağlayamadı.
AK Parti, teknoloji transferinde başarılı oldu.
AK Parti, dış politikada başarılı olmuştu. Ama şu anda yalnızlaşmaya gidiyor.
AK Parti terörle mücadelede başarılı olmuştu. Şu anda terörizm dağa tekrar tırmanırken, şehirlere de bulaşmaya başladı. Daha kötüsü, mecliste de siyasi terörizm yapanlar türedi.
Ne dediniz? Yeter mi ?
Peki, o halde halkımızın gözünden bakalım :
Atanamayan öğretmenler mi ?
İşsizliğin yeniden hortlaması mı ?
Gerçek enflasyon oranı mı ?
Yahu hangisinden bahsedelim ki!
Yükselişe geçen zamlar mı? Peki o halde bunu konuşalım.
Bu ülke, dünyada fındığın en çok üretildiği ülkedir. Fındığın zihin gelişmesiyle alakalı ne kadar değerli bir besin olduğunu tüm dünya kabul ediyor. O halde soruyorum. Bu ülkede yaşayan milletin kaçta kaçı istediği miktarda fındık yiyebiliyor. Evet acı gerçek! Fındığın kilosu birkaç sene önce ki 15 TL’lik rakamlardan bugün 50 TL’li rakamlara ulaştı. Diğer kuruyemişler de buna paralel olarak uçuşa geçti. Leblebi, ay çekirdeği, yer fıstığının bile kilosu 10 TL’yi geçti. Kabak çekirdeği birkaç senedir en düşük 18 TL’ye düştü. Şu anda 20 TL’nin üzerinde satılıyor.
O halde buradan şu sonuca varmıyor muyuz? Bu ülkede tarım sektörü gerilemiştir.
Süt ürünlerine girmeden edemeyeceğim. Bugün tereyağının kilosu 20 TL’li rakamlara ulaşmıştır. Beyaz peynir 15 TL’den aşağı değil. Pastörize sütün litresinden tutun, kaşar peynirine, tulum peynirine kadar fiyatların durumunu biliyorsunuz.
O halde buradan şu sonuca varmıyor muyuz? Bu ülkede hayvancılık sektörü gerilemiştir.
Hani geçenlerde Manisa Soma’da kesilen zeytin ağaçlarının yasını tutmuştuk ya! Aklıma zeytin geldi. Bugün ağız tadıyla yiyebileceğiniz zeytinin kilosu en az 15 TL’dir.
Petrol konusuna da bir girmek lazım!
Bazı ülkelerden örnek vereyim. Aşağıda ki benzin litre fiyatları Amerikan Doları bazındadır. Venezuela : 0,01 USD, Arabistan: 0,16 USD, Nijerya : 0,57 USD, Azerbaycan : 0,76 USD, ABD : 0,83 USD, Endonezya : 0,87 USD, Pakistan : 0,93 USD, Nijer : 1,01 USD, Vietnam : 1,04 USD, Bangladeş : 1,07 USD, Hindistan : 1,11 USD, Avustralya : 1,22 USD, Japonya : 1,32 USD, Uganda : 1,38 USD, Fas : 1,43 USD, Letonya : 1,49 USD, Bosna Hersek : 1,50 USD, Romanya : 1,53 USD, Senegal : 1,69 USD, Fransa : 1,79 USD, Almanya : 1,80 USD, Yunanistan : 2,00 USD, Türkiye : 2,11 USD.
Bizi bu konuda sollayan sadece 4 ülke var. Malawi, Hollanda, İtalya ve Norveç.
TL rakamlarına ulaşmak için litre fiyatlarını 2,20 ile çarpıverin.
Yeter artık bu milletin sırtına binen vergiler ve zamlar…

 

Bu yazı toplam 205 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.