1. HABERLER

  2. KONYA

  3. TÜRKİYE’DE İLK 10’A GİRDİ
TÜRKİYE’DE İLK 10’A GİRDİ

TÜRKİYE’DE İLK 10’A GİRDİ

SÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İslami İlimler Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sivil Havacılık bölümünün ilk yılında yüzde 100 doluluğa ulaştığını aktardı. Şahin, yeni açılan bölümler ve yapılacak yeni çalışmalarla amaçlarının mezun değil, bilim ins

A+A-

Ümit ÖZEL

Akademik çalışmaları, eğitim ve bilim yatırımları ile Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasına girmeyi başaran Selçuk Üniversitesi, dünya üniversitesi olma yolundaki çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bugüne kadar yaptığı çalışmalarla öğrenci tercihleri noktasında Türkiye sıralamasında kendisine ilk 10’da yer bulmayı başaran Selçuk Üniversitesi 2017-2018 eğitim yılında da bu başarısını korudu. Selçuk Üniversitesi’nin markalaşma yolunda büyük mesafeler kat ettiğini ifade eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, yeni eğitim yılında öğrenci kabul edecek 3 bölümün de tamamen dolduğunu aktardı. Tercih eden öğrencilerin puan sıralamasına bakıldığında ise yeni açılan İslami İlimler Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sivil Havacılık bölümünün kontenjanları tamamen doldu.

KONYA VE SÜ’YE GÜVENİN İŞARETİ

Konya ve Selçuk Üniversitesi’nin son yıllarda büyük bir başarı ivmesi yakaladığını ifade eden Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Yeni açtığımız İslami İlimler Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sivil Havacılık tamamen doldu. Kesin doluluk oranları kayıtlardan sonra belli olacak ancak tercihlere göre baktığımız zaman tüm kontenjanlarımız dolu görünüyor. Burada dikkatinizi çekmek istediğim önemli bir nokta var. Bu 3 bölüm ve fakülte ilk yılı olmasına rağmen doldu, üstüne de tercih eden öğrencilerin puan sıralamasında önemli bir başlangıç yaptı. Yeni bölümlerimizi tercih eden öğrencilerin puanlarına baktığımız zaman da büyük başarı yakaladık. Okulumuza kayıt hakkı kazanan öğrencilerin puan sıralamasında yeni bölümlerimiz 10. Sırada yer aldı. İlk yıla göre bu müthiş bir şey. Bundaki en büyük etken de Selçuk Üniversitesi markası ve Konya’ya olan güven oldu.” dedi.

img_5878-001.jpg
AMACIMIZ BİLİM ADAMI YETİŞTİRMEK

Selçuk Üniversitesi’nin yaptığı yatırımlar ve akademik işlerle ulaşmak istediği hedefin sadece üniversite mezunu bireyler yetiştirmek olmadığını söyleyen SÜ Rektörünü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Biz burada üniversite mezunları yetiştirelim gönderelim gayesinde değiliz. Burada bizim hedefimiz ve tüm kadrolarımızdan beklentimiz bilim insanı yetiştirmek. Örneğin eczacılık, eczacılarımız eczacılığı ilaç satan yeri işletmek olarak görüyor. Aslında bunun böyle olmaması gerekiyor. Her eczacı bir ilaç üreticisi ve buluş sahibi gibi donanıma sahip olmalı ve bunun gereklerini yerine getirmelidir. Hedefimiz bunun üzerine kurulu. Biz burada Selçuk Üniversitesi olarak bilim insanı yetiştirmek istiyoruz.”diye konuştu.

CUMHURİYET TARİHİNDE İLKLERDEN OLDU

Bu yıl ilk defa öğrenci kabul eden Eczacılık Fakültesi’nde çok hızlı davranıldığının altını çizen Rektör Mustafa Şahin, böyle hızlı bir kuruluş hikayesinin belki de Cumhuriyet Tarihi’nde ilk olduğunu aktardı. Rektör Şahin, “Eczacılık Fakültesi resmi gazetede ilk olarak Şubat ayında yayınlandı. Nisan ayında Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) kontenjan verdi. Temmuz-Ağustos ayında da öğrenci aldı. Yani Cumhuriyet Tarihi’nde böyle hızlı kurulan bir örneğin daha olacağını sanmıyorum. Bu yıl ilk olmasına rağmen yüzde 100 doldu ve 60 öğrencimiz inşallah fakültemizin ilk öğrencileri olarak lisans eğitimine başlayacak.”ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.