1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. TÜRKİYE’DE İŞSİZLİK VE…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE’DE İŞSİZLİK VE…

A+A-

Türkiye bir çok cephede savaş veriyor.

Bunların içinde en önemlisi terör, dışarıdaki ve içerideki hainlerle mücadele, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı işsizliği düşürme çabaları etkili olsa da yetersiz kalmaktadır.

Ekonomi ve tabi ki işsizlik.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 619 bin kişi artarak 3 milyon 642 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,6 puanlık artış ile yüzde 11.7 seviyesinde gerçekleşti.İşsizlik oranı geçen Şubat ayında ise yüzde 12.6 seviyesindeydi.Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1,8 puanlık artış ile yüzde 13,7 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 4,4 puanlık artış ile yüzde 21,4 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,7 puanlık artış ile %12 olarak gerçekleşti.

2000 yılında işsizlik oranı yüzde 6.5 idi... 2001 krizinde yüzde 8.4'e yükseldi. Bugün 2001 kriz yılından daha yüksek, yüzde 12'ye yaklaşan bir işsizlik oranı yaşıyoruz.

2012 yılı büyümenin düşmeye başladığı ve işsizliğin artmaya başladığı kırılma yılı oldu. Mart ayı için açıklanan yüzde 11.7 işsizlik oranı fiilî işsizleri kapsamıyor. Fiilî işsizleri de katarsak, işsizlik oranı yüzde 17.9'a çıkıyor.

Yüzde 5 hormonlu büyümeye şapka çıkaran bakanlar acaba bu işsizlik oranları için ne diyecekler?

Son beş yılda, işsizlik oranları artmıştır...

1-Tarım dışı işsizlik artmıştır. Tarım sektörü işsizliği gizler... Bunun için tarım dışı işsizlik daha gerçekçi bir göstergedir.

2- En fazla genç nüfusta işsizlik artmıştır. Nedeni, eğitimin ideolojik amaçlı ve popülizm için kullanılması, eğitimde iş gücü planlamasının yapılmıyor olmasıdır.

Gençlerde işsizliğin ne kadar riskli olduğunu söylemeye bile gerek yoktur.

3- Hükümetin işsizliği çözmesi için, TÜİK'in açıkladığı 3 milyon 642 bin işsizi dikkate alması yetmez. Geride iş aramayan işsizler var. Özetle Hükümetler bir istihdam politikası oluşturmak ve meseleyi çözmek istiyorsa, işsiz sayısının 5 milyon 976 bin olduğunu ve fiilî işsizlik oranının da yüzde 17.9 olduğunu dikkate alması gerekir.

4- İş gücüne katılma oranı artmıştır. Bu oran iş gücünün kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus içindeki oranıdır. İş gücüne katılma oranı olumlu seyretmiş ve son beş yılda yüzde 48.6'dan, yüzde 52.2'ye yükselmiştir. Yine de bu oran çok yetersiz, zira Avrupa'da aynı oran ortalama yüzde70 dolayındadır.

5- Maalesef istihdamda kadın nüfus olarak Türkiye, dünyada çok geri sıralarda yer alıyor. Avrupa'da yüzde 50 ile yüzde 70 arasında değişirken bizde 2017 Mart ayında yüzde 28.1 oldu. Üstelik beş yıl öncesine göre de düşme var. Düşmenin iki nedeni var... Birisi kadınlar üstünde baskı artıyor... İkincisi de bütçeden para aktarılıyor. Aynı bütçe kaynakları ile para dağıtmak yerine iş yaratılsaydı, aynı zamanda istihdamda artış olurdu.

6- Orta ve uzun dönemde, işsizliği çözmenin ilk adımı, üretimi dışa bağımlı, ithalata bağımlı olmaktan çıkarmak, yatırım eğilimini artırmak ve büyümeyi sağlamaktır. Son beş yılda düşük büyümenin de işsizliği artırdığı anlaşılıyor. İşsizliğin kesin çözümü millî gelirde yüksek büyüme oranları sağlamaktır.

Bu görüş ve bilgiler devletin kaynakları ve  Esferden Korkmaz’ın bilgilerinden alınmıştır.

 

 

Bu yazı toplam 579 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.