1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Türkiye’de tek kaldı
Türkiye’de tek kaldı

Türkiye’de tek kaldı

Türkiye’nin 3. korumalı iş yeri olarak hizmete açılan Gökçem Cafe, diğer şehirlerdeki 2 işyerinin kapanması ile tek kaldı. Özel gençlerin hem eğitim aldığı hem de çalışma imkanı bulduğu Gökçem Cafe, Konyalılardan daha fazla destek bekliyor

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı korumalı iş yeri olan Gökçem Cafe’nin açılışının üzerinden bir buçuk yıl geçti. Korumalı iş yeri olarak Türkiye’de üçüncü açılan Gökçem Cafe, ekonomik sıkıntılardan dolayı ayakta durmaya çalışıyor. Gökçem Kafede çalışan özel gençlerin eğitiminden sorumlu olan Erkan Erol, engellilerin istihdamının zor karşılandığını ifade etti. Erkan Erol: “Korumalı iş yerinden kastım şu 2013 yılında özel bir yönetmelik çıkıyor. Zihin engelliler ve ruhsal sıkıntısı olanlara yönelik iş istihdamı için bir yönetmelik çıkartıyorlar. İşte bu yönetmelikte diyor ki en az çalışanların yüzde 75’i bu saydığımız kategoride olacak en az 8 kişi çalışacak gibi şartları var. Ve bunun sonucunda da Korumalı İş yeri statüsünü kazanacak. Yapılış amacı bahsettiğimiz engel gruplarının istihdamını sağlamak. Çünkü bu gruplar hem Türkiye’de hem dünyada istihdamı en zor grup.” diye konuştu.

3 İŞYERİNDEN İKİSİ KAPANDI KONYA’DA TEK KALDIK
Engellilerin istihdamının zor olduğunu ama en zorunun zihinsel engellilerin istihdamının olduğunu kaydeden Erol, devletin buna özel uygulaması olduğunu belirtti. Erol, “Yalnız bu uygulama sonucunda geçtiğimiz Mayıs ayına kadar herhangi bir teşviği yoktu. Sadece yasa, yönetmelik var, kişiler bunu açarsa bu statüyü kazanıyorlardı. Böyle olunca da Türkiye’de sadece 3 tane korumalı iş yeri açılmış 2013’ten günümüze kadar. Biz üçüncüsüyüz. Hizmet sektöründe çalışan da Türkiye’de tek korumalı iş yeri burası. Diğer 2 korumalı iş yeri daha çok üretime yönelik atölye sistemi şeklinde çalışıyorlar. Bizim tek amacımız meslek edinmeleri ekonomik özgürlüklerini kazanmaları değil ona ek olarak toplumla bütünleşmeleri toplum farkındalığının artması sosyalleşmeleri gibi bir takım düşüncelerimizde vardı.” ifadelerini kullandı.

DEVLET DESTEĞİ YETERLİ DEĞİL
2 korumalı iş yerinin ekonomik olarak kaldıramadıkları için kapatma kararı aldıklarını vurgulayan Erol, birinin kapatıldığını diğerinin de dilekçesini verdiğini dile getirdi. Böyle bir statüde Türkiye’de tek yer olarak Gökçem Cafe’nin kaldığını söyleyen Erol, devlet desteğinin yeteri kadar olmadığını belirtti. Erol: “Mayıs ayında bir yönetmelik daha çıktı orada da özel gereksinimli çalışanların asgari ücretlerinin üçte biri devlet tarafından karşılanıyor. Buda çok yeni bir uygulama ve yetersiz. En az 8 özel genç çalıştırmak zorundasın. Onun haricinde normal denilenlerden toplam sayı 10 u geçtiği zaman her bir normal denilen için 3 tane daha özel gereksinimli almak zorundasın. 10 kişiye kadar çalıştırdığımızda 8’e 2 oluyor ama biz on birinci kişiyi alalım dediğimizde o zaman bu yasa diyor ki sen 3 tane de özel gereksinimli almak zorundasın ki yüzde 75 oranını tutturabilesin. Bu şartlarda bizim herhangi bir üretim haneyle rekabet etmemiz isteniyor buda çok mümkün olmuyor maalesef.” dedi.

EĞİTİM SİSTEMİNİN İÇERİĞİ MESLEKİ OLMALI
Erkan Erol, eğitim sisteminin alt yapısının hem özel sektörde hem de devlette değişmesi gerektiğinin altını çizdi. Vatandaşların meslek sahibi olmak için okuduğunu, özel gereksinimli gençlerin de meslek sahibi olabilmeleri için eğitim verilmesi gerektiğini anlatan Erol, hem özel sektörün hem de devletin okullarının yetersiz kaldığı görüşünde. Mesleki anlamda yetersiz kalan özel gereksinimli vatandaşlara işverenlerin iş vermeyi düşünmediklerini kaydeden Erol sözlerini şöyle sürdürdü: “ Devletin devreye girmesi gerekiyor ki bir takım desteklerle, primlerle, teşviklerle bu işi üstlenebilsin. Ne zamana kadar eğitim sistemindeki açıklıklar kapatılana kadar. Özel gereksinimli kişilere mesleki anlamda yeterli eğitimler verilirse o zaman işe yerleşmeleri çok daha kolay olacak. Bizim burayı açarken ki düşüncelerimizden biri şuydu neyi ne kadar yapabildiğinizin hiçbir önemi yok ekonomik olarak birine bağlıysanız siz bağımsız değilsinizdir.” sözleriyle mesleki eğitimlerin yeterli olduğunu düşünmediğini belirtti./Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.