1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Türkiye’den Manzaralar !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’den Manzaralar !..

A+A-

Türkiye tam anlamıyla kara kışa teslim oldu. Dondurucu soğukların Türkiye’yi ve Avrupa’yı kamsam alanı içine alması, insanları ve yaşamlarını çok zor duruma taşıdı.
Şimdi bizlerin içinde durumu çok iyi olanlar var. Ya birde yokluk içinde, evsiz- barksız olan insanlara ne demeli.
Bir kova kömürü, bir çuval odunu olmayan insanların Allah yardımcısı olsun. Varlıklı insanların bu kimselere kucak açması, yardım etmesi, devletimiz, Belediyeler şefkat kucaklarını açması gerekir.
Bir de yolda- belde olanlara acımak gerekir. İnsanlar rızkı için yollara düşmüştür. Bunların emekleri heba olmaması gerekir. Üreten- çalışan bu insanların kıymetini başta ailesi olmak üzere tüm Milletimiz bilmeli, takdir etmelidir.
Doğu kar ve kış içinde felç durumda. Tabi ki, yaşam şartları çok zor. Onların yardımına da devletimiz elinden geldiğince ve imkanlar nispetince yardımcı olmaktadır. Uzun süredir bir çok yere bu oranda kar düşmüyordu. Bu sene kış her anlamda zor geçecek gibi görünüyor. Zaten Sonbahar ile kışın nasıl geçebileceği tahmin ediliyordu.
Birde yaban Hayvanları var…
Güneydoğu’da, doğuda yüzlerce binlerce hayvan aç. Konya’mızda dondurucu soğuklar var. Yine sokakta kedi- köpek ve benzeri hayvanlar yaşamaktadır. Bunlara Allah rızası için yardım etmeli, yemeklerimizden bunlara vermeliyiz.
Bildiğiniz bir hikâye ama :
Yanlış yolda olan bir kadın, ayak kabusu ile bir köpeğe su vermesi sonrasında Allah onu af etmiştir. Kimde ne olduğunu Allah’tan başkası bilmez. Onlara iyi davranmalıyız.
Geçtiğimiz akşam bir çoğunuz izlemişinizdir. Urfa’nın Siverek ilçesinde başı boş eşeklerin halini. Dilsiz, damaksız ve derdini anlatamayan, bir yere sığınamayan bu zavallı hayvancıkların durumu benim yüreğimi sızlattı. Umarım aynı duyguları sizlerde yaşamışsınızdır.
Hayvanlar böyle,
Ya İnsanlar …
Ankara Valiliğinin kadirşinas, şefkat kapısı bir Sosyal Devletin yapması gerekeni yapmıştır. Yüzlerde evsiz- barksız ve sığınmasız insanlar için Otel kiralamış ve burada insanlar kendilerine sığınacak, yatacak yer buluyorlar. Nasıl da bu durumdan mutlu olduklarını izledim. Bunu büyük şehirlerde tüm Valilikler ve Belediye Başkanları yaparsa, aç, açık, susuz, kimse kalmaz. Hayırsever vatandaşlarımızda buralara destek olursa çok daha iyi olur.
Türkiye’den bir başka manzarayı ise yüzüm kızararak izledim.
Nedir bu diyeceksiniz.
Haklısınız.
Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisinde bütçe görüşmeleri yapılıyor. Hükümet tarafı bütçeyi sundu. Muhalefette haklı olarak ve edep çerçevesinde eksikleri söyleyecek, yapılması gerekenleri izah edecek. İktidar da buna cevap verecek.
Bunlar olması gerekenler.
Ancak hiçte böyle olmuyor.
İki tarafta ve özellikle de muhalefet edep ve hayaya yakışmayan, üslup ve tavırla bütçenin dışında her şeyi konuşuyor. Hararetler, küfürler…
Bu Millete bu meclis böylesi bir çalışma ile layık mı?
Takdir size aittir.
 

Bu yazı toplam 294 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.