1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Türkiyem şairi Cebeci, Konya’da yâd edildi 
Türkiyem şairi Cebeci, Konya’da yâd edildi 

Türkiyem şairi Cebeci, Konya’da yâd edildi 

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Vuslatının 11.Yıldönümünde Türkiyem’in Şairi Dilaver Cebeci” yâd edildi. 

A+A-

Konuşmasına Şair-Yazar Dilaver Cebeci’nin en çok sevdiği “Uçlarda Dolaşan Bir Çakırkuşunun Yakarışı”adlı şiirini okuyarak başlayan Araştırmacı - Yazar Hüzeyme Yeşim Koçak, şair, yazar ve akademisyen Dilaver Cebeci’nin 1943 yılında Gümüşhane'ye bağlı Kelkit Dayısı köyünde doğduğunu ve Ankara İlahiyat Fakültesi’nden 1970’de mezun olduktan sonra çeşitli lise ve enstitülerde öğretmen olarak çalıştığını belirterek “Diyanet İşleri Başkanlığında neşriyat uzmanlığı yaptı. Geçirdiği bir hastalıktan dolayı 2001 yılında emekliye ayrıldı. Cebeci iki çocuk babasıydı. 29 Mayıs 2008 yılında, İstanbul’un fethi gününde İstanbul’da vefat etti” dedi.
O TÜRKİYEM’İN ŞAİRİDİR
 “Dilaver Cebeci için Türk sözü bugün için bir ırk değil, Türkçe konuşan, tarihin belli bir dönemini beraber yaşamış olan ortak atalara ve kültüre sahip bir millet için kullanılmaktadır. Kazak, Kırgız, Tatar, Uygur, Özbek gibi zümrelerin ortak adıdır” diyen Koçak, Cebeci’nin Türk-İslâm sentezine inandığını, Türk milletinin bu sentez içerisinden büyük hamleler yaparak hakkın, doğrunun ve güzelin düşmanlarını kahredeceğini ifade ettiğini söyledi. Cebeci’nin “esaret hayatı yaşayan Türklerin hayatiyetlerini İslâm dini sayesinde devam ettirdiklerini, tek Tanrı inancına sahip olduklarını” belirttiğini Türk’e Dair adlı eserinde dile getirdiğini kaydeden Koçak, İslâm inancı ile Türk Töresi’nin bizi bugünlere getirdiğine inandığını da sözlerine ekledi. 
TÜRK MİLLETİNİN HAFIZASI SİLİNMEK İSTENİYOR
Dil konusundaki hassasiyeti son derece derin olan Cebeci’nin, İslâmî hüviyeti ile dinî hatırası olan kelimelerin tasfiye edilmek istendiğine inandığını ve ekseriya “hayat, iman, imkân, fikir, akıl” gibi dilimize ve düşünce dünyamıza Kur’an-ı Kerim’le girmiş olan kelimelerin malûm çevrelerce atılarak yerlerine uydurmacaların konulduğuna inandığını dile getiren Koçak, “Özellikle kaza haberleri verilirken mesela; “beş kişi öldü” yerine “beş kişi yaşamını yitirdi” demek suretiyle hem hayat hem de onun zıddı olan ölüm kelimeleri telaffuz edilmemiş olmaktadır. Bütün bunlarla Türk milletinin hafızası silinmek istenmekte’ dedi
 Gönül Gözü Derneği Başkanı Derviş Ahmet Şahin de, şair Cebeci’nin Dündar Taşer’e yazmış olduğu “Ağıt” adlı şiirini okudu. Sonra dinleyicilere, Cebeci’nin kendi sesinden “Türkiyem” şiiri ile sanatçı Yıldızdoğan’ın sesinden Türkiyem türküsü dinlettirildi. ŞENGÜL GÜRBÜZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.