1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Türkiye’nin Amacı Toprak Olsaydı
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’nin Amacı Toprak Olsaydı

A+A-

Türkiye’nin Afrin’e başlattığı son “ZEYTİN DALI” operasyonun amacının toprak olmadığının en büyük delili Türkiye’nin Suriye sınırı boyunca çektiği beton duvarlardır. Konu ile ilgili Reuters in haberi şöyle başlıyor. “… Türkiye-Suriye sınırına örülen dev beton duvar bitmek üzere, askerler Alman K9 köpekleriyle nöbet tutuyor.  911 kilometrelik Türkiye-Suriye sınırının yaklaşık üçte birlik bölümüne inşa edilen beton duvarın…” Hangi ülke, hangi devlet, sınırları içine katmak istediği komşu ülkenin sınırlarına milyarca dolar harcayarak duvar örer.  
Zaten cumhurbaşkanımız da son konuşmasında bu konuyu açık ve net ortaya koydu.: "Ülkemizin, hiç kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur, olmamıştır…” “…"Halen ülkemizde hayatlarını sürdüren 3,5 milyon Suriyeli misafirimizin kendi yurtlarına, evlerine dönebilmelerinin, bizim sağlayacağımız huzur ve güven iklimiyle mümkün olduğunu biliyoruz. Fırat Kalkanı Harekâtı’nda bunu bizzat yaşayarak gördük. İdlib'de ve Afrin'de de aynı huzur ve güven iklimini tesis ettiğimizde, yüz binlerce Suriyeli kardeşimiz, kendi yurtlarında, kendi evlerinde hayatlarını sürdürme imkânına kavuşacaktır…”    
 BİZ SURİYEDE OLMALIYIZ ÇÜNKÜ 
1-  Suriye savaşından en çok zarar gören ülke biziz.
2- Bu kaos ülkesine 900 km sınırı olan biziz
3- Bu ülkeden kaçıp mülteci olan insanlardan 3,5 milyonu bizim ülkemizde
4-Bu ülke (Suriye) asırlarca bizim yönetimimizde kaldı. Daha dün kaybettik orayı.
5- Bu ülkede yaşayan ve mülteci olan insanlarla hem tarih, hem din, hem sınır, hem mezhep (Alevi Sünni fark etmez) hem etnik bağlarımız mevcut.
6- Bu savaşın bitmesini en çok biz istiyoruz Çünkü maddi manevi en büyük zarar hala bizim hanemize yazılıyor.
MÜLTECİLER KARDEŞLER NEREDESİNİZ?
Terörden en büyük zararı biz görüyoruz. Milletimiz Suriyedeki olayların neticesi olarak çok can ve mal kaybetti. Buna rağmen mültecilere çok cömert davrandı. Buna karşılık dünyadan teşekkür beklerken tam tersi oldu oluyor. Sanki3,5 milyon mülteciyi biz misafir etmiyoruz, sanki bu savaştan en çok maddi manevi zarara biz uğramamışız. Birileri bizden hesap sormaya kalkıyor. Kendileri yaptıkları en küçük yardımları abartarak tüm dünyaya duyururken bizim yaptıklarımızı hem görmemezlikten geliyorlar hem de bize parmak sallamaya kalkıyorlar.
Bu mevzuda bizim de hata ve eksiklerimiz elbette var. Lakin ne yaparsak yapalım Dünyadaki iletişim araçlarının, büyük gazete ve tv kanallarının, haber ajanslarının, sosyal medya araçlarının(facebok, tvetter)   çok büyük bir kısmı, dünyaya hem parasal, hem siyasi yönden hükmeden bir azınlığın elinde. Buna rağmen bizler devlet olarak, STK lar olarak, yerel yönetimleri olarak, fert olarak üzerimize düşeni yapmalıyız. Neler yapabiliriz?  En başta yapacağımız tabi ki kulluğumuz güçlendirmek, kardeşliğimizi kuvvetlendirmek.                
SURİYE YANGINI EN ÇOK BİZİ YAKIYOR 
Yapacağımız en baş iş haklılığımızı ve yaptıklarımızı dünyaya duyurmaktır. Türkiye’de yaşayan milyonlarca Suriyelinin yüz binlercesini Türkiye - Suriye sınırına yığarak onların tüm dünyaya “Suriye’nin sahibi biziz. Evimiz, arsamız, malımız, mülkümüz, şehirlerimiz, köylerimiz PKK PYD örgütünün işgalinde. Ey dünya, bu işgali sona erdirmek için çalışan Türkiye’ye yardım edin. Türkiye bize çok iyi ev sahipliği yaptı. Laikin biz vatanımıza dönmek istiyoruz. Halep bizim, Azez bizim, İdlip bizim, Münbiç bizim, Telabyad bizim, Afrin bizim. Burayı işgal eden PKK-PYD DAEŞ katil ve işgalcidir. …”Diye haylırmaalrını sağlamalıyız. Aynı toplantıları tüm şehirlere tekrarlamalıyız. Tabi bunun yanında ülkemizde bulunan Suriyeli misafirlerimiz arasındaki gençlerinden çok güçlü askeri birlikler kurmalıyız.
Eğer herhangi bir ülkeye bu kadar mülteci yığılsaydı onlardan başta ordu kurmak üzere yararlanma konusunda çok büyük işlere imza atardı. Suriyeli olup da bizim ülkemizde mülteci olan kardeşler! Lütfen, gerek sosyal medyayı kullanarak, gerekse yaşadığınız şehrin meydanlarında toplanarak,  hakkınızı arayan bu ülkeye teşekkür ettiğinizi haykırın. Sınıra yakın yaşayan Suriyeli mülteci kardeşler! Lütfen sesinizi ve sizi her zaman konuk eden Türkiye’nin haklı davasını PKK-PYD nin zulmünü tüm dünyaya haykırınız.
 Yerel yöneticilerimiz, valilerimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, stk larımız, basın yayın kuruluşlarımız! Şehirlerindeki mültecileri örgütleyerek onların sesini tüm dünyaya duyurmalılar. Savaş birazda propagandadır unutmayalım.  
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.