1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Türkiye'nin eğitim sorunu ve çözümü!
Türkiye'nin eğitim sorunu ve çözümü!

Türkiye'nin eğitim sorunu ve çözümü!

Eğitim Bir-Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, ilkokullarda not sisteminin kaldırılması gerektiğini belirtti. Yabancı dil eğitimin sorunlu olduğunu kaydeden Karlıer, “14 yıl boyunca yabancı dil eğitimi görüp de tek kelime konuşamayan başka bir ülke yok”

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası(Eğitim Bir-Sen) Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, 2016-2017 eğitim ve öğretim hayatını değerlendirdi. Geçtiğimiz dönemde yaşanan sorunları ve çözümü hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Karlıer, eğitim sisteminde nicelikte sorun olmadığını ve en büyük sorunun nitelikte olduğunu vurguladı. Okullarda fiziki anlamda sorun kalmadığını ve okul sayısının her geçen gün arttığını kaydeden Başkan Karlıer, “Okul sayısı ve niteliği her geçen gün artıyor. Akıllı tahtalar, tabletler, spor salonları gibi olanakları olan okul sayılarımız arttı. Ama maalesef bunların içini doldurmakta sorunlar yaşıyoruz. Nitelikli öğrenci yetiştiremiyoruz. Okullardaki standardı yükselttiğimiz kadar öğrenciye verilen eğitimi yükseltseydik bugün daha iyi yerlerde olabilir ve farklı konuları konuşuyor olabilirdik. Eğitim sisteminde yaşanan aksaklıklar öğrenciye ve öğretmene de olumsuz yönde yansıyor” değerlendirmesinde bulundu.

YANLIŞ UYGULAMALAR VAR

Müfredat değişikliğinin sevindirici ama yeterli olmadığını aktaran Başkan Karlıer, Darwin teorisi çıkarıldı ama yerine mükemmellik yerleştirmek yanlış dedi. 2006 yılında başlatılan el yazmasına tepki gösteren Başkan Karlıer, Eğitim Bir-Sen olarak yıllardır bu uygulamanın yanlış olduğunu söylediklerini ve bu sene itibariyle sonlandırılmasını doğru bulduklarını belirtti. El yazmasıyla çocukların kafaları karıştırılacağına 10 parmak daktilo yazmak öğretilmeli diyen Başkan Karlıer, “Devir teknoloji devri. Artık kimse el yazısıyla yazı yazmıyor. Devlet kademelerinde bile elektronik imza devri başladı. Hal böyleyken çocuklarımıza el yazısına zorlayacağımıza 10 parmak daktilo yazmayı öğretmemiz daha yerinde olur” şeklinde konuştu.

DİPLOMANIN HAKKI VERİLMELİ

Teknik ve mesleki lise okuyan gençlerin mezun olduktan sonra iş bulamadıklarından yakındıklarını aktaran Başkan Karlıer, verilen diplomanın hakkı da verilmelidir diyerek tepki gösterdi. Mesleki ve teknik liselerin arttırıldığını kaydeden Başkan Karlıer, “Meslek öğrenen gençlerimiz lise bittikten sonra iş bulamıyor. Liyakate önem vermeliyiz ve bu gençlerimizi değerlendirmeliyiz. Belediyelerimiz, sanayi kuruluşlarımız ve işverenlerimiz, işe alacakları personeli bu mesleki liselerden yapmaları gerekiyor. Alınan diplomanın hakkı verilmelidir” diye konuştu.

DONANIMLI ÖĞRETMEN YETİŞTİRMELİYİZ

Öğretmen yetiştirmekte de sorunlar olduğunu ve devletin bir an önce buna el atması gerektiğini savunan Başkan Karlıer, şunları dile getirdi: “Ülkemiz üniversite ve üniversiteden mezun olan gençler çöplüğüne döndü. 1 Milyona yakın potansiyel öğretmen atanmayı bekliyor. Her yıl sadece 15 ile 30 bin arası bir atama oluyor. Bu yeterli değil. Öğretmen yetiştirmekte de sorunlar yaşıyoruz. Hükümet politikasını değiştirmeli ve öğretmen okulları açarak öğretmenleri fiziki ve manevi olarak bu kutsal mesleğe hazır hale getirmelidir. Öğretmenlerimizin fedakâr olma özelliği ön plana çıkarılmalı ki gelecek nesiller de aynı bilinçle hareket etsin.”

NOT SİSTEMİ KALDIRILMALI

İlkokullarda not sisteminin kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Karlıer, yarış atı yetiştirmediklerini söyledi. Not sisteminin öğrenciler üzerinde olumsuz etki gösterdiğini belirten Başkan Karlıer, “Çocuklar küçük yaştan itibaren birbirleriyle yarıştırılıyor. Not sistemine bakılarak çocuklar değerlendirilmeye alınıyor. Bunlar eğitimimizin ileri gitmesini engelleyen faktörler. Not sisteminin kaldırılması çocuklarımızın daha rahat ve daha fazla gelişmesinin önünü açacaktır” dedi. Yabancı dil öğrenimine dikkat çeken Karlıer, 14 yıl boyunca yabancı dil eğitimi gören ve bunun sonunda tek kelime konuşamayan başka bir ülke yoktur ifadelerini kullandı. Yabancı dil eğitiminin gramer üzerinden değil konuşma üzerine yoğunlaşması gerektiğini açıklayan Karlıer, “Çocuklarımızın zamanı boşa gidiyor. 14 yıl boyunca yabancı dil görüyor ama tek kelime konuşamıyor. Bunun başka ülkede bir örneği maalesef yok” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum