1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Türkiye’nin Ekonomik Büyümesi
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’nin Ekonomik Büyümesi

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, petrolfiyatlarındaki düşüşün cari açık baskısını azaltacağını belirterek, Türkiyeiçin bu yıl ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,7'de yüzde 3'e yükselttikleriniaçıkladı. Bu açıklamalar ile Türkiye'nin büyüme oranının 2015'te yüzde 3,3,2016'da ise yüzde 4'e yükselmesini beklediklerini söyledi.

Petrolfiyatlarındaki düşüşün ekonomiye olumlu yansıyacağı görülmektedir. .Petrolfiyatlarının aşağı yönlü seyretmesi cari açık üzerindeki baskınınhafiflemesinin büyüme üzerinde olumlu etkisi olacağı ifade edildi Türkiye'de enflasyonun bu yıl sonunda yüzde8,2, 2015'te yüzde 7 ve 2016'da yüzde 5,8'e gerilemesini öngörülüyor. Ayrıca yapılanaçıklamada da Türkiye'nin ülke notuna ilişkin görünümün dengeli olduğunubelirterek, teyit kararına ana neden olarak mali konsolidasyon geçmişinin vesağlıklı bankacılık sisteminin gösterildiğine dikkat çekildi.
Ülkemiz açısından açısındanEnerji ithalatı için ödenen faturanın yükselmesi, dış ticaret açığının dayükselmesine yol açıyor. Dış ticaret açığının yaklaşık yarısı, enerjiithalatından kaynaklanıyor. Çünkü, yılın 10 aylık dönemi itibariyle 130 milyardolar civarındaki dış açığın 52.2 milyar doları enerji ithalatındankaynaklanmaktadır. Cari açığınoluşmasında 1. Kurdaki yükselme 2. ithalatın ihracattan daha hızlı artması, 3.Petrol fiyatlarının yükselmesi Türkiye’nin ekonomisi için en önemli sorunlarıarasında yer almaktadır.
Enerji, bir ülkeninekonomik ve sosyal gelişiminin en temel ve sürükleyici gereksinimlerindenbirisidir. Bu bakımdan, “enerji güvenliği” olgusu, ekonomik güvenliğin veulusal güvenliğin yaşamsal unsurlarındandır. Enerji, toplumsal yaşamlarımızı sürdürebilmemiziçin gerekli olan hemen tüm süreçler için vazgeçilmez bir girdi olup; sanayi,ulaştırma, konut ve ticarethane alt sektörlerinde kullanılmaktadır. Bugün dünyadatüketilen enerji, çok sayıda enerji kaynağından elde edilirken; petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil kaynaklar, bu kaynaklar içinde % 87’ye yakın bir ağırlıktaşımaktadır.
204 yılının ortalamasınınvaril başına yıllık ortalama petrol fiyatlarının 60 dolar seviyelerine gelmesicari açık ve dolayısıyla enflasyon üzerinde olumlu etkileri görülebilecektir.
2007-2013Döneminde Varil Başına Yıllık Ortalama Petrol Fiyatı
Yıl Petrol Fiyatı (Dolar)
2007 68,0
2008 92,8
2009 60,3
2010 77,3
2010* 80,0
2011* 110,9
2012 111.2
2013 111.6

Brent petrol fiyatı 2012 yılında ortalama 111,67$/varil($/v) olup, 2011 ortalaması olan 111,26$/oranına oldukça yakın gerçekleşmiştir.2012 yılında ortalama WTI (West Texas Intermediate) petrol fiyatı, 2011 yılına göre(95,04 $/v) hafif bir düşüş yaşamış ve 94,13 $/v olarak gerçekleşmiştir.
Bütçesi büyükölçüde petrol gelirlerine bağlı olan Irak, İran, Cezayir, Nijerya gibiülkelerin düşük petrol fiyatlarından ekonomik olarak olumsuz etkilenebilecekülkeler arasında yer almaktadır. Ekonomik olumsuzluklar Ortadoğu coğrafyasındayeni istikrarsızlıklara, siyasi krizlere yol açabilir. Diğer taraftan Japonya,Almanya, İtalya, Türkiye gibi ithal petrole dayalı ülkelerin ekonomileri iseolumlu etkilenecek. Son dönemde varil başına yüzde 40’a yakın gerileyen petrolfiyatlarının küresel ekonomiye olumlu yansıyacağı, gelirde yaklaşık yüzde 1’likartış sağlayacağı söylenebilir.
Türkiye’de gündeyaklaşık 600 bin varil petrol ithal edildiği hesaplandığında varil başına 40dolarlık fiyat düşüşü sayesinde günde 24 milyon dolar tasarrufsağlanılmaktadır. Bu hesaplama ile bu rakamın yılda 8.76 milyar dolara tekabül etmektedir.Gelir dağılımı açısından bu oranda GSYH’nin yaklaşık yüzde 1’ine denk gelmektedir.DolayısıylaMilli Gelir dağılımında %1’lik artış görüleceği anlamına gelmektedir.
Petrol fiyatlarındaki düşme borç yükümüzü hafiflemesi açısındanyararlı görülmektedir. Ama Fiyatların dalgalanması tüketicilerin yeni evlerdedaha iyi yalıtım, endüstriyel işlemlerde artan enerji verimi ve daha az yakıtyakan otomobiller geliştirmelerini de sağlamıştır. Son yıllarda binaların yalıtımı ve az enerji tüketen otomobillere yönelim enerjiye ödediğimiz paranınkasamıza kalması anlamına gelmektedir.
 

Bu yazı toplam 539 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.