1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Türkiye’nin kalkınma ve gelişmesini AB ülkeleri İsterler mi?
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’nin kalkınma ve gelişmesini AB ülkeleri İsterler mi?

A+A-

Hükümeti indirmek isteyenlerin tek hedeflerinin ekonomiyi çökertip kısmen de olsa iç karışıklık çıkarmak olduğu son dolar yükselişinde de aynı tuzakların kurulmaktadır. 2002’den bugüne Dolar’ın bazı dönemlerde yükselme ataklarında yine Siyasi İdare hedeflenmektedir. Hedeflerinin odağında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kurtulmak olgusu yatmaktadır.
AK Parti’nin iktidar olduğu 2002 yılında Dolar’ın 1.70 TL olduğunu ve Gezi Olayları, 17-25 Aralık sürecine kadar da 1.77 TL olduğunu vurgulayan Soba, “Gezi Olayları, 17-25 Aralık Yargı Darbesi ve 15 Temmuz Kalkışması Yani İhanetler Döneminde Dolar'ın Seyri 2013 Dolar 1.77, 2014 Dolar 2.13, 2015 Dolar 2.91, 2016 Dolar 3.45. Her yolu denediler olmadı. Şu anda ellerinde kalan tek seçenek ekonomiyi çökertmek! Kısmen de iç kargaşa çıkarmak. Dört koldan saldırıyorlar. Hedefleri belli: Tüm oyunlarını bozan Erdoğan'dan kurtulmak. Amaçları ise açık: Türkiye’yi siyasi ve ekonomik olarak güçsüz bırakmak, Suriye'deki 'Kuzey Kürt koridorunu' tamamlamak, Bizi IMF’ye muhtaç hale getirmek, Irak’ı tamamen ele geçirmek, Enerji yollarına hakim olmak istediler ama Rusya ile Mavi akım projesi imzalandı.
Türkiye ve Rusya, Karadeniz’in altından geçerek Rus gazını doğrudan Türkiye’ye taşıyacak Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde imzaları attı. Maliyeti 12.5 milyar doları bulması beklenen Türk Akımı için hükümetler arası anlaşma Enerji Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak tarafından imzalandı.
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün 23. Dünya Enerji Kongresi’nin ardından Mabeyn Köşkü’nde 1 saat 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi. Oldukça yoğun geçen temaslarının ardından 2 lider düzenlendikleri ortak basın toplantısında, iki ülkenin Enerji Bakanları Rus gazını doğrudan Türkiye’ye bağlayacak, buradan güneydoğu Avrupa’ya ulaştıracak Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde hükümetler arası anlaşmayı imzaladı. Projeye yakın kaynaklara göre, Türk Akımı’nın birinci hattı2019’a kadar tamamlanabilir. Erdoğan, ikinci hattın gelişiminin ise Avrupa’daki gelişmelere bağlı olduğunu konuşmasında önemli vurgular yaptı.
Bu gelişmelerden sonra Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme sürecinin aynen devam edeceğine ilişkin vurguların öne çıkması; Türkiye’de sosyal bir kaos yaratmak, sonrada ülkeyi siyasî istikrarsızlığa sürüklemek sonra da ekonomiyi çökertmek planları devreye tekrar girmeye başladı. Gezi olaylarını denediler, sonuç alamadılar…15 Temmuz darbe teşebbüsünü yaptılar Halkımız ona da geçit vermedi Üstelik artan oranlarla hala halkımız Sayın Erdoğan’ın peşinde… Sadece ekonomik değişim değil. Erdoğan iktidarında ülkenin genel atmosferi de değişti. Ülke daha rahat ve dünyaya açık hale geldi.
Ortadoğu dahil her yeri çökerttiler ama Türkiye’yi çökertemediler! Bu önemli konuyu bir kez daha hatırlatmak büyük yarar var. Son on yılda Ukrayna’yı, Gürcistan’ı çökerttiler. Arap Baharı diye Arap dünyasını felç ettiler. Afganistan’ı, Pakistan’ı hadım ettiler. Arap yarımadasını, özellikle de Türkiye’nin güneyini bilerek cehenneme çevirdiler. Ama defalarca çeşitli şekillerde, çeşitli yollarla saldırmalarına rağmen Türkiye’ye diz çöktüremediler. Bu saldırıların hepsini Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, geriye püskürtürdü… Türkiye’nin büyüyen ekonomik gücü ve vatandaşların artan duyarlığı, özgüveni, ülkesine sahip çıkması, ekonomi ve yatırımların büyümesi olayları püskürtmede önemli rol oynamıştır. Son on yılda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı atılım, Türkiye’nin ekonomisini, ekonomik gücünü büyüten atılımdı… Tayip Erdoğan’ın, Brezilya’dan Çin’e kadar jeo-ekonomik, jeopolitik, jeo-kültürel ve jeo-stratejik olarak açılmayı başarması, ekonomik olarak da atılım yapmasının önünü açtı. Burada öncelikle şunu söylemek zorundayım: Türkiye, uzun vadede, AB ile de, ABD ile de, Rusya veya Çin ile de ilişkilerini AB’ye, ABD’ye, Rusya veya Çin’e bağımlı bir ülke olarak sürdüremez. Bu ülkelerin hiç biri, bizim dostumuz olamaz; ancak konjonktürlere göre müttefikimiz olabilir. O da bir yere kadar. Sonra ne olacağının hesaplarının yapılması gerekir… Dik duracağız ama diklenmeyeceğiz. Cumhurbaşkanı kadınlara yaptığı konuşmada da aynen böyle diyordu: “Dik duracağız ama diklenmeyeceğiz” diyordu. AB, Türkiye’ye karşı Olağan Üstü Hali, terör ile yapılan mücadeleyi baz alarak her fırsatta Türkiye’yi vurmaya ve terörü başına iyice sardırıp Türkiye terörden belini doğrultmasın ve hep AB ülkelerine ve ABD’ye muhtaç durumda olmasını istiyor… Türkiye elindeki kozları kullanacak. Türkiye’nin elinde bir Şanghay 5 ’lisi, var. Seni enerjide dönem başkanı yaptılar Bütün bunlar Batı’nın AB’nin gözünden kaçar mı?...Tabii ki kaçmaz...
Suriye’deki iç savaştan kaçan 3 milyon Suriyeli mülteciyi misafir ediyoruz. Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın söylediği gibi sınır kapıları açılırsa AB ülkeleri 3 milyon mültecinin istilasına uğrayacak Gerisini Avrupa ülkeleri düşünsün… Bu işlemler ve gelişmeler Türkiye’nin de, bölgemizin de, hatta dünyanın da önünü açacak ve tarihin akışını değiştirecek Türkiye’nin projesi,
Türkiye’nin önünde başka seçenek yok. Türkiye sadece ekonomik olarak güçlenmesi bile batılıları çıldırtmaya yetiyor. Batılılar şunu çok iyi biliyorlar çünkü: Türkiye’nin ekonomik olarak güçlenmesi, zamanla siyasî ve stratejik olarak güçlenmesine yol açacak; bu da, İslâm Birliği’nin yolunu açacak ve emperyalist Batılıların bölgeden çekilmek zorunda kalması demek olacaktır.
Artık bu süreçlerden sonra Türkiye'nin siyasi sistemi güçlü bir lidere sahip çıkması gerektiriyor da ondan… Merkeziyetçi, otoriter, hiyerarşik. Ve enerjik
Bu gelişmelerden sonra verilen talimat “elinizdeki dolarları bozdurun, alışverişleriniz, kiralıklarınızı tl ile yapın” sözü halkımız tarafından da çok açık ve net olarak algılanmaktadır. Halkımız ekonomik kalkınmadan ve refahtan payı çoktan hak ediyor.
İnadına dolar almayın…
İnadına TL kullanın.
Alışverişlerinizle dolar kullanmayın
Cebinizde 1Dolar dahi bulunmasın
Zaten bulunursa o zaman FETO’dan gidersiniz
Hasılı kelam dolara bulaşmayın
 

Bu yazı toplam 738 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.