1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Türkiye’nin Muhalefet Sorunu
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’nin Muhalefet Sorunu

A+A-

Demokrasilerde iktidarın dışında olan parti ya da partilerin yaptığı kurumsal görevdir.

Başta ana muhalefet partisi olmak üzere muhalefet partileri iktidarın alternatifi olduğu kadar aynı zamanda demokrasinin en büyük teminatı ve güvencesidir. Bu nedenle iktidar partisinin icraatlarını sıkı bir şekilde takip eder, bir nevi denetim görevi yaparlar.

Peki Ülkemiz deki Muhalefet böyle mi ?

Ülkemiz 1945 yılında çok partili sisteme geçtiği günden buyana onlarca parti kuruldu bir çoğunun siyasi ömrü kısa sürdü ama bazı partiler özellikle dava partisi olduğu için CHP hariç 50 yıllık siyasi hayatı devam eden partiler mevcut içlerinde en eski olan ise devlet partisi olan CHPdir.

Bugünkü  CHP Mustafa Kemal tarafından 9 Eylül 1923'te Halk Fırkası adı ile kurulmuş, 1924 Cumhuriyet sözcüğü eklenmiş 1935'te ise CHP adını almıştır.

1923'ten 1950'ye kadar seçimsiz tek parti rejimi ile ülke yöneten CHP'nin sandık sız iktidar olma hayali bir türlü bitmemiştir.  CHP 1950'de yapılan seçimde kaybettiği iktidarı bir daha görememesi hırçınlaşmasına yol açmıştır. Ya ara dönemlerde ya darbelerde ya da koalisyonlar da küçük ortak olarak CHP'nin devamı olan SHP - DYP ile 1991 de koalisyon ortağı olmuş ve 26 yıldır bir daha iktidar ortağı bile olamayan CHP bu yüzden yaşanan darbe süreçlerin de hep iktidar da olan partileri suçlamış ve Askerin yanında saf tutmuştur.

27 Mayıs 1960 Darbesi,12 Mart 9171 Muhtırası, 

12 Eylül 1980 Darbesi, 28 Şubat 1997 Post Modern Darbe, 27 Nisan 2007 E-Muhtıra ve son olarak ise 15 Temmuz 2016 yapılan Darbeler ve darbe teşebbüslerin de CHP’nin tavrı nedense hep o dönem iktidarda olan partileri suçlamak ve Askeri darbeleri yapanların yanında yer almakla geçmiştir. Bunların dışında 2013 Gezi kalkışması ve 17/25 Aralık FETÖ'cü yargı darbe teşebbüsleri de CHP’nin kara lekelerinden biridir.

3 Kasım 2002'de tek başına iktidara gelen Ak Parti geçtiğimiz 14 yıllık süreçte ülkede yaptığı tüm hizmetlere ve reformlara CHP yine karşı çıktı. SSK Hastanelerini Sağlık Bakanlığına devri, Havaalanları, İstanbul’a  3. Köprü, İstanbul, İzmir arasına Osman Gazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü vb. birçok hizmete CHP yine istemezük  tavrını devam ettirmiştir.

CHP'nin zihniyetin de hizmet etmek yoktur doğru bile olsa sadece muhalefet vardır.

Her seçim meydanlarda darbecilerin Anayasasını değiştireceğiz vaadi veren CHP hadi değişiklik yapalım dediğiniz zaman da gelen her teklifi hem komisyonlar da hem Meclis Genel Kurulunda engellemek için tüm gayretini gösterir. 

 16 Nisan 2017'de yapacağımız referandumda MHP'nin Önce Devlet ve Millet sonra Parti tavrı takdire şayan bir davranıştır.

Ancak Hayır çalışması yapan CHP ve diğer meclis dışındaki partiler her şeye muhalefet ettikleri gibi daha neye Hayır diyeceklerini bile bilmedikleri ortadadır. Bu Anayasa değişikliğini sadece ideolojik yaklaşıp bir daha bu milletin kendi zihniyetlerini iktidar yapmama korkusundan kaynaklandığını bilmektedirler bu yüzden maddeleri bile okumadıkları bir radyo programında sarf ettiği sözlerden anlaşılmıştır.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hala yeni sistemde Başbakanlığın kalacağını zanneden ve Partili bir Cumhurbaşkanı ile Partili bir Başbakanın arasında sorun çıkacağını söyleyecek kadar bu anayasa değişikliğinden habersiz olduğunu göstermektedir. Kılıçdaroğlu Dine uygun değil diyerek Baykal ise bu yetkiyi Hz. Peygambere versen yoldan çıkar diyecek kadar ileri giderek yalan ve iftira ile milleti kandırmaya çalıştığı bir gerçektir.

Saadet Partisi ise bu süreçte Hayır diyenlerin kimler olduğunu ve kimlerle hareket ettiklerini millete izah edemeyip girilen bu yoldan geriye dönemeyince bazı yetkilileri akla ziyan açıklamaları ile kendilerini haklı olduklarını ispat etme telaşına düştüler.

     

Bu yazı toplam 663 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.