1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Türkiye'nin Yurt Dışından Görünümü
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye'nin Yurt Dışından Görünümü

A+A-

Demokrasilerin güçlenmesinde ülkede toplumsal bütünleşmenin yanısıra ülke insanının yaşam standartlarını iyileştirmenin yanısıra önemli sosyal politikalar göz önüne alındığında Türkiye’nin her yöndenOrta doğu’da ekonomik-sosyal ve siyasi yapısı ile model olma geçerliliği haladevam etmektedir.
Toplum katmanlarında hükümete ve Erdoğan’a güven devametmektedir. Onun politikaları Kanuni Sultan Süleyman’ın işaretllediği bazı projelerigerçekleştirebilme imkanına da kavuşabilir. Bu ülke insanının verdiği güvene bağlı olmaktadır. Bı güveningöstergeleri
1.Ülkenin önemli kırsal yoksulluk ve gençlik işsizlikkronik yüksek düzeyde muzdarip olunmasına rağmen işsizlik oranlarında kaydadeğer politikaların yürütülmesi
2. Nüfus artışına Erdoğan'ın sosyal ve ekonomikkalkınma hedefinin daha optimal bir düzeyde gerçekleştirilmesi, Ekonomikbüyümenin %4 düzeylerinde olması bu göstergeri ifade etmektedir.
3. Ekonomik krizlerin aşılması ve ülkenin siyasisistemini katılımcı bir demokrasi anlayışı içerisinde ekonomik krizlerden fazlaetkilenmemesidir. Ülkenin bu ekonomik başarıülkenin dünya ülkeleri üzerinde olumlu katkı sağlaması açısından önemli kilometre taşlarını oluşturmaktadır. Dolayısıyla Adalet ve Kalkınmapartisi kuruluşundan beri on yıl içerisinde yürüttüğü politikalar ile krizleribile fırsatlara dönüştürebilme kapasitesine sahip bulunmaktadır.
4.Türkiye Başbakanı kendi ülkesinde ve evinde olduğugibi , yurt dışında neşeli , destekleyici kalabalıkları toplaması ve destekmitnglerinin oluşturulması halkın onaolan güveninin bir göstergesidir.
5. Yeni Dünya düzeninde Türkiye’nin reformlar veaçılımlara ilişkin yerinde politikalar misyon ve vizyon açısından önemligörülmektedir. Bu politikalar AB tarafından da desteklenmektedir.
6. Özellikle en çok ihtiyaç hissedilen kırsal alanlariçin kendi vatandaşları için daha yüksek refah standartlarına kavuşturulmasıiçin ekonomik politikalarının uygulanması (örneğin ulusal borç ve enflasyonseviyelerini azalan performansa sahip olunması) ,sektörler bazında bu ekonomikatakların ekonomik performansa çevirme başarısı gelişme açısından daha mantıklı görülmektedir.
7.17 Aralıktan sonraki süreçte yapılan komplolarla ciddibir güven kaybı oluşturulması istenirken bu ibre Başbakan Erdoğan'ın lehinedönmüştür.
8. Tayyip Erdoğan 14 Ağustos 2001 tarihin de parti,Bu parti Kasım 2002 , seçimlerde oyların yüzde 34 pay kazanıyor ve bir yıl sonra iktidara geliyor. 30 MarttakiYerel seçimlerde halkın da inanmadığıyolsuzluk yalanlamalarından partinin adı olan alnının AK’ı ile çıkacağabenzemektedir.
9.AKP ile cemaat arasında oldukçagerilimler yaşanmaktadır. Özellikle paralel yapılanmalar konusunda bugerilimler oluşturulmaktadır.Siyasi yapı ile dini yapı arasında yapı ve biçimfarklılığı vardır. Dini yapılar işlevleri açsısından insanların kalplerini rahatlatır ve onlarıfetheder .Ama siyasi iktidara talip olmazlar. Bu gerilimde Cemaat oylarındanErdoğan ‘ın Adalet ve Kalkınma Partisinin etkilenmesi çok olmayacaktır. Cemaatinkendi tabanı arasında da bazı çatlaklar yer almaktadır.
Bu yorumlar Batı da çıkan gazetelerden derlenerektercüme edilmiştir.Bizim burada ifadelendirdiğimiz bazı önemli noktaları belirtmektenibarettir. Yukarıdaki yorumlar dış basının ülkemiz bakışını yansıtmaktadır.


 

Bu yazı toplam 262 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.