1. YAZARLAR

  2. Mustafa KARGA

  3. Türkiye’ye Kitap Günleri’yle örnek olalım
Mustafa KARGA

Mustafa KARGA

Mustafa KARGA
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’ye Kitap Günleri’yle örnek olalım

A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 27 Mart - 9 Nisan tarihleri arasında açık kalacak Konya Kitap Günleri’nin açılışı yoğun bir katılımla yapıldı. Medeniyet doğuran şehirlerden birisi olan Konya’da, açılan Konya Kitap Günleri oldukça önemli yere sahip. Binlerce yıla dayanan geçmişi ile kadim medeniyetlere uzanan Konya tarihi, tarım alanında markalaştığı gibi farklı alanlarda da markalaşmalı. Öyle ki geçmişin kadim başkentlerinden olan Konya, iş gücünün yanına kültürel faaliyetleri de eklemeli. Nitekim Konya bugün sanayisi ve tarımı ile ön plana çıkan bir şehir olarak karşımıza çıksa da 4 üniversitesi ile aynı zamanda birde öğrenci ve eğitim şehri. Buna dayanarak net olarak söylemek mümkün ki kültürel faaliyetler ve etkinliklere hız verilmeli, Konya Kitap Günleri gibi değerli etkinlikler desteklenmeli. Bu bana göre bir zaruriyettir.

Peki kitap ve okumak denildiğinde neden aklımıza sadece öğrenci ve okul gelir? Konya Kitap Günleri’nde ve çeşitli kitap ile ilgili etkinliklerde stantlar ders kitaplarına mı ev sahipliği yapar. Bunun yüzde bir milyon ihtimalle yanlış olduğunu söylemek mümkün. Kitap dendiği zaman toplumda oluşan okul ve öğrenci gibi kavramların, bu kadar yaygın olmasının sebebi; kesinlikle terimleri ve kavramları yanlış bilmemizdir. Okumak, Kuran-ı Kerim’in yeryüzüne inen ilk kelimesi ‘Oku’ temeli dinimizce buraya kadar uzanır. İslam ‘Oku’ emriyle yeryüzüne inmeye başladıktan sonra, kadın erkek, yaşlı genç, talebe ya da işçi farketmeksizin herkese emrolundu. Okumak, roman okumak, hikaye okumak farketmez bir şeyleri okumakta tam olarak böyle. Kitap okula öğrenciye has demek doğru mu? Kesinlikle yanlış. Toplum olarak kültür-sanattan, ticarete, trafikten arkadaş ortamına kadar belirli bir disiplin ve kültüre sahip olabilmek ya da sahip olunanı geliştirmek için okumak temelde yatan bir fiil olmalı. Okumak denince, kitap denince akla öğrenci değil, gerçek anlamda kitap gelmeli.

Şükretmemiz mi gerekiyor? Teşekkür etmemiz mi gerekiyor? Yoksa ne demeliyiz bilmiyorum ancak Konya kitap ve kütüphane konusunda çevre şehirlere göre bir adım daha önde. Kültürpark’ta yer alan Halk Kütüphanesi mütamediyen ağzına kadar dolu. Ziyaretçi sayıları ve aktif üyelere baktığımız zamanda kütüphanenin Türkiye’de en fazla ziyaretçi olan kütüphane olduğunu görüyoruz. Tabi burada da öğrencilerin oynadığı rol yüzde 80 seviyesinde. Yine de olsun. Bana göre bu rakamlar kitaba ve bilgiye olan rağbet gelecek için umut verici. Önümüzdeki yıllarda Konya’da yapılacak bir kitap okuma anketinde ibrelerin yukarı doğru olacağı kanaatindeyim.

Sonuç olarak Konya, tarihi, kültürü, sanayisi, tarımı ve bilgi birikimiyle örnek olduğu Türkiye’ye kitap günleri ve alınan kitap okuma oranlarıyla yine örnek olabilir. Bu yüzden Konya olarak, üretimdeki etkinliklere nasıl ilgi gösterip zirveye taşıyorsak, bugün Konya Kitap Günleri’ne de ilgi gösterip zirveye taşımalıyız.  

Bu yazı toplam 1075 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.