1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Türkiye’ye Konya’nın lezzetlerini tanıttı
Türkiye’ye Konya’nın lezzetlerini tanıttı

Türkiye’ye Konya’nın lezzetlerini tanıttı

Kız Kardeşim Projesi Kapsamında Yerel Lezzet Girişimciliği Destek Programı’nda Konya adına ülkemizde temsil eden ve il bazında ilk 10 arasına girmeyi başaran Mabeyn Köşkü işletmecisi Seyhan Taşbaşı, kadınların desteklenmesi gerektiğini söyledi.  

A+A-

2015 yılında hayata geçirilen ve 31 ilde yaklaşık 20 bin kadının gelişimine destek olan Kız Kardeşim Projesi Kapsamında Yerel Lezzet Girişimciliği Destek Programı gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl bu programda Konya’yı temsil eden Mabeyn Köşkü işletmecisi Seyhan Taşbaşı, projeyi değerlendirirken kadınların iş sahasına girmesi için desteklenmelerini önemini dile getirdi.

KONYA’YI TEMSİL ETMEYE HAK KAZANDIK

Mabeyn Köşkü’nün kuruluş hikayesini anlatan Seyhan Taşbaşı, cesaret eden her kadının başarılı olacağını belirterek, “Hanımların güzel vakit geçirmesi için bir yer açmaya karar verdik ve Mabeyn Köşkü’nü kurduk. İşletmeye önce iki kişi olarak başladık ardından işletmeyi kendim yapmaya devam ettim. 3 yıl organizasyon şirketinde çalıştım. Kadınlarımızın iyi hissedeceği ve oturacağı bir mekan açma fikri bize parlak gelmişti. El lezzetimle ilgili gelen tepkiler de bizi cesaretlendirdi. Konyalı olduğumuz için şehrimizin yemek kültürüne sahip olmak bizim için çok değerli. Kadınlarımızın bu becerisini göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Kadınlarımız kendileri isterse ve biraz da cesaret ederlerse başaramayacağı hiçbir iş kalmaz. Biz istedik ve başardık. İsteyen her kadında başarılı olabilir” diye konuştu.

İLK 10 ARASINA GİRMEYİ BAŞARDIK

Başarılı işletmeci, Yerel Lezzet Girişimciliği Destek Programı hakkında ise şunları söyledi. “Projeyi arkadaşlarımdan duyduktan sonra katılmaya karar verdim.  Başvuru yaptıktan sonra Ticaret Odası’nda bir ön eleme yapıldı. Elemelerin ardından Konya’da birinci seçildik ve şehrimizi ülkemizde tanıtmaya hak kazandık. Proje kapsamında toplam 31 ilde elemeler yapıldı. İstanbul’a çağrıldık ve 3 gün eğitim süreci başladı. Daha sonra içerisinde   Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölgesi Başkanı Evguenia Stoichkova, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır’ın bulunduğu jüri heyetine bundan sonraki planlarımız hakkında bilgi verdik. Markalaşma konusunda istişareler gerçekleştirdik. Projede 31 ilden 10 il seçildi. Bizde Konya’mızı ilk 10 ilde temsil ettik”

Seyhan Taşbaşı Kimdi?

Bir dönem Bacıyan-ı Meram Kadın Kolları Kurucu Başkanlığı ve Meram Belediyesi Başkan Vekilliği görevlerini yürüten Seyhan Taşbaşı, 3 yıllık organizasyon şirketliği tecrübesinin ardından  Kız Kardeşim Projesi kapsamında yerel lezzetler üzerine çalışan girişimci kadınların desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen Yerel Lezzet Girişimciliği Destek Programında Konya’yı ülkemizde temsil etti. UFUK KENDİRCİ

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.