1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Türkler Ve Araplar
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkler Ve Araplar

A+A-

Tarihe bir bakar mısınız.

Size yine tarihten bir sayfa sunacağım.

Araplar ne zaman  Türklerin zayıf anını görürse isyan etmiştir.

Osmanlı döneminde  Mısır valisi olan Kavalalı M. Ali Paşa,Osmanlıya isyan ederek,Kütahya’ya kadar yürümüştür.

Yine birinci Cihan savaşında  Yemen’de  İngilizlerle bir olan Araplar bizim Mehmetçiğimizi para- altın uğruna  arkamızdan hançerlemiştir.

Nasıl ki; Bulgarlar tarih kitaplarının ilk sayfasında “Türk esareti altında 500 yıl’ diye başlarlarsa ,Yemende de Araplar tarih kitaplarında  “Türkler bizi sömürdü” diye başlamıştır.Bulgarların  bu tarih sayfası Merhum Özal zamanında kaldırılmıştır.

Araplar hala Hz. Peygamberimiz zamanındandan kalma Ebu Cehil ve Ebu Lehep kalıntıları içindedirler ve bize hiçbir zaman dost, din kardeşi gibi davranmamışlardır.

Mesela TRT’de başlayan  “Bir zamanlar Kıbrıs” dizisini izlerken aklıma geldi.Yaklaşık yarım asra varan  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini bugüne kadar Araplardan, hatta Azerbaycan dahi tanıyan oldu mu?

Uluslar arası platformlarda Arap devletleri hangi zaman bizimle birlikte hareket etti?

Onun için tarihimizi iyi  incelememiz, okumamız gerekmektedir.Türk’ün Türkten başka dostu yok.Bunu unutmamız gerekir.

Bakınız sise 2020 yılı Mart ayında  Suudi Müftüsünün fetvasını sunuyorum.

Suudi Mütfütü:

"TÜRKLER MEVALİDİR, İSLAMI TEMSİL EDEMEZLER" DİYE FETVA VERDİ....

MEVALİ NE DEMEK?

İslamiyet’ten önce Araplar ''Azad edilmiş kölelere'' Mevali diyordu.  İslamiyet ten sonra, Mevali kavramı, Arap olmayan Müslüman Milletler için kullanıldı. Kullanılıyor. Arap geleneğine göre; Mevali'nin malı, parası, karısı, kızı Araba helal sayılıyor. Mevaliden doğan çocuk veliaht olamıyor.   Arap tarihinde, Mevali denildiği zaman akla Türkler geliyor.Tükler, İslamiyet dünyaya indiği 612 yılından, üç asır sonra, 934 yılında Müslüman olmuşlardı.

Onlara göre Kuran ''Mekke ve etrafında yaşayan insanları  uyarmak için, Arapça inmiş'' bir kitaptı ve bu ayet ile sabitti. O dönemde, Mekke etrafında Araplar yaşadığına göre mekanın sahibi onlardı.''Her millete bir peygamber gönderdik''  şeklindeki Kuran hükmünü, Araplar,  ''Hz. Muhammed Araplar için gelmiş Peygamberdir'' diye anladılar. Arap olmayanların Müslümanlığını kabul etmediler.  Sonradan Müslüman olan başka milletleri MEVALİ diye tanımladılar.

Emevi döneminde başlayan, İslam’daki ayrıcalığa  ilk karşı çıkan Hanefi Mezhebinin kurucusu Ebu Hanife  (699-767) olmuştur. Büyük İmam diye tanımlanan Ebu Hanife, mevali geleneğine karşı çıkması yüzünden, Arapların hışmına uğramıştır. Sonradan Müslüman olan Türklerin Hanefi Mezhebini seçmeleri tesadüf değildir.Mevali kavramı, sadece Emevilere mahsus değildi. Abbasiler de aynı geleneği devam ettiler. Bağdat’taki Abbasi Halifesi, kendini kurtaran Selçuklu Sultanı Tuğrul Beye kızını vermedi. Gerekçe, Tuğrul Bey'in Türk olması ve Mevali sayılmasıydı. Tarihin hiç bir döneminde, Araplar, Türklerin  İslami liderliğini ve egemenliğini tanımadılar. İlk fırsatta Türklere karşı isyan ettiler... Hilafeti temsil eden Osmanlıya karşı,  İngilizlerle beraber savaşan Arap isyancılar binlerce Mehmetçiğimizin vahşice kanını akıttılar... Bu anlayışın gerisinde MEVALİ  geleneği yatıyordu...

Nitekim;- Osmanlıya isyan eden Arapların başındaki isyancı Şerif Hüseyin İstanbul doğumluydu. Ve Haşimi soyundan geldiği için Mekke Şerifi tayin edilmişti. Hain Şerif Hüseyin’e göre, Türkler Mevali idi. Mevaliden Halife olamazdı...  Mevali'nin iktidarına karşı gelmek, İslam’a karşı durmak anlamına gelmezdi...Bu anlayış, Arapların Türklere karşı isyan etmelerine yeterli gelmiştir...

Türklere karşı Suudilerin,  Rum ve Yunan tarafını tutması ve PKK'ya para yardımı yapmasının gerisinde Mevali anlayışı yatıyor... Tarihin hiç bir döneminde Arap yöneticileri, Türkleri kendileri ile eşit Müslüman saymadılar...

Zira, Arap kültürüne göre, Mevali'nin iktidarı meşru sayılmıyor. Türkler ise ısrarla tüm bunlara rağmen Araplara layık olmadıkları sevgiyi göstermişler, siyasi ümmetçilik yapmışlardır.Bu tarihi gerçeği her Türk insanı bilmeli, ona göre hareket etmelidir...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.