1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. TÜRKLER’İN PEYGAMBER SEVGİSİ!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKLER’İN PEYGAMBER SEVGİSİ!

A+A-

Türkler Müslümanlığı din olarak seçtikten sonra İslama gönülden ve severek bağlanmışlardır. Asırlarca bu dinin yeryüzünde inananlarının artmasında ve gelişmesinde büyük boyutlarda hizmetler sunmuşlardır. Halkımız arasında Peygamber sevgisi çok içten ve çok samimidir. Onun ismi anılınca saygı gösterilir ve salavatı şerifeler getirilerek eller kalbin üzerine götürülür. Bu saygı nedeniyle Hz. Muhammed(s.a.v) “Hz. Peygamber” ve “Peygamber Efendimiz” sözleri ile anılır.
Hz. Muhammed’e(s.a.v) duyulan bu sevgi ve muhabbetten dolayı milletimiz, çocuklarına onu hatırlatacak isimler koymuşlardır. Onun adını saygılarından dolayı aynen anmayı uygun görmemişlerdir. Muhammed adını “Mehemmet veya Mehmet” şeklinde söylemeyi uygun bulmuşlardır. Ahmet, Mahmut, Hamit, Mustafa vb. isimler de onu hatırlamak amacıyla çocuk isimleri olarak verilmiştir. Sevgili Peygamberimizi anmak amacıyla edebiyat tarihimizde “Mevlid-i Nebi” adı verilen pek çok eser vücuda getirilmiştir. Bunlar içerisinde Süleyman Çelebi’nin yazdığı “Mevlid-i Nebi “; Osmanlıdan günümüze kadar süregelmekte olan doğum, ölüm, düğün, sünnet, askere uğurlama vb. sosyal hadiselerde ve mübarek gece olarak bilinen gecelerde Kur’an Tilaveti ve İlahiler eşliğinde dinlenmektedir. Türk milletinde Peygamber sevgisi o kadar büyütülmüş bir durumdadır ki, tarihte kahramanlık sembolü olarak bilinen askerlerimize bile “Muhammed’in Askeri” manasına gelen ve Arapça’da guneyfuzun sigasında “Mehmetçik” ismi verilmiştir. Kültürümüzde gül, Peygamberimize duyulan sevgiyi ifade eden bir sembol olmuştur. Halkımız çocuklarına içerisinde “gül” geçen isimler veya Peygamberimizin eş yada kızlarının isimlerini vermiştir. Gül sevgisi, “Gül, Ayşegül, Fatmagül” vb. içinde gül isimleri bulunan adları dilimize kazandırmışlardır.
Kültürümüzde Hz. Muhammed’e duyulan saygı ve sevgi Edebiyatımız ve Güzel Sanatlar dalında da kendisini göstermiştir. Edebiyatımız da onu övmeyi ve anlatmayı içeren naat, kaside, miraciye, hilye, kırk hadis vb. pek çok eser kaleme alınmıştır. Ayrıca minyatür, tezhip, hat, ebru ve dini musiki sanatına ait eserlerde de onun ismi hep yaşatılmıştır.
Yunus Emre, Peygamberimize olan bu sevgiyi ve özlemi şöyle ifade etmiştir:
“Arayı arayı bulsam izini,
İzinin tozuna sürsem yüzümü,
Hak nasip eylese görsem yüzünü,
Yâ Muhammed canım arzular seni.”
Selametle!..

Bu yazı toplam 2299 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.