1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TÜSODER: Sigorta Prim İadesi 1 Milyon Sürücüyü Etkileyecek
TÜSODER: Sigorta Prim İadesi 1 Milyon Sürücüyü Etkileyecek

TÜSODER: Sigorta Prim İadesi 1 Milyon Sürücüyü Etkileyecek

Tüketici Sorunları Derneği Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay, genelgeyle yaklaşık bir milyon trafik sigortası poliçesinde hasarsızlık indiriminin geri iade edileceğini söyledi.

A+A-

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay, yaptığı açıklamada, geçen yıl ortalama yüzde 130 oranında artan zorunlu trafik sigortası primlerinin yoğun şikayetlere neden olduğunu, sürücülerin birçoğunun hiç hasar yapmamasına rağmen primlerdeki aşırı artıştan yakındığını belirtti.

Sigorta şirketlerinin poliçe düzenlemesinden kaynaklanan haksızlıkların birçok kişi tarafından dile getirildiğini aktaran Çağatay, "Hasar veya hasarsızlık durumlarının 18 Haziran 2014 tarihinden itibaren sisteme girilmiş olmasına rağmen, sigorta şirketlerinin hasarsızlık indirimine hak kazanmış sürücülere ilk kez trafiğe çıkıyormuş gibi poliçe düzenlemesi sıkıntı yaratmaktaydı. Trafik sigortalarında yapılan haksızlık, Hazine Müsteşarlığından dönmüştür. Verilmesi gereken hasarsızlık indiriminin poliçeye yansıtılmadığı tespit edilmiş ve bir genelgeyle yaklaşık bir milyon trafik sigortası poliçesinde hasarsızlık indiriminin hesaplanarak sigortalılara iadesinin yolu açılmıştır." dedi.

"ÖDEMELER 1 AĞUSTOS'TA BAŞLAYACAK"

Taner Çağatay, söz konusu indirim tutarının, trafik poliçelerinde prim artışına dair bir iade değil, hasarsızlık uygulaması yapılması gerekirken yapılmayan poliçeleri kapsadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"18 Haziran 2014 ile 30 Eylül 2015 tarihlerinde tanzim edilmiş gerçek kişi sigortalının geçmiş araç sahipliğinden doğan hasarsızlık indirim oranı, yeni poliçeler yapılırken uygulanmamıştır. Örneğin, aracınızı sattınız, 2 veya 3 yıl sonra yeni araç aldınız, eski aracınıza da ait yüzde 10 veya 15-20 hasarsızlık

indirimi mevcut olduğu halde hasarsızlık indirimi uygulanmadan ilk kez sigorta yaptıran yeni araç sahibi gibi poliçe yapılmıştır. Bu konuda aracı kurumların daha hassas olması ve yeterli araştırmayı yapması gerekiyor."

Çağatay, söz konusu hatalı poliçelerin " Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi" tarafından tespit edilip, sigorta şirketlerine bildirildiğini belirterek, 1 Ağustos'ta poliçelerde zeyil yapılarak, iade tutarlarının direk sigortalıların banka hesap numaralarına veya kredi kartlarına iade edileceği bilgisini verdi.

PRİM İADELERİ 1 MİLYON SÜRÜCÜYÜ ETKİLEYECEK

Bu iadenin takriben 1 milyon sürücüyü etkileyeceğini, ortalama 100 lira tahmin edilen, fakat hasarsızlık oranına göre değişecek olan meblağın sigortalıya iade edileceğini anlatan Çağatay, araç sahiplerinin sigorta primlerini yakından takip etmesi gereken bir döneme girdiklerini söyledi.

Çağatay, "Özellikle 18 Haziran 2014 ile 30 Eylül 2015 tarihlerinde yeni araç alıp sigorta ettirenlere, hasarsızlık indiriminden yararlanıp yararlanmadıklarını kontrol etmelerini tavsiye ederiz" diye konuştu.

Bu işlemin otomatik olarak sigorta şirketlerince yapılacağını, o nedenle sigortalılara ağustos ayı sonuna kadar beklemelerini tavsiye eden Taner Çağatay, şöyle dedi:

"Ayrıca, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin 'www.sbm.org.tr' sitesine girerek iade tutarlarını 31 Temmuz'dan sonra kendileri de görebilirler. Madalyonun öteki yüzünde ise bundan yararlananların da olduğu görülmektedir. Çünkü yüksek hasarlı bazı sürücüler de normal 4'üncü kademeden sigorta primi ödemiş, yüksek miktarda prim tahakkukuyla karşılaşmamışlardır. 18 Haziran 2014 tarihinde uygulamaya konulan yeni sistemle her şey düzen altına alınmış ve sürücülerin son 10 yıllık hasar geçmişi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nde kayıt altına alınmıştır. Bundan sonra böyle bir sıkıntı yaşanmayacaktır."/Hürriyet 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.