1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Tuzlukcu Şenlikleri
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Tuzlukcu Şenlikleri

A+A-
Önce şunu belirteyim.
Zaman zaman bazı arkadaşlarım ve ben de dahil şenlik yerine festival diye konuşur, yazarız.
Ancak eğer Türkçe konuşup yazacaksak şenlik bana daha uygun olduğu için şenlikleri diye yazdım.
Siz yine dilinize uygun, aklınıza uygun olan hangisi ise onu yazıp okuyabilirsiniz.
Şimdi gelelim bu şenliklere…
İşimiz icabı Konya’da, Konya dışında birçok şenliklere, festivale katıldım. Zevk aldıklarım oldu, canımın sıkıldığı, haz duymadığım şeyler oldu.
Tuzlukçu ilçesi şenliklerinde ise hem haz duydum, zevk aldım, hem de bazı konular kafamı karıştırdı.
Neden diyeceksiniz.
Onu izah etmeye çalışacağım.
Tuzlukçu ilçemiz daha önce Akşehir’e bağlı bir belde idi. Bu ilçemizin belediye olması ise 1950 yılına rastlamakta ve nerede ise bizimle yaşdaş bir ilçe. Bu ilçeye birçok kereler gittim. Şenliklere, etkinliklere katıldım.
Bundan birkaç yıl gerilere gidersek, Eski Belediye Başkanlardan Hasan Mert’i tanırım. Bundan önceki belediye Başkanı Mustafa Sak’ı tanırım. Ondan önceki arkadaşı tanırım. Şu andaki belediye başkanı Nurettin Akboğa daha öncede bu ilçede Belediye Başkanlığı yaptı. 17. Üzüm, karpuz ve İpek halıcılığı kültür ve sanat şenliklerine nezaket gösterip davet etti bizlerde kalkıp bu ilçeye gittik.
Tarafsız bir gözle bakarsanız, İlçede çok şeyin kısa zamanda değiştiğini göreceksiniz. Bir defa Cumhuriyet alanı ve şehit parkı çok güzel olmuş. Söylediklerine göre daha da güzel olacakmış.
Yine ilçede bir yurt yapılıyor. Bu yurdun yapılmasında Belediyenin desteği ve teşvikinin büyük olduğu belirtildi. Belediye Başkanı Nurettin Akboğa konuşmasında ilçeye yurt kazandırılacağını, arkasından üniversitenin birkaç kolunun açılmasına çalışacaklarını, ilçede sosyal ve ekonomik canlılık olması için çalıştıklarını belirtti. Mart yerel seçimlerinden sonra parti rozetini çıkarıp, hizmet rozeti taktığını ve herkese kapısının açık olduğunu söyledi.
Tuzlukcu’nun tarihine bakarsanız İpekyolu üzerindedir. Buranın üzümü, karpuzu ve ipek halıcılığı çok meşhurdur. İpek halı dokuma atölyelerinde genç bayanlar el emeği, göz nurlarını ve duygu ve düşüncelerini ilmik, ilmik dokumaktadırlar. Halılarına nakş ediyorlar.
Halkı çalışkandır.
17. üzüm, karpuz, ipek halıcılığı kültür ve sanat şenlikleri iki gün dolu dolu yaşandı. Özellikle Mustafa Sarıgül’ün ilçeye gelip, şenliklere katılması ve kendisine gösterilen ilgi çok büyüktü. Yine İlçeye Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Avcılar Belediye Başkanı Özkan Alıntaş, CHP Konya il ve ilçe yönetimleri, Konya Milletvekili Atilla Kart, müftü Adem Oyan katıldılar.
Belediyelerin görevi çöp almak, yol, kaldırım yapmanın yanı sıra kültür etkinlikleri de yapmaktır. Sosyal belediyeciliğe ülkemiz insanının ihtiyacı vardır. İster şenlik deyin, ister festival deyin, yapılan bu etkinliklerde halk bütünleşmekte, gelenekler canlandırılmakta, el sanatları ve ürünler teşhir edilmektedir. Buralarda siyaset ağırlıklı olmamalıdır ve siyasi şov yapılmamalıdır.
Tuzlukcu’da bunu görmedik. Etkinliklerin hiçbir bölümünde yok kadar azdı. Yalnız canımızı sıkan ise, küçük bir ilçede büyük bir etkinlik olan şenliklere Kaymakam Nursevinç Özbek ve daire müdürlerinin katılmaması insanı düşündürdü. Halkın tepkisine neden oldu. Böylesi bir etkinlikte, İstiklal marşının okunduğu bu törende devleti temsil eden Kaymakam’ın bulunmaması gariptir.
Hemen belirteyim. Bu etkinliklere Konya’nın tüm Milletvekilleri ve birçok belediye başkanının telgrafları geldi ve sunucu Hikmet Özdemir’de nezaket çerçevesinde bunları alanda halka duyurdu. Bu medeni bir davranıştır. Satırlarımı noktalarken, daha önceki belediye Başkanı Mustafa SAK’ ta aynı siyasi partiden seçilmiş, yine zamanın kaymakamı ile sıkıntılı günler geçirmişti.
Belediye Başkanı Nurettin Akboğa geceli gündüzlü çalışıp ilçeyi daha yaşanabilir bir ilçe yaparken, kaymakam’ın buna kayıtsız kalması af edilemez.
 
Bu yazı toplam 142 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.