1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. TYB’de 1940’lı Yıllarda Kültür, Düşünce ve Edebiyat Konuşuldu
TYB’de 1940’lı Yıllarda Kültür, Düşünce ve Edebiyat Konuşuldu

TYB’de 1940’lı Yıllarda Kültür, Düşünce ve Edebiyat Konuşuldu

TYB'nin Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi ile birlikte yürüttüğü 2019 yılı takvimi etkinliğinde yazar düşünce adamı Dr. Necmettin Turinay “Kültür, Düşünce ve Edebiyat’ta 1940’lı Yıllar” başlığı altında bir dönemin fotoğrafını günümüze yansıttı.

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi ile birlikte yürüttüğü 2019 yılı takvimi etkinliğinde yazar düşünce adamı Dr. Necmettin Turinay “Kültür, Düşünce ve Edebiyat’ta 1940’lı Yıllar” başlığı altında bir dönemin fotoğrafını günümüze yansıttı.
Konuşmasına “1940-50 arası 10 yıllık bir dönem sosyal, siyasi ve dini hayatımızda adeta şuur altına yerleşmiş, oluşmuş ne kadar mesele varsa kökü burada. Bu algılama, kullanılan malzeme… Bu dönemi iyi algılamak için bir kendinden önce bir de kendinden sonraki 1950’li dönemi çok iyi incelemek gerekir. Kendinden önceki dönem Atatürk dönemi, kendinden sonraki dönem de çok partili dönem. Türk milletinin hafızasında öyle bir yer etmiş ki asla çıkası gözükmüyor.” Diyerek başlayan Dr. Necmettin Turinay sözlerine şöyle devam etti.
“Bu dönem Türk Milletinin çok partili hayata geçmek için mücadele verdiği bir dönem olarak algılamak mı gerekiyor?
Bu dönemde yazılan hatıratlara baktığımız zaman sağcı kesim de solcu kesim de Türkçü kesim de ateş püskürüyor.  Dini kesim; Kur’an okumak yasak, cenazelere kefen bezi bulunamıyor, camiler kışla yapılmış v.s. Milliyetçi cenah 3 Mayıs 1944 olaylarını takiben ne kadar Türkçü yayın varsa hepsine el konulmuş, yazarları tutuklanmış, Hüseyin Nihal Atsız gibi Türkçü yazarlar hapse atılmış, dergisi kapatılmış.
1947-48’den sonra ise tamamen farklı bir uygulama yapılmış. Bu sefer de sol tandanslı yazarlara ve şairlere baskı yapılmış, kimisi hapse atılmış kimisi ülkeyi terk etmek durumunda kalmış. Sabahattin Ali Bulgaristan’a kaçmak üzereyken öldürülmüş…
1946 seçimlerinde Türkiye’de ne kadar sol bildiğimiz kesim varsa hepsi CHP’ye karşı Demokrat partiyi destekledi. Bu dönemde neredeyse top yekûn bir Türkiye muhalefetin yanında yer aldı. Bu dönem, birbirine zıt unsurların muhalefette birleştikleri bir dönemdir.” dedi.
Konuşma sonrasında AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Konya Büyükşehir Belediyesi eski belediye başkanı ve AK Parti eski Milletvekili Halil Ürün, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Köseoğlu ve TYB Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten tarafından Dr. Necmettin Turinay’a günün hatırasına bir plaket takdim edildi. Toplu fotoğraf çekiminden sonra program sona erdi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.