1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. TYB’de Ayşe Şasa Konuşuldu
TYB’de Ayşe Şasa Konuşuldu

TYB’de Ayşe Şasa Konuşuldu

Haftalık Cumartesi programları kapsamında bu hafta “sinema yazarı ve eleştirmeni” Serdar Arslan’ın anlatımıyla ''İlham, Keşif ve Fetih Ayşe ŞASA Özel Programı'' icra edildi.

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin paydaşı Selçuklu Belediyesi ile birlikte yaptığı haftalık Cumartesi programları kapsamında bu hafta “sinema yazarı ve eleştirmeni” Serdar Arslan’ın anlatımıyla ''İlham, Keşif ve Fetih Ayşe ŞASA Özel Programı'' icra edildi.
Konuşmasına Ayşe Şasa’nın genel özellikleri ile başlayan Serdar Arslan, “Ayşe Şasa çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğu içindir ki buraya bir sosyolog, bir psikolog, bir sinema eleştirmeni veya bir roman yazarı getirmiş olsak onların her biri Ayşe Şasa hakkında konuşabilirler, bir şeyler söyleyebilirler” dedi. 
“Ayşe hanım bir inanç üzerinden yetiştirilmediği halde ‘su aka aka yolunu bulur’ sözünün gerçekleşmiş olduğunu görebildiğimiz bir kişiliktir” diyen Serdar Arslan özetle şunları söyledi:
“Ayşe Şasa bilginin önce kalbine indiği ve oradan da dumura uğramadan diline intikal ettiği ârif ve irfanî özellikte olan bir insandı. İrfanî bir kişiliğe sahipti. Modern ârifler sınıfındandı. Sinema bu çağın yapısını üzerinde toplayan bir sanattır. Ayşe Hanım da sinemayla haşırneşir olmuştur. Öğrencilik yıllarından itibaren sinemaya ilgi duymaya başlayan Şasa, ‘Yaşadığımız Yıllar’ adlı ilk oyununu liseden mezun olacağı yıl yazdı. 
Ayşe Şasa, hayatının dönüm noktası olarak tanımladığı yazar Kemal Tahir’le tanışmasının ardından onunla güçlü bir dostluk kurdu ve senaryo yazmaya başladı. Son Kuşlar, Ah Güzel İstanbul, Murat’ın Türküsü, Toprağın Kanı, Utanç, Balatlı Ârif, Kozanoğlu, Köroğlu, Yedi Kocalı Hürmüz, Battal Gazi Destanı, Gramofon Avrat, Kanayan Yara Bosna gibi senaryolara imza atan Şasa’nın 31 uzun metrajlı, 2 de dizi senaryosu var.  Program, Konya eski Milletvekili Mustafa Kabakcı’nın, Serdar Arslan’a hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.