1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. TYB’de “İslam Düşüncesinde Aşırılık Taraftarları” Konuşuldu
TYB’de “İslam Düşüncesinde Aşırılık Taraftarları” Konuşuldu

TYB’de “İslam Düşüncesinde Aşırılık Taraftarları” Konuşuldu

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından her hafta düzenlenen olağan etkinlik takvimi kapsamında Dr. Öğretim Görevlisi Aytekin Şenzeybek “İslam Düşüncesinde Aşırılık Taraftarları” başlığı altında bir sunum yaptı.

A+A-

Arapça’da sınırın dışına çıkmak, aşırıya kaçmak anlamında kullanılan “Gulat” kelimesinden dolayı bu taifeye “Gulüvv” ismi verilmektedir açıklaması ile konuşmasına giriş yapan Aytekin Şenzeybek, “Burada önemle belirtilmesi gereken bir konu, aşırılığa kaçan tüm bu gruplar kendilerine Kuran ve Sünneti referans alırlar. Ancak bu referans alma işlemi sırasında önce fikirlerini açıklarlar sonra da bu fikirleri destekleyecek ayet veya sureleri bulurlar. Yani ayetleri açıklama yerine açıkladıkları fikri destekleyecek ayet ve hadis bulma peşinde koşarlar.” dedi.
Batıni yorumda ise “Her şeyin bir zahiri görünüşü olduğu gibi bir de batıni görüşü vardır. Nasıl ki insanın gözle görülen bir vücudu olmasına rağmen bir de gözle görülemeyen ama o vücudu ayakta tutan bir ruhu varsa Kuran’da bulunan ayetlerin de aynı şekilde herkesin görebildiği anlamı yanında sadece havasın görebildiği anlamı vardır. Namaz, oruç, zekât, hac gibi ibadetler sadece avam için yerine getirilmesi gereken kurallardır. Havas zahirde görülen bu kurallara uymak zorunda değildir.” fikri yer almaktadır diyen Şenzeybek, “Yalan söylememek, dışarıya sır vermemek gibi hasletlerin ibadet yerine geçtiği bu inanç sisteminin ise Hasan Sabbah tarafından kurulan İsmailiye inancı” tarafından dile getirildiğini söyledi.
Müslümanlar arasında aşırı görüşlerin ortaya çıkmasının sebepleri, “Siyasi etkenler, eski din, kültür ve medeniyetlerin etkisi, Tercüme faaliyetleri ve Dini metinler” olarak sıralayan Aytekin Şenzeybek konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Peygamberimizin hemen vefatından sonra başlayan halifelik tartışmaları ilk aşırı düşünce gruplarının oluşmasına vesile oldu. Halifeliğin Hazreti Ali’nin hakkı olduğuna inananlar her halifelik seçiminde sıranın kendilerine geleceğini umut ettiler. Beklentileri gerçekleşmeyince umutlarını bir sonraki seçime tehir ettiler. Ancak hiçbir zaman eyleme geçmediler. Emeviler döneminde Arap olmayan mevali diye tanımlanan Müslümanlardan aynı Müslüman olmayanlar gibi cizye ve haraç alınmaya başladı. Buna tepki duyan mevali topluluk Hazreti Ali’yi destekleyen gruplarla yakınlaştı. 
Konuşmasının sonunda Suriye’de yaşayan Dürzi toplumuna ait fotoğraflar gösteren Dr. Araştırma Üyesi Aytekin Şenzeybek’e TYB Konya Şubesi Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten tarafından bir plâket takdim edildi. Mutat olduğu üzere toplu fotoğraf çekiminden sonra program sona erdi. HATİCE KARAKUŞ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.