1. HABERLER

  2. KONYA

  3. TYB’de Kerbela konuşuldu
TYB’de Kerbela konuşuldu

TYB’de Kerbela konuşuldu

TYB Konya Şubesi’nin düzenlediği kültürel etkinlikler programı çerçevesinde bu hafta yazar senarist Ahmet Turgut tarafından “Ortak Hüznümüz Kerbela” konulu bir konferans verildi. 

A+A-

Ahmet Turgut konuşmasına, şehit cenazesinden geldiğini, ilk defa bir şehit cenazesinden çıkarak, şehitlerin konuşulacağı bir konferansa katılacağını belirtti. 
Ahmet Turgut, “Kerbela’da, Allah ve Rasulünü sevip onlara itaat edenleri gördük, bir de paraya pula itaat edip, itaat ettikleri şeyleri sevenleri gördük. Kur’an-ı Kerim’in Hak ve Batıl mücadelesi adına ümmetlerden örneklendirdiği, genel olarak zikrettiği her şeyi Kerbela vakasında etraflıca görüyoruz. Kerbela bu yönüyle adeta bir tefsirdir, bir furkân’dır. Meselâ Salih Aleyhisselam, Semud Kavmine Cenab-ı Allah’ın tebliğinden dolayı bir deve bıraktı. Dedi ki bu deve kamusal emanet su içme hakkına riayet edin. Dokuz aile bir araya gelerek Vallahi diye sözleşirler ama Salih Aleyhisselam’ın emanetini hunharca boğazlarlar. Kur’an-ı Kerim bunları geçmişlerin hikayesi diye anlatmıyor. Semud kavmi imtihanı başaramadı. Bizim ibret almamız için anlatıyor Kur’an. Şimdi Kerbelaya dönelim. Rasulullah, veda hutbesinde emanet olarak ehli beytini zikretmiş, sizi ehli beytim konusunda uyarıyorum demiş. Kamusal emanet olan bir Hz. Hüseyin var. Hz. Hüseyin su içme hakkına bile riayet edilmeden hunharca katledildi. 
Program TYB Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten ve Dr. Gökhan Darılmaz’ın, Ahmet Turgut’a katılım belgesi ve hediye takdimiyle sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.