1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. TYB’de Şeb-i Arûs Haftası’nda Mevlânâ ve Yesevî Konferansı
TYB’de Şeb-i Arûs Haftası’nda Mevlânâ ve Yesevî Konferansı

TYB’de Şeb-i Arûs Haftası’nda Mevlânâ ve Yesevî Konferansı

Kılıçarslan Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe ilgi çok fazla idi. Konferans salonunu hınca hınç dolduran dinleyicilerin büyük çoğunluğunu öğrenciler oluşturdu.

A+A-

Konuşmasını görsel malzemelerle destekleyen Dr. Bice, Ahmet Yesevî Türbesi hakkında bir sunum yaptı. Komünizmin hakim olduğu dönemlerde Yesevî’nin türbesinin bulunduğu külliyenin bir süre “Ataizm Müzesi” olarak görev yaptığını belirten Dr. Bice, “Ama komünist idare sırf reklam olsun diye bu yapının ayakta kalması için bakım yaptırdı ve bunu propaganda aracı olarak kullandı.” dedi.

Konferansın ikinci kısmında ise özelde Yesevî ve Mevlâna genelde İslâm mutasavvıflarının bugünün insanına sunduğu imkânlar dile getirildi. Günümüzdeki çocuk ve gençlerin manevî hayatını olumsuz yönde etkileyen faktörlerin yol açtığı bunalımların çözümü noktasında tasavvuftan nasıl bir reçete üretilebileceği üzerinde duruldu. Batı dünyasının kültür ürünlerinin oluşturduğu yabancılaşmaya karşılık Yesevî ve Mevlâna gibi Allah dostlarının eserlerinden hazırlanacak kitapların ve film vb. ürünlerin önemi vurgulandı. Konferansın sonunda ise insanların maneviyatına zarar veren sahte mürşitlere karşı hikmetlerde yapılan Yesevîce uyarılar dile getirildi.

Konuşma sonunda Dr. Hayati Bice’ye TYB Konya Şubesi Onursal Başkanı Ahmet Köseoğlu günün anısına bir plaket takdim etti. Prof. Dr. Nazmi Zengin, Doç. Dr. Sefer Solmaz ve Dr. Öğretim Üyesi Hacı Ahmet Şimşek tarafından kitap takdim edildi. Toplu fotoğraf çektirildikten sonra TYB Konya Şubesi Binasına geçilerek sohbete devam edildi.  ŞENGÜL GÜRBÜZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.