1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. ÜÇ KARAR ÜÇ PARTİ ÜÇ LİDER
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

ÜÇ KARAR ÜÇ PARTİ ÜÇ LİDER

A+A-

Üç karar:
1- Refah Partisinin Kapatılması
2- Ak partiye kapatma davasının açılması
3- YSK nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi.
Bu üç kararın teferruatlarını aşağıda kısaca açıklayacağım. Bu kararlara,  muhatapları nasıl tepki vermiş onu da yazacağım. Böylece vatandaş olarak hepimiz siyasi liderlerin, siyasi partilerin, hukuka, adalete, mahkemeye… Bakış açılarını görmüş olacağız.  Lafta “barış, kardeşlik, adalet,  hukuk” diyenlerin eylem de nasıl bir tavır takındıklarını anlamış olacağız.
YIL: 1998 (16 OCAK)
Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer REFAH PARTİSİNİN KAPATILDIĞINI AÇIKLADI. Refah Partisi başkanı Erbakan,  iktidardan asker ve dış baskılarla indirildikten sonra partisini kapatılmasına nasıl bir tepki verdi?  Rahmetli Erbakan Meclis’te yaptığı basın toplantısında;  (ki Erbakan, mahkeme süresince mahkeme üyelerine ve başkanına ; “Dikkat edin,  hukuka uygun davranın. Partiyi kapatma kararı verirseniz. Kızılay’da yürüyemezsiniz. Yüzünüze tükürürler …” falan da dememişdi)  
“Bu karar tarihin akışı içerisinde basit bir noktadır. Halkımızın muazzam bir bölümünün partisi olan Refah Partisi ve onun davası, bu kararlarla zerre kadar etkilenmez. Bu kararlardan tek bir sonuç çıkar; Refah partisi davasının, çok daha büyüyüp gelişeceği... Milletimize saadetler diliyorum. İnşallah milletimiz saadete, Refah Partisinde bugüne kadar inançla çalışan insanların gayretleri ile ulaşacaktır. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın…”
Soru: YSK nın İstanbul seçimlerini yenilemesi kararı mı daha mühim, AYM ‘nin RP ni kapatma kararı mı?  (daha öncede Türk yargısı Erbakan’ın, MNP, MSP partilerini kapatmıştı. RP den sonra kurulan FP de kapatıldı, bu günkü SP kuruldu? Bu günün SP’si maşallah o gün kendilerine, zulmedenlerle, kan kusturanlarla kol kola. Bu da tarihin bir cilvesi  )  
Yıl: 14 Mart 2008 Ak Parti’ye Kapatma Davası Açıldı.
(Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, ''Laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği'' iddiasıyla Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.)  
Dava süresince iktidarda olan, Türkiye’nin birinci partisi konumuında bulunan  ve o gün için Türkiye’yi derleyip toparlayan Hükümet/iktidar partisine kapatma davası açılıyor. Pekiyi Dava  süresince Erdoğan nasıl davranıyor? Mesela mahkeme üyelerine, başkanına ; “ Ulusa çıkamazsınız! Yüzünüze tükürürler….” Falan diyor mu? İşte o dönemde yaptığı konuşmalardan biri: “…Başbakan Erdoğan;  Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AKP) kapatma davasıyla ilgili "Kimseye kızgın olmadıklarını her şeyin olacağına varacağını" söyledi. "Siyaset ne kızgınlığı ne de kırgınlığı kaldırır, ama birileri bize kızıyor.  Birilerinin bizimle ilgili ne tür tezgâhlar hazırladığını da biliyoruz, farkındayız, ama şunu da bilmeleri lazım ki eğer millet hayırlıysa onun sonu da hayırdır, başarıdır." "Birileri demokrasi yerine otoriter anlayışı tercih ediyor olabilir, ama biz yetmiş milyon vatandaşımızın gelecekleri için siyasetteyiz" diyen Erdoğan "demokrasiden ve hukuk devleti anlayışından taviz vermediklerini ve vermeyeceklerini" söyledi...
Sayın Erdoğan’ın,  mahkemeye, üyelerine,  Tehditkâr sözler söylüyor mu?  
Yıl 2019: YSK İstanbul seçimlerini İptal etti.
Karara üzerine Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: (Bakın sadece seçim yenilenecek. Partisi kapatılmıyor. Seçim bitmiş değil)  
"Gelen talimata göre karar veren bir YSK istemiyoruz.”
"Hâkim dediğin adam esen rüzgâra göre yön değiştirmez"
 Karara “yenilensin” diyen üyelerin adlarını tek tek okuyarak Türkiye kamuoyuna duyurduktan ve  grubundakilere yuhalattıktan sonra; "Tazminat davası açmazsanız namertsiniz “diyor.
"YSK'daki çetelere diyorum ki, istediğin kadar seçim yap, biz galip çıkacağız"
“Hukuk katliamı var, failde belli azmettirende.”
“Taşerondan hâkim olmaz…”
 ÜÇ KARAR,  ÜÇ LİDER (ERBAKAN , ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU),  ÜÇ TEPKİ. Her şey ortada.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.