1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üç yıl sonra trafik kazaları sıfırlanacak
Üç yıl sonra trafik kazaları sıfırlanacak

Üç yıl sonra trafik kazaları sıfırlanacak

Sosyal Medya’da 2017’de yeni ehliyet için gerekli olan sağlık raporu ücretinin 400 TL olduğu iddialarına Zirve Sürücü Kursu Kurucusu Tevfik Dündar açıklama yaptı. Dündar: “Böyle bir şey söz konusu değil, gerçeklikle alakası yok.” diyerek 75 ceza puanını d

A+A-

Yeni yılda ehliyet için alınan sağlık raporlarının 400 TL olacağı yönündeki iddiaları yalanlayan Zirve Sürücü Kursu Kurcusu Tevfik Dündar, sosyal medyada yayınlanan bu tür asılsız haberlere inanılmaması gerektiğini söyledi.
Dündar, “Günde 30 telefon alıyoruz bu konu hakkında. Yıl başından sonra tam teşekküllü hastaneden 400 TL’ye rapor alınacakmış doğru mu diye. Böyle bir şey söz konusu değil. Bununla ilgili Emniyet Müdürlüğü de çeşitli yerlerde bildiri yayınladı. Gerçeklikle alakası yok diye. Yıl başından önce nasılsa yıl başından sonra da bağlı olduğunuz aile hekiminiz sağlık raporu verebilecek. Ehliyeti olanlar 2 fotoğraf ve sağlık raporu ile emniyete gidiyorlar ve ehliyetlerini değiştiriyorlar. Bunun dışında yeni bir uygulama, yeni bir genelge yok.” diye konuştu.

EHLİYETLER NE ZAMAN DEĞİŞECEK?
Tevfik Dündar, 1 Ocak 2020’ye kadar herkesin ehliyetini değiştirmesinin mecburi olduğunu ama 3 yıl gibi uzun bir süre olduğu için aceleye gerek olmadığını kaydetti. Dündar: “Bu tarihten sonra ise büyük ehliyetler 5 yılda bir yenilenecek, küçük ehliyetler de 10 yılda bir yenilenecek. Avrupa’da da böyle bu. Bunun sebebi ise biri 18 yaşında ehliyet alıyor ve ömür boyu onu kullanıyor. Oysa ehliyet aldıktan sonra sakatlanabiliyor ya da vefat edebiliyor, şeker hastası oluyor, sara hastası oluyor vs. bunun yenilenmesi lazım. Sağlık raporunu alıp gidip ehliyetini yenileyecek. 70-80 yaşında olup araç kullanamaz halde olan büyüklerimiz var. Onları trafikten çekebilmek gerekiyor. 82 yaşında gözü 15 metre ileriyi görmüyor kulağı duymuyor trafiğe çıkıyor. Bu trafik canavarıdır. Sadece kendine değil çevresine de zarar verir. Önceden cezası neyse ödenir geçilirdi şimdi hem ceza ödeniyor hem de ehliyet kaybediliyor.” ifadelerini kullandı.

75 CEZA PUANI ALANIN EHLİYETİNE İPTAL
75 ceza puanını alanın ehliyetinin iptal olacağını söyleyen Dündar, yeniden kursa kaydolarak sınavlara girilmesi gerektiğini vurguladı. Önceden 100 olan ceza puanının 75’e düştüğünü ve bunun içinde nelerin olduğunu anlatan Dündar, “3 defa kırmızı ışık ihlali , 3 defa direksiyonda cep telefonuyla konuşmak, 3 defa radar, 3 defa alkollü araç kullanmak, emniyet kemeri takmamak, hatalı sollama vs. 75 ceza puanı oluyor.” dedi.BİLİNÇLİ SÜRÜCÜLER YETİŞİYOR
Son olarak Dündar, kazaların azalacağını ve 3 yıl sonra 0 olacağının altını çizdi. Şu anda ehliyet alanlara alışkanlık kazandırdıklarını söyleyen Dündar, “Daha bilinçli sürücüler yetiştiriliyor. 2 yıl stajyer ehliyet dönemi boyunca alışkanlıklar kazandırılıyor ve sonucunda zaten kırmızı ışıkta geçerse ehliyetini kaybedeceğini biliyor. Türkiye şu anda direksiyon sınavları ve ehliyet noktasında Avrupa’dan bir adım önde.” diyerek sözlerine son verdi. (Nagihan Çapkın)
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.