1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ucuza et satmak sorunu çözmez
Ucuza et satmak sorunu çözmez

Ucuza et satmak sorunu çözmez

Et ve Süt Kurumu’nun 31 liraya kuşbaşı et satmasını eleştiren Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, uygulamanın iç piyasaya zarar vereceğini savundu.Yıldız,“Bu tip hamleler bu sorunu çözmeyeceği gibi, bu açığı arttıracak.” dedi

A+A-

Türkiye’nin 81 ilinde Et ve Süt Kurumu tarafından zincir marketlere,  kıymanın kilogramı 29 liradan, kuşbaşının kilogramı 31 liradan ve taze dana karkas et satışına bugünden itibaren başladı. Bu uygulamayla halka ucuz ve sağlıklı et sunulacağı görüşüne yönelik önemli açıklamalarda bulunan Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, vatandaşın ucuz et yeme şansının olmadığını kaydetti. En başında Türkiye’de üretilen etin ucuz olmadığına vurgu yapan Yıldız, “1 milyon 400 bin ton kırmızı et tüketiyoruz bunun 250 bin tonu eksik kalıyor. Bu rakam ithal ediliyor. Bu yıla kadar nasıl çözüyorduk bunu dışarıdan canlı kasaplık küçük hayvanları getiriyorduk,  burada besleyip kesim seviyesine gelince de kestiriyorduk. Bu hem iç piyasayı rahatsız etmiyordu hem de döngüyü devam ettiriyordu.” şeklinde konuştu.

UYGULAMA GEÇMİŞTE DENENDİ

Başkan Yıldız, uygulamanın geçmişte denendiğini ve yerli üreticiye ciddi zarara soktuğunun altını çizdi. Şimdide de sorunu çözmekten çok sorunun büyümesine sebep olacağını bildiren Yıldız, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu geçmişte de denenmiş. Hedeflenen tüketiciye ucuz et yedirilemediği gibi yerli ve milli olan üreticiye de ciddi zarara sokmuş, krizler yaratmıştır. Sorunu çözmekten daha ziyade sorunun büyümesine sebep olmuş bir yöntem. Geçmiş tecrübelerimizden, amaca hizmet etmeyen,  ucuza et yedireceğim derken iç piyasaya çok ciddi zararlar verdiğiniz ve 3-5 kişinin rant elde ettiği bir yapıdan başka bir şey değil. Topluma hizmet etme şansı yok bu projenin.”

SEKTÖRE ZARAR VERECEK BİR ÇÖZÜMSÜZLÜK

Üretimin zahmetli bir iş olduğunu getirisinin de çok yüksek olmadığına dikkat çeken Edip Yıldız, ucuza et yedirmenin sanki üretici kaynaklı gibi kamuoyuna yansıtıldığını ifade etti. Amaca hizmet etmeyen çözümlerin üretildiğini söyleyen Yıldız, ileriye dönükte sektöre zarar veren bir çözümsüzlük olacağını açıkladı. Yıldız, “Saman 60 kuruş olacağına 40 kuruş olsa. Yonca 90 kuruş olacağına 3-4 kuruş olsa. Bunlar üretilen etin de sütün de maliyetini yükseltiyor. Ucuza et yedirelim derken sanki bu üreticiden kaynaklı bir sorunmuş gibi kamuoyuna yansıtılıyor, bu yanlış. Üretici keşke 15 liraya mal etse de 16-17 liraya kestirse tüketicilerde hem ucuza, hem güvenilir et tüketebilseler. Bakanlığın bu kısma yönelmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

img_1499.jpg
AVRUPA ÇİFTÇİSİNİ FİNANSE ETME SEVDASINDAN VAZGEÇİLMELİ

Edip Yıldız, üretim maliyetlerini en çok etkileyenin fabrika yemi olduğunu bildirerek, devletin lop et getirme yerine üretim maliyetlerini düşürmesi gerektiğini vurguladı. Yıldız sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Bu memlekete ucuz et yedireceğiz diye lop et getiriliyor.  Hadi bir de fabrika yemi getirsinler ucuza. Türk insanının emeğini, Avrupa çiftçisini, Amerika çiftçisini finanse etme sevdasından kurtulmamız lazım. Bizim gerçeğimiz üretmek.  Devletin bu maliyetleri düşürme yolunda adımlar atması hem et açığını hem de ucuz et yemeyi kalıcı bir şekilde sağlayacak yapıdır ve doğru olan da budur. Geçen seneden bu güne maliyetleri oluşturan samandan yeme, elektrikten mazota kadar bu maliyetler ne kadar artmış. Ette, sütte kendisine yeten bir ülke iken ne oldu krize götüren yanlış politikalarla üreticinin bir kısmını küstürdük, zarar ettirdik ve sektörden çıktı. Bu tip hamleler bu sorunu çözmeyeceği gibi, bu açığı arttıracak. Üretimden vazgeçirildikçe, insanlar zarar ettikçe sorunu çözmüyorsunuz daha çok büyütüyorsunuz. Üretim maliyetlerini devlet düşürürse zaten et de sütte ucuza üretilecektir.”

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.