1. YAZARLAR

  2. Mehmet KAYA

  3. Ufuk Turu’ndan çıkan 3 mesaj
Mehmet KAYA

Mehmet KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Ufuk Turu’ndan çıkan 3 mesaj

A+A-

Bu yıl Mardin’de düzenlenen Ufuk Turu toplantısından 3 önemli mesaj çıktı. Terör örgütlerine karşı birlik mesajı verilirken, FETÖ’nün ardından boş kalan alanların başkaları tarafından doldurulmasına izin verilmesi gerektiği belirtildi.

Konya’nın ve hatta Türkiye’nin en önemli istişare-fikir alışverişi mekanizmalarından biri haline gelen Ufuk Turu, bu yıl Mardin’de yapıldı. 175 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla oluşturulan Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından 14 yıldır yapılan toplantıya bu yıl 63 şehirden 170 temsilci katıldı. Konya’daki katılımcılarla birlikte 400’den fazla kişi bir araya geldi. Programın ilk iki gününde ümmet ve milliyetçilik, İslam ve cemaat gibi çok önemli konular ele alındı. Sonraki 2 gün ise katılımcılar bölgeyi gezme fırsatı buldu. Özellikle iki günlük gezi programında Konya’dan bölgeye ilk defa giden birçok insanın ön yargılarının kırıldığına şahit olduk.

Öncelikle seminerler sonucunda hazırlanan sonuç bildirgesinde verilen mesajlara değinelim. Sonuç bildirgesinde sivil toplum ve hükümete yönelik çarpıcı mesajlar yer aldı. DEAŞ, FETÖ ve PKK’ya yönelik de mesajlar verildi.

 

SİVİL TOPLUM SİVİL KALMALI

Sivil Toplum ve Din başlığıyla düzenlenen Ufuk Turu’nun en önemli mesajı sivil topluma yönelik oldu. Özellikle sivil toplum/cemaat-devlet ilişkisinin nasıl olması gerektiğine yönelik ciddi tespitler yapıldı. FETÖ tecrübesi, cemaat-devlet ilişkisinin yeniden tanımlanması ihtiyacını doğurdu. Sonuç bildirgesinde yer verilen şu cümlelerin altı özellikle çizilmeli: Hain terör örgütünün bıraktığı boşluğun birileri tarafından doldurulmasına asla izin verilmemeli. Sivil toplum; devlet ve iktidarla ilişkilerinde ölçülü olmalı, kendi sınırlarında kalmalı. Herhangi bir cemaate mensubiyet, liyakat ve ehliyetin önüne geçmemeli.

HÜKÜMETE ÇEKİNGEN TAVSİYELER

Ufuk Turu’nda hükümete de tavsiyeler verildi. Ancak bu tavsiyeler çekingen ve net olmayan cümlelerle ortaya koyuldu. Yeni ve sivil bir anayasa talebi yapıldı, bunun takipçisi olunacağına dikkat çekildi. Ancak 14 maddelik sonuç bildirgesinde çok şey anlatmak isteyen, ancak hiçbir şey anlatmayan maddeler, kafa karışıklığı değilse çekingenliktir. Devleti yönetenleri, hükümetleri uyarmak, tavsiye vermek, öneride bulunmak hepimizin görevi. Ufuk Turu’nun sonuçları rapor haline getirilip hükümete, ilgililere iletilecek. Bu nedenle tavsiye ve önerilere burada yer verilecektir. Demokrasi, adalet ve reform taleplerini dile getirmek gerekiyor.

CİHAD MÜSLÜMANLAR ARASINDA YÜRÜTÜLÜYOR

Ufuk Turu sonuç bildirgesinde terör örgütlerine karşı mesajlarla da verildi. Ağırlık FETÖ olmak üzere IŞİD ve PKK’ya yönelik önemli tespitler yapıldı.

Tüm toplumsal kesimler kucaklanmalı: FETÖ’ye yönelik mesajlar özellikle cemaat-devlet ilişkilerinin yeniden dizaynı üzerinde ele alındı. FETÖ’nün birkaç nesli küresel güç mihraklarına peşkeş çekildiği ifade edildi, sivil topluma karşı olan güven erozyonun yeniden tahkimi için hizmet üreten kuruluşların tüm toplumsal kesimleri kucaklaması gerektiği belirtildi.

Fitneci kesimlere dikkat: Hem FETÖ hem de IŞİD’e yönelik ortak mesajlarda, Müslümanların genel manada içe kapanma, özgüvensizlik, tekfir siyaseti ile farklı kesimlere ön yargı ve düşmanlık içerine girdiğine işaret edildi. Cihadın Müslümanlar arasında yürütüldüğü bir dönem yaşandığına dikkat çekildi ve buna dini doğru anlamadan, fitneci kesimlerin dümen suyuna giren grupların sebebiyet verdiği kaydedildi.

PKK’ya karşı Selahaddin Eyyubi: IŞİD ve PKK’nın ismi zikredilmese de yapılan vurgularda bu noktalara işaret edildi. Örneğin millet ile devletin ve toplumun farklı kesimlerinin kaynaştığı, gücünü birleştirdiği dönemlerde başarılı neticeler alındığı belirtildi. Ve Türk olan Sultan Kılıçarslan ve Kürt olan Selahaddin Eyyubi kardeşliği örneği verildi.

CEMAATLER ŞİRKET KURMAMALI

ESKİ Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı olduğu günlerden bu yana Ufuk Turu toplantılarına katılıyor. Herkesin siyasi olarak, gönlünden ya da cüzdanından gelen hislerle sevdiği ya da sevmediği siyaset adamları vardır, buna göre de eleştiri yapılır ya da yapılmaz. Ama Davutoğlu’nun eleştirmeyeceğiniz bir yönü var. O da hocalığı...

Mardin’e ailesi ile birlikte gelip toplantının açılışına katıldı. Sonrasında şehri gezdi, vatandaşların sevgi gösterileri arasında. Mardin’deki ilgiye bakarsanız Davutoğlu’nu hala başbakanı sanabilirsiniz. Toplantının akşamında ise sivil toplum kuruluşları ile istişarelerde bulundu. Suriye meselesinden başbakanlığı bıraktığı güne kadarki dönemde yaşadıklarını, anılarını anlattı. Soruları yanıtladı. Samimi bir sohbet gerçekleştirdi, insanların düşüncelerini dinledi.

En önemlisi ise Ufuk Turu’nun açılışında yaptığı konuşmaydı. Davutoğlu, bütün cemaatlerin mutlaka şirket kurduğuna dikkat çekti ve kendisinden tavsiye isteyenlere cemaatlerin şirketleşmemesi önerisinde bulunduğunu söyledi. Cemaatlerin asıl vazifesinin ahlaklı insan yetiştirmek olması gerektiğini, şirketlerin çıkar ortaklığı olduğu ve ikisinin birbirine karıştırılmaması gerektiğini anlattı.

SİVİL TOPLUMNASIL OLMALI?

Bu soruya Davutoğlu 5 başlıkta cevap verdi. 1-Sivli toplumda fikri özgürlük olmalı. 2-Kapsayıcı olmalı, herkesin hakkını-hukukunu savunmalı, 3-Siyasi iradeye bağımlı olmamalı. 4- Din ile ilişkisini sağlıklı bir zemine oturtmalı. Bu 4 maddeyi dikkate aldığımızda Türkiye’de sivil toplum var mı, yok mu? sorusuna da siz cevap verin.

Davutoğlu’ndan son bir söz: Cemaatler gönül örgütlenmesi, cemiyetler ise (Devlet-şirket vb.) gönül ve çıkar örgütlenmesidir. Gönül örgütlenmelerini çıkar örgütlenmeleri haline getirmemeliyiz. Değişimi yönetecek insanlar yetiştirmeliyiz.

UFUK TURU’NA DAİR TESPİTLER, ÖNERİLER VE TAVSİYELER

Türkiye’nin en önemli istişare mekanizmalarından biri olan Ufuk Turu bugün artık sadece Konya’nın değil, ülkemizin bir değeri haline geldi. Bu da sorumluluğumuzu daha fazla artırıyor. 14 yıl boyunca bu işe emek harcayanlara destek vermek, eksiklikleri tespit edip yol göstermek, tavsiye ve önerilerde bulunmak, bundan sonra yapılacak programlar için de önem taşıyor.

 

* Yıllardır yapılan bu etkinliklerin deneyimlerinden yola çıkarak Ufuk Turu’nun bir düşünce merkezine (think-tank) evrilmesi gerekiyor. Konya’nın ilk düşünce merkezi Ufuk Turu olabilir. Bölgesel ve küresel güç olmak isteyen ülkelerin bilgi ve fikir üretmesi en önemli şartlardan bir tanesidir. Ufuk Turu toplantıları yılda bir yapılmaya devam edilir, ancak kurulacak düşünce merkezi ile ülke, bölge ve dünya meseleleri ile ilgili belli aralıklarla raporlar hazırlanabilir. Ufuk Turu tercübesi ile böyle bir merkez kurulabilir.

 

* Sivil toplum örgütlerinin yöneticileri gençleştirilmeli, daha donanımlı dernek, vakıf, sendika yöneticilerinin yetiştirilmesi için çalışmalar yapılmalı. Çok önemli STK başkan ve yöneticileri olmasına rağmen, genelleme yaptığımızda cahillik kendini her alanda gösteriyor.

 

* Necmettin Erbakan Üniversitesi STK’larla güzel bir işbirliği yakalamış durumda. Rektör Muzaffer Şeker ve Rektör Yardımcısı Önder Kutlu Ufuk Turu boyunca STK’larla iç içe gönül gönüle çalıştı. Bu şehrin üniversitesi olmak NEÜ’ye nasip oldu. Ali Akmaz hocanın da katılımı ile Ufuk Turu’nun fikri yükünü NEÜ üstlenmiş durumda.

 

* Ufuk Turlarının en az bir oturumunda farklı fikirlere-farklı mahalleden isimlere yer verilmeli. Sunumlar genel manada yetersiz kaldı. Fikri zenginlik artırılmalı.

 

* 200’den fazla kişinin sevk ve idaresi oldukça zor bir durum... Zaman zaman sorunlar yaşansa da Konya STK’ları Platformu İcra Heyeti büyük bir işin altından başarıyla kalktı. Sevk ve idarede yaşanan sorunların çözümü için ya sayı azaltılmalı (ki bu biraz zor) ya da genel programa bağlılık gezilerde gruplara özerklik tanınmalı.

 

Bütün eleştiri, tavsiye, tespit ve önerilere rağmen Konya STK’ları Platformu başarılı bir Ufuk Turu’nu daha geride bıraktı. İcra heyetini tebrik ediyorum.

 

Bu yazı toplam 1218 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.