1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ufukta Seçim Mi Var ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ufukta Seçim Mi Var ?

A+A-
Diğer ülkelerde bu işler nasıl yapılıyor, fazlaca bilgi sahibi değilim. Ancak bizim ülkede herhalde seçimin olmadığı , ay ya da gün yoktur.
Peki neleri seçiyoruz ?
Evimizi seçiyoruz,
Eşimizi seçiyorum.
Yaşayacağımız kenti, mahalleyi seçiyoruz.
Arkadaşımızı seçiyoruz.
Tam olmasa da işimizi seçiyoruz, okulu seçiyoruz.
Dinimizi seçiyoruz.
Muhtarımızı seçiyoruz.
Belediye Başkanımızı seçiyoruz.
Başbakanı, milletvekillerini, Cumhurbaşkanını seçiyoruz.
Belki bu yazıyı okurken içinizden gülenler olacaktır.
Belki de ben kendi kendimi avutuyorum. Bazı şeyleri başkaları seçiyor, biz ise seçer gibi görünmekteyiz.
Türkiye Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı  R. Tayyip Erdoğan  14 Ekim’de Konya’ya teşrif edecek.Bize ulaşan haberlere ve kuşların bize söylediklerine göre  Erdoğan burada  önemli açıklamalarda bulunacak. Ufukta seçim bulutları var.
Yani Türkiye yine bir seçime gidecek.
Bu seçimin kapsamı nasıl olacak, buna da Reis karar verecek. Konya’da açıklayacak.
Seçimin ilkbahar da mı ? Sonbahar da mı yapılacağı tartışmaları ve iddiası var.
Bu seçim yapılırsa çok değişik bir seçim olacak. Siyasette ve AK parti içindeki FETO’cuların bu seçimle dışarıda kalacağı söylenmektedir. Belediye Başkanları da seçilecek mi, seçilmeyecek mi, bu tartışma var.
YÜKSEK Seçim Kurulu (YSK), olası bir erken seçime hazırlık için kolları sıvadı. Seçimde kullanılacak oy pusulaları için filigranlı kâğıt basımına 17 Ekim’de başlanacak.
Kâğıdın 857.5 tonu beyaz, 63 tonu sarı, 63 tonu mavi renkte olacak. Pusulada kullanılacak filigranlı kâğıtların yanı sıra YSK’nın ihtiyacını karşılamak üzere turuncu, mavi ve mor renklerde 2 bin ton da bobin kâğıdı satın alınacak. Böylece pusula ve oy zarfı için ihtiyaç duyulabilecek renklerde kâğıtlar yeni yılla birlikte hazır olacak.

Başkent kulislerinde, FETÖ operasyonları kapsamında birçok alanda işten çıkarmalar ve açığa alma kararlarının uygulandığı, siyaset ayağında temizlik için erken seçimin yapılabileceği senaryosu konuşuluyor.Olası erken seçim senaryolarında ilkbahar ya da sonbaharda seçim olabileceği iddia ediliyor. Hükümet ve iktidar partisi ise kesin ifadelerle erken seçim olmayacağını belirtiyor. Kulislerdeki senaryonun yaşama geçmesi ihtimaline karşı YSK, gerekli kâğıt ihtiyacını karşılamış olarak yeni yıla girecek.
Bu arada bazı siyaset bilimciler ve siyasetçiler ise hükümetin “Seçim yok” sözlerini galeye almamakta ve olası bir baskın seçimin olabileceğinde birleşiyorlar. Yine edinilen bilgilere göre  Cumhurbaşkanı Konya’da Yeni Türkiye’nin rotasını açıklayacak ve  FETO ve diğer terör örgütleri hakkında ve Irak ve Suriye ile ilgili bilgiler verecek. Yeni Anayasa ve başkanlık için  halka  açıklamalarda bulunarak halkın nabzını ölçmeye çalışacak.
Kısacası bence de ufukta bir seçim var ama, son sözü ve beklide ilk defa siçim ve bazı konularda  14 Ekimde Cumhurbaşkanı Erdoğan Konya’da açıklayacak.
Zaman kısa,bekleyip görelim.
 
Bu yazı toplam 327 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.