1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kanmaz

  3. UfukTuru değerlendirmem
Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz
Yazarın Tüm Yazıları >

UfukTuru değerlendirmem

A+A-

Konya'da faaliyet gösteren yüz yirmi iki sivil toplum kuruluşunun ev sahipliğinde, Türkiye’nin her bölgesinden sivil toplum kuruluşlarını temsilen gelen yaklaşık 250 katılımcı ile ANKARA B.Anadolu otelde 12. Ufuk turu toplantılarını icra etmiş bulunmaktayız.
Bu yılki toplantılarda "Türkiye’nin Geleceği ve yeni ufuklar" konusu, konunun uzmanı akademisyen, bürokrat, düşünce adamı ve sivil toplum yetkilileri tarafından sunulan tebliğler çerçevesinde farklı boyutlarıyla ve derinlemesine tartışılmıştır. Toplantılar, "Türkiyenin panoraması", "Türkiyenin geleceği", "Yeni Türkiye ve yeni ufuklar" ve "Yeni anayasa ve türkiyenin temel meseleleri" ana başlıkları altında, dört oturum, üç söyleşi ve özel STK.çalıştayı yapılarak sonuçlandırmış bulunmaktayız.
'Uzun bir durgunluk döneminden sonra İslam medeniyeti için yükseliş döneminin işaretleri'nin görüldüğü, 'milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeyi hedefleyen çözüm sürecinin tüm toplum kesimleri tarafından desteklenme'si ve 'bütün alanda insani özgürlüklerin serbestçe yaşandığı,ve tam bir uzlaşı ile yeniden yazacağımız anayasa metni konusu başta olmak üzere ülkemizde güç kaybına yol açan ve devlet-millet kaynaşmasını engelleyen konuların acilen çözülme'si gerektiğinin üstüne basarak ifade ediyoruz.
Bu noktada;bu sene stk.çalışmasının toplumla paylaşacağı temel prensipler maddeler halinde aşağıdaki şekilde özetlenebilinir.
1. Dünyada ve bölgemizde yaşanan hızlı ve köklü değişimler, bu süreçte Türkiye'yi daha önemli hale getirmiştir. Önümüzdeki dönemde bölgemizdeki gelişmelerin yakından takip edilmesi ve gerekli adımların aktif bir biçimde atılması son derece önemlidir.
2. Soğuk Savaş sonrası tesis edilen dünya düzeninin yeniden şekillenmekte olduğu kritik bir dönemden geçmekteyiz. Bu dönem, Türkiye için önemli fırsatları ve riskleri içinde barındırmaktadır.
3. Tarihsel olarak medeniyetler yükselir ve düşer. Günümüzde Batı medeniyeti maddi ve manevi anlamda derin bir kriz yaşamaktadır. Uzun bir durgunluk döneminden sonra İslam medeniyeti için yükseliş döneminin işaretleri görülmektedir.
4. İslam'ın medeniyet tasavvuru günümüz sorun ve ihtiyaçlarına cevap verecek niteliktedir. Gücünü bu medeniyet tasavvurundan alan Türkiye daha barışçıl ve adil bir dünya inşasında aktif rol oynamalıdır.
5. Dünyadaki ve bölgedeki Türkiye algısı oldukça pozitiftir. Bu algı tarihsel mirasımıza dayanmakta ve günümüzdeki ekonomik ve siyasi başarılardan beslenmektedir.
6. Uluslararası kuruluşlar değişen dünya dengelerine uygun olarak yeniden yapılanmaktadır. Bu süreçte Türkiye aktif rol oynamalı ve tüm dünyada Müslüman ve mazlum halkların hakları konusunda duyarlı olmalıdır.
7. Türkiye, bölgesinde etkinliğini artırmak için, sivil toplum kuruluşları ile işbirliği halinde, bölge ile yakın ilişki kurmalıdır.
8. Bölgede etkin politika oluşturacak bilgi, uzman ve donanım eksikliği yaşayan Türkiye'de eğitim ve araştırma kuruluşları desteklenmelidir.
9. Türkiye’nin çevresindeki coğrafya ile ilişkileri güçlendirilmelidir. Bu çerçevede Balkanlar Ortadoğu ve Afrika açılımı devam etmeli; sosyo-ekonomik ve kültürel ilişkiler geliştirilmelidir.
10.Türkiye'nin sahip olduğu birikim ve tecrübe bölge halklarına ilham kaynağı olmaktadır. Sürecin başarılı olması için Türkiye bölgeye yönelik ilgisi ve desteğini sürdürmelidir.
11. Suriye'deki kanlı rejiminin tasfiyesine yönelik sürdürülmekte olan mücadele başarıya ulaşıncaya kadar desteklenmelidir. Türkiye'nin Suriye politikası ahlaki ve siyasi temelde doğru bir politikadır ve tahriklere rağmen devam ettirilmelidir.
12. Toplumun temel meselelerini tam olarak çözmeden Türkiye’nin bölgesel ve küresel seviyede etkin bir güç olabilmesi mümkün olmayacaktır.
13. Türkiye'nin son dönemde yakaladığı istikrarı kalıcı hale getirecek ve gücünü artıracak yeni bir anayasa acilen yapılmalıdır. Bu çerçevede Başkanlık sistemi dâhil olmak üzere tüm hükümet sistemleri bilimsel bir temelde tartışılmalıdır.
14. Türkiye'ye ciddi bir maliyeti olan terörü bitirecek, milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeyi amaçlayan çözüm süreci tüm toplum kesimleri tarafından desteklenmeli ve sürecin devamını sağlayacak yapısal düzenlemeler gerçekleştirilmelidir.
15.Başta vesayet krizleri,olmak üzere ülkemizde güç kaybına yol açan ve devlet-millet kaynaşmasını engelleyen ve devletin kurumsal yapısına müdahale eden oluşumlar etkisiz hale getirilip normal duruma acil olarak dönülecek çözümler üretilmelidir……
Özetle;ben bu sene ki ufukturu çalışmasından yukarıda yazdığım hususları kendim adına tespit etmiş bulunmaktayım….siz ne dersiniz….
Mehmet kanmaz

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.