1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kanmaz

  3. UFUKTURU KARDEŞLİĞİ BULUŞMALARI…
Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz
Yazarın Tüm Yazıları >

UFUKTURU KARDEŞLİĞİ BULUŞMALARI…

A+A-

Nedir Ufukturu   davasındaki kardeşlik? Derin derin hiç düşündünüz mü? Manasını hissederek yaşadınız mı? İhlasla yoğrulmuş bir muhabbet, riyasız ve karşılıksız bir muavenet, aynı göz ile görebilmek, aynı kulak ile işitebilmek, bir kalp ile hissedebilmek, bir ruh olabilmek…
Ufukturu buluşmaları kapsamında BURSA   proğramını 09--13 Mayıs 2018 tarihlerinde icra Etmek için hazırlanırken ve ederken, bu kardeşlik buluşmasına 3(üç ay) önce duyuru yapıldığı halde, sağlık mazereti hariç katkı vermeyen, katılmayan, katılamayan, kardeşlerimin durumunu  ifade etmekte kelimeler kifayetsiz kalıyorsa elbette eksik yaşanır kardeşlik! Bu hazzı bütün mazeretlerini bir tarafa bırakarak (başta panelist  hocalarımı.)katılan diğer kardeşlerle yaşamaktaysanız bu ulvî hisleri elbette söze ne hacet….!
O mükemmel açılış konuşmalarını,, sunumları,panelerdeki oturumları,, ihlas kokan sohbetleri, gezileri, Bursa  havasını, tarihi eserleri, Muhsin ve sami  abiler   ve gönül mutfağının hizmetkarı arkadaşların tatlı koşuşturmalarını,hanım ve erkek genç kardeşlerin muhabbetlerinin dışa vuran tezahürlerini ve sevinçlerini, yaşamak gerek…Bu duygulara, katılamayan kardeşlerim ve aileleri yaşayamadı ya….inanın çok şey kaçırdılar…..!
Her münasebetin dünyevi menfaatlere dayandığı günümüzde; zevc-zevce, evlat-ebeveyn arasında dahi bir karşılık gözlenmekte. İslâm davasındaki kardeşlikte ise asla menfaat söz konusu değildir, olamaz olmamalı..! “Dünyevileşme”’yi konuşurken Önceliklerimizi tekrara gözden geçirmeliyiz diye  düşünüyorum.
Manevi bir ortaklıktır bu Ufukturu  kardeşliği, Mutlulukta, kederde, endişelerde, zulümlerde, baskı larda, maddi manevi sıkıntı ve umutlarda beraberliktir. “Kalbten kalbe yol vardır” kaidesince kardeşlik bir gönül iletişimidir. Hissedebilme, anlayabilme sanatıdır. Sormadan cevap almaktır. İnanmaktır, güvenmektir, dualarda buluşmak, belki de hiç ayrı olmamaktır, hiç yalnız kalmamaktır Ufukturu  kardeşliği. Aşktır, şefkattir, sabırdır, metanettir. Engelleri aşmada ise mücadele ruhudur bu  davadaki kardeşlik.

Bir olan inancın ardından birlikte koşmak, birlikte yorulmak, birlikte “haydi kardeşim” demektir. Öyle ki, sadece dünya saadetine vesile olmaz, ahirette Rabbimizin lutfuyla cennete visal sebebidir Ufukturu  kardeşliği.
Kusurları örtmektir, hakiki kardeşliktir. Meziyetleri, kabiliyetleri meydana çıkarmada ise gündüz gibi, güzellikleri yansıtmada da ayna gibi olmaktır.
Bizlerdeki bu kardeşlik  davasını tam hissedebilirsek aslında İslâm davasındaki hislerimizle tıpa tıp örtüştüğünü göreceksiniz. Bu sebeple tekrar ve tekrar bu yazıyı okuyan kardeşim okumayana duyurarak akşam evinde eşi ve çocukları ile birlikte 20 dakika İslam kardeşliği ve ufukturu  STK ailesinin bir ferdi olmanın önemini tekrar değerlendirmeye alsak…! Ne dersiniz? Allah’tan samimane bir şekilde kardeşliği talep etmek..
Şahsiyetlere takılmaktan hasıl olan kırgınlık ve dargınlıkları son bulduracak hakiki bir kardeşliği ahdetmeye ne dersiniz? Bu kutsi hasletin temin edilmesi uğrunda Bediüzzaman Hazretleri’nin ifade ettiği şu cümleler kulaklarımızda çınlamalı. “Kardeşlerimden rica ediyorum ki, sıkıntıdan veya ruh darlığından veya titizlikten veya nefs ve şeytanın desiselerine kapılmaktan veya şuursuzluktan, arkadaşlardan sudur eden fena ve çirkin sözlerle birbirinize küsmeyiniz. Ve haysiyetime dokundu demeyiniz. Ben o fena sözleri kendime alıyorum, damarınıza dokunmasın. Bin haysiyetim olsa kardeşlerimin mabeynindeki muhabbet ve samimiyete feda ederim.” 
 
Azmetmeden, zorlanmadan, çile çekmeden olmuyor, toprak gibi kendini çiğneyenlere gül vermeden olmuyor…..Koza içinde sıkışmadan, mücadele etmeden kelebek olup uçulmuyor, özlenen bahara kanat açılmıyor. Sahâbe misali bir kardeşlikle özlenen, beklenen bahar için bir katre yağmur da siz olmaya ne dersiniz? 

Elhasıl;tamda ihtiyaç duyduğumuz bir zaman diliminde İslâm kardeşliğinde bir mihenk taşı durumuna gelen ve  bu sene 15.’ni yapmakta olduğumuz ufuk turlarını ümmet davası şuuruyla bir başka gönül  kardeşliği  buluşmasında görüşmek temennisiyle….
                                                                                                   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.