1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Uğur İbrahim Altaya Başkanlık Yolunu SNB ler mi açtı?  
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Uğur İbrahim Altaya Başkanlık Yolunu SNB ler mi açtı?  

A+A-

5 Temmuz 2018 tarihli Hakimiyetteki yazımda (http://www.hakimiyet.com/proje-guzel-katilim-mukemmel-12152yy.htm) Sayın Uğur İbrahim Altay’ın Sabah namazı ve bisiklet projesini dile getiren bir yazı yazmıştım.   “…Konya Büyük Şehir Belediyesi, Konyalı çocuklar için çok güzel, pek olumlu bir projeye imza attı. “Güle Oynaya Camiye Gel” diye adlandırılan proje inanılmaz güzel! Bence bu proje dine, ahlaka, sosyal barışa ve kültüre direk ve çok olumlu katkı sağlayacak.Çünkü biz Müslümanlar şuna iman etmişizdir. İtikattan (İmanın 6 esasından) sonra en önemli ibadet, en önemli dini eylem namazdır. Hele de bu namaz Sabah namazı olursa, hele de camide cemaatle olursa.
Ben kendi camimizden örnek vereyim. Rabbime şükür 12 seneye yakındır namazlarımı cemaatle kılmaya çalışıyorum. Bizim camide son 5-6 yıldır sabah namazı cemaati 10-15 arasında değişir. Yaş ortalamamız 55 civarıdır. Bir ara bir grup genç 1 aya yakın sabah namazına katıldıysa da bunun devamı gelmedi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin çocuklara yönelik hayata geçirdiği projesinin etkisi ile bizim caminin sabah namazı cemaati maşallah, maşallah yüzde iki yüz arttı.
Çocuklar , babaları da yanlarında olduğu halde, seherin en güzel vaktinde, güneşin doğmaya hazırlandığı bu demlerde, sokaklardan, meyveli ağaçların, güzel kokulu çiçeklerin ve esrarengiz bir sessizliğin eşliğinde cıvuıl cıvıl camiye geliyorlar. Tertemiz bir cami, ışış ışıl yanan büyük bir avize. Güzel bir sesle Kuran Okuyan hocamız. Kılınan namaz rabbe açılan eller. Ve güneşin doğmasına yakın, ufukta beliren kızıllığın altında evlerine dönen çocuklar. İnanın bu anlar, bu güzel manzaralar çocukların o tertemiz yüreğinde eşsiz, güzel kalıcı hisler bırakacak. Bu güzel duygular sonsuza kadar onlara eşlik ve rehberlik edecek…” ….”… Bence Temmuz ve Ağustos aylarında, 40 gün camide sabah namazına katılacak çocukların kazanacağı en küçük hediye bisiklet olacak. Esas kazanç, inşallah bu çocukların o kutlu vakitte el açıp yalvarmaları sonucu Ümmetin düştüğü zilletten kurtulması olacak.
Yazımın girişinde bahsettiğim sızlanmalar yerine yapılabilecek en güzel eylemlerden birini hayata geçiren Başkanımıza dua etmek, onu ve ekibini tebrik etmek bu gibi güzel projelerin devamını sağlayacaktır. Teşekkürler Başkan! Teşekkürler Konya Büyük Şehir belediyesi….”
Bu proje tamamlanıp bisikletler dağıtıldıktan sonra maşallah Konya sokakları değişik renklerde, aynı markalardan oluşan binlerce bisikletle doldu taştı. Böylece hem çocuklarımız küçük yaşlarda spora ve bisiklete başladı hem de bu bisikletleri gören herkesin aklına, “Konya Büyük Şehir Belediyesi,  Uğur İbrahim Altay, çocuklar, Konya, sabah namazı…” kelimeleri artarda geldi. Kim bilir belki de Sayın başkana tekrar adaylık şansını bu icraatı sağladı. Çünkü bizler biliriz ve inanırız ki her şey Rabbimizin elinde. O ne derse o olur. Bir işe Yaratanımız, “ol! Derse olur.  “olmaz!” derse dünya bir araya gelse olmaz.
Konyalılar olarak bizlerin yapacağı şu dua olmalı: (seçilmesi durumunda U.İ Altay Beyefendiye (veya seçilen her başkana) )  Allah;  Sayın başkana yeni başkanlık döneminde sevaplı, günahsız, hayırlı işlerinde yardım etsin!  Başkanı ve çalışanları Allah’ın hem haramlardan hem devletin yasakladığı fiillerden korusun! Sayın başkana yeni başkanlık döneminde (seçilmesi halinde)  SNB projeleri gibi yeni projeleri hayata geçirmesi için Rabbim yardım etsin! (amin)  Konyalı gençleri Çanakkale’ye ve Söğüt’e göndermeye de devam etsin!
Not.  Bu proje (bence) )  önemi kadar yer bulmadı Türkiye ve dış basında. Bisikletle ilgili bu  çap ve bu büyüklükteki bir proje hem Türkiye’deki hem dünyadaki bisiklet  kurumları tarafından daha fazla önemsenip, Türk ve Dünya basınında daha fazla yer almalıydı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.