1. YAZARLAR

  2. E. Reha KORKMAZ

  3. Uğur İbrahim Altay'a Yürekten Teşekkürler
E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Uğur İbrahim Altay'a Yürekten Teşekkürler

A+A-

Selçuklu Belediyesi önemli bir organizasyona imza atıyor. Geçtiğimiz hafta başlayan bu önemli organizasyondan yaklaşık 12.000 öğrenci faydalanacak. Konya'dan, Çanakkale'ye, Türk Hava Yolları ile 64 seferle öğrencilerimiz Çanakkale'ye götürülerek ecdatları ile buluşturulacak. “Selçuklu'nun torunlarını Ecdadımızla buluşturuyoruz” sloganı ile başlayan bu proje ile yavrularımız tarihimizi yakından tanıma fırsatı bulacak. Çanakkale konusu geçtiği zaman derste okuduklarını değil gördüklerini ve hissettiklerini anlatacaklar. Konya- Çanakkale kültür gezisi kapsamında tüm masrafları Selçuklu Belediyesi karşılıyor. Bugüne kadar Çanakkale'ye gitme imkânımız olmadı ama giden dostlarımızın çok etkilenerek döndüklerine şahit olduk. Cennet vatanımız için yapılan fedakârlıkları yerinde görenler adeta narkozlanmış gibi oluyorlar. Bu yüzden Selçuklu Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay'ı böyle bir hizmete öncülük ettiği için kutlamak gerekiyor. Gönlümüzden geçen, tüm şehirlerimizde bu tür organizasyonların olması. Öyle ya Selçuklu Belediyesi İstanbul Caddesine yolun kenarına gösterişli bir “Çanakkale Şehitleri Anıtı” yapar, kurdelalar kesilir, özçekimler yapılır, gazetelerde haberler derken Çanakkale konusunda bir etkinliğe imza atılmış olurdu. Ama öyle olmadı. Minik yüreklere Çanakkale Ruhu aşılanarak insana yatırım yapmayı tercih eden Başkan Altay'a ve emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyoruz.

Çanakkale'nin önemini bizlerden daha iyi bilen Japonlarla ilgili sık sık anlatılan bilindik bir anı vardır. Yazımızı bu anıyla tamamlayalım:
Dönemin Başbakanı Turgut Özal zamanında gerçekleşmiş bir olay şöyle anlatılır:

Japon eğitim uzmanları gelmiş ve ülkemizin eğitim sistemini incelemiş, Turgut Özal'ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş ve sonuç olarak şunu söylemişlerdi: “Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!” Turgut Özal'ın “Nasıl” sorusu üzerine şunu anlatmışlar: “Biz Japonya'da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız. Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir, ülkemizin gücünü gösteririz. Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazaki'ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir deriz ki: “Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip olmak için çalışmazsanız sonunuz böyle olur.”

Bürokratlardan biri atılır: “Ama bizim Hiroşima'mız yok ki!”

Japon uzmanın cevabı tokat gibidir: “Sizin Çanakkale'niz on Hiroşima eder!”

Şimdi anladınız mı Uğur İbrahim Altay'a niçin yürekten teşekkür ettiğimizi?

ÖZAL'IN VEFAT YILDÖNÜMÜNDE AKLIMIZA TAKILANLAR
23 yıl önce vefat eden 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ı geçtiğimiz haftasonu rahmetle andık. Andık anmasına da bu arada aklımıza bazı konular takıldı. Meselâ Özal'ın icraatlarıdan çok ailesi konuşuldu. Ne yaptıysa kartel medya akbabalar gibi üzerinde dolaştı. Bugün Cumhurbaşkanımıza olmadık iftiralar atan Bekir Coşkun, o dönemde aldığı talimat üzerine “Hasbahçede Sonbahar” adlı yazı dizisi ile hedef tahtasının ortasına koydu Özal'ı. Özal “Çağ atladık” dedikçe sahiplerinin talimatını yerine getiren gazeteci bozuntuları ve sözde siyasetçiler etmediğini bırakmadı.

Turgut Özal'ı geçtiğimiz haftasonu rahmetle andık. Andık anmasına da bu arada aklımıza bazı konular takıldı. Meselâ Özal Cumhurbaşkanı olduktan sonra Başbakanlık görevini yürüten Yıldırım Akbulut fıkralara konu yapılarak itibarsızlaştırılmaya çalışıldı. Hatta kartel medyanın birisi okuyucularına “Akbulut Fıkraları” kitabı dağıtma cüretini bile gösterdi. Akbulut halka resmen “Gerizekalı Başbakan” olarak empoze edildi.

Turgut Özal'ı geçtiğimiz haftasonu rahmetle andık. Andık anmasına da bu arada aklımıza bazı konular takıldı. Meselâ Adnan Menderes, sudan sebeplerle, komik bahanelerle idama mahkum edildi. O dönemde Milli Birlik Komitesi, Adnan Menderes'in yurtdışına kaçarken ve beraberlerinde 12 uçak dolusu altın, mücevherat ve parayı kaçırmakta iken yakalandığı iddia edildi. Yalan ve iftiranın her aşamasından yer alan derin güçler Menderes'i halkın gözünde küçük düşürmek için yayınladıkları bu tebliği matbaası olan herkesin basıp yayınlaması emrini verdiler. Tabi bunların tamamının yalan ve düzmece olduğu kısa sürede anlaşıldı.

Turgut Özal'ı geçtiğimiz haftasonu rahmetle andık. Andık anmasına da bu arada aklımıza bazı konular takıldı. Meselâ Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın kurduğu partiler sudan sebeplerle kapatıldı. Olmadık iftiralara maruz kaldı. Haksız yere koalisyon hükümetini alaşağı ettiler. Hatta kartel medya malum zatı manşetlerine taşıyarak “Beceremediniz artık bırakın” dedirtti. Kısa süren başbakanlığı döneminde önemli icraatlara imza attı. Tabiri caizse şeytanı da taşladı, ibadetini de yaptı. Ancak malum kişiler tarafından atılan iftiralar günümüzde hâlâ konuşulur.

Turgut Özal'ı geçtiğimiz haftasonu rahmetle andık. Andık anmasına da bu arada aklımıza bazı konular takıldı. Meselâ Ak Parti iktidara geldiği günden bu yana yapılanları hepimiz yakından izliyoruz. Yapılan yakıştırmaları, atılan iftiraları ve siyaset bilgisinden, ahlaktan bihaber siyasetçilerin halkın önünde zembereği boşalmış saat gibi siyaset yapmalarını izler dururuz.

Saydığımız bu siyasetçilerin hepsi için bir suçlama yapıldı yapılmasına da aklımız bir şeye ermedi vesselam. Malum çevreler ülkenin ve vatandaşın canına okuyan siyasetçileri de baştacı yapmayı ihmal etmediler. İsmet İnönü'ye “Milli Şef”, Süleyman Demirel'e “Baba”, Tansu Çiller'e “Bacı” ve Bülent Ecevit'e “Karaoğlan” demedik mi yıllarca.

Turgut Özal'ı geçtiğimiz haftasonu rahmetle andık. Rabbim bizlere sürekli Rahmetle anacağımız liderler nasip eder İnşaallah.
 

Bu yazı toplam 316 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.