1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. UHUD’UN GENÇ MÜCAHİTLERİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

UHUD’UN GENÇ MÜCAHİTLERİ

A+A-

       Hz. Rafi ile hz. Semure de, onbeşinde oldukları için, ordudan geri çevrilecekler arasındaydılar. Fakat hz. Rafi’nin iyi ok atmakla maharetli olduğu arzedildi. Bu esnada o da, kabul edilmek için uzun boylu gözükmeye çalışıyordu. Bu sebeble ayak parmaklarının  ucuna basarak yürümeye gayret ediyordu. Rasülüllah bu hareketden çok  hoşlandı ve ona müsaade etti.

     Hz. Semure  bunu duyunca: “! Ben Rafi’den daha  kuvvetliyim, bunu güreşerek isbat ederim, bana da müsaade edilsin dedi.

      O’nun da isteği kabul edilip, hz. Rafi ile  güreş tutdu.ve onu mağlup ederek muharebeye katılma iznini aldı. ( Bu harb de çocuklar harbe alınmadığı için geri çevrilecekti. Veya geri çevriliyordu

         DİNİ TE’YİD HAKKINDA HADİSİ ŞERİF

      Medineli münafıklardan Kuzman, Uhud da kahramanca çarpıştı. Kendisi tebrik edildiğinde, maksadının islam için çalışmak değil, Medine hurmalıklarını korumak olduğunu söyledi.

       Kuzmanın kahramanca çarpışmasıyla alakalı olarak: “Muhakkak ki Alah, bu dini, facir bir kimse ile de kuvvetlendirir” buyurdu.

               EFENDİMİZİN KATLETTİĞİ KAFİR

            Uhud harbinde, müşrik Ubeyy, hamle için yaklaştığında, Peygamberimiz s.a.v. hz. Haris ibni Simme’nin mızrağını alıp ona fırlattı. Mızrak isabet etti ve kaburgalarını kırdı ve o meşhur atından düşürdü. Ubeyy;

     “ Muhammed beni  öldürdü” diyerek arkadaşlarına  sığındı. Kan içine akdığı için Ubeyy’in yarası belli olmuyor ve bağırmasına rağmen kimse tarafından mühimsenmiyordu. Nitekim Mekke’ye dönerken, Selef mevkiinde öldü.

         MÜMİNİN ALDANMAMASI

      Bedir harbinde esir düşen EBU Uzze, İslam aleyhinde konuşmamak şartıyla, beş kızına bakabilme talebi kabul edilerek serbest bırakılmışdı. Fakat sonra Uhud harbine de gelmişdi. Bu harpte de yakalandı. Ebu Uzze, bu defa zorla getirildiğini, bir daha aynı hataya düşmeyeceğini ve aleyh de bulunmayacağını beliğ ifadelerle allatmaya çalıştı. Yalvardı, yakındı ise de Peygamberimiz s.a.v.:

      - Yine Mekke’ye gidip “Muhammedi iki kere aldattım” diye böbürlenirmisin ? Müslüman kendini  bir yılan deliğinden iki defa ısırtmaz” buyurdu. Ebu Uzze, Rasülüllah Efendimizin  emriyle hz. Asım tarafından katledildi. Müminlere verdiği sözü ihanet etmenin cezasını çekti.

      Düşmanlık yapmayacağına dair söz verip, serbest bırakılan bir harb suçlusu, ihaneti halinde, bu günde, aynı cezaya çarptırılmaktadır. (Devam edecek)             

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.