1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. UKRAYNA’YA BİR DE İŞ DÜNYASI GÖZÜYLE BAKIN!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

UKRAYNA’YA BİR DE İŞ DÜNYASI GÖZÜYLE BAKIN!

A+A-

Uzunca bir tatilin ardından kaldığımız yerden devam edelim istiyorum. Geçen hafta  yazımda Gürcistan’la ticarete ilişkin görüşlerimi ifade etmiştim. 
Araya tatil girince diğer ülkeleri bayram sonuna bırakmanın daha mantıklı olacağını düşündüm. 
Bugün de müsadeniz olursa Ukrayna ülke yapısından ve ticaret noktasından hareketle bir şeyler karalayacağım.
Ukrayna’nın 45 milyonu bulan bir nüfusu var. Ülkede oldukça yüksek oranda ki işsizliğe rağmen insanların çalışmaya meylinde bizim ülkemizde olduğu gibi üretmeye, geliştirmeye meraklı olduğunu gözlemledim. Özellikle de insan disiplini açısından çok yeterli gördüm. Herkes haddine ve hududuna göre konumunu biliyor. Her bildiğine ya da bilmediğine atlamıyor. Kendilerini geliştirmek için olağanüstü çaba sarfediyorlar. 
Geçtiğimiz hafta ülkemize ziyarette bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy’in bir devlet adamına yakışır üslubu ve duruş yeteneğini açıkçası takdirle karşıladım. Çünkü tespitleri ve davranışlarıyla, ülkesinde ki kişisel gelişmişlik birebir örtüşüyor, sırıtmıyordu. Tespitleri ve görüşleri de laf olsun düzleminde değil, sonuç almaya yönelikti. Bizde ki yapı maalesef oradakiyle bazı noktalarda örtüşmüyor. Buna oldukça üzülüyorum. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın gelişmişlik hedefine ulaşmada ki çabalarının önünde en büyük engel, insan yapımızın gelişmeye dair duruşunun oynak olmasından kaynaklanıyor. Hem partisinin içinden hem de dışından onca insanın terbiye ve gelişmişlik anlamında daha çok yol katetmesi gerektiğini ifade etmem uygun olur. 
Halkımızda ucu bucağı belirsiz bir doyumsuzluk var. Yetinememe gibi bir sorunu var. Azla da mutlu olunabileceğini algılayamama gibi bir sıkıntısı var. Ukrayna’da da var bu tür yapı ama bu geneli temsil etmiyor. Oldukça oranı düşük bir kesimi temsil ediyor. 
Bizim insanımız önünde ki işine odaklanıp onda mesafe almayı ve daha yükselmeyi, yeni şeyler keşfetmeyi, yaptığının üstüne fazlasını koymayı bilmiyor. Birden fazla alanda işe dalıyor. Onu da hepsi yarım olduğundan ağzına yüzüne bulaştırıyor. 
Tevazuyu unuttuk. 
Bilemediğimizi, bilemeyebileceğimizi unuttuk. 
Ben yine Ukrayna’ya ilişkin düşünce ve tespitlerime devam edeyim. 
Kiev için Alman edebiyatçı Goethe “İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum.” demiş. Kiev gerçekten de bu cümleyi baştan sona hak eden bir şehir olarak belleğime yerleşti. Ukrayna şehirleri içerisinde ki en güzel kentin Kiev olduğunu bir çok internet sitesinden ve çeşitli kaynaklardan okumuştum. Ama bizzat şahit olunca tespitin sonuna kadar haklı olduğunu gördüm. 
Bu yazımda aslında sizlere biraz da Pripyat şehrinde ki Çernobil Nükleer Santrali’ne olan gezimden bahsetmeyi istiyordum ama Çernobil için ayrıca bir yazı kaleme almanın daha mantıklı olacağını düşündüm. 
Ticari anlamda Ukrayna ile rahatça çalışabilirsiniz. Dürüst tüccarlarla hareket ettikten sonra hiç bir sıkıntınız olmaz ama yine de söylüyorum, harp var darp var. Ödemenizi neresi olursa olsun garanti altına alın. Bu tespitim Ukrayna’ya özel değil, tüm dünya ülkeleri için geçerlidir. 
Ukrayna’da insani ilişkiler daha çok dürüst olmaya odaklı noktada ilerliyor. Siz eğer iyi iseniz, art niyetli değilseniz kimse size zarar veremez. Ama buradan gidip te dilediğim gibi davranır, Ukrayna’lı kızlara sarkarım mantığında bir yapıya sahipseniz, dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da dikkat çeker ve belki de belaya bulaşabilirsiniz. 
Eğer iş amaçlı gidiyorsanız çok ciddi firmalar mevcut. Onların kapılarını rahatça çalabilirsiniz. Oturur uzun sure görüşmenizi yapar, gerekirse pazarlık yaparak ürününüzün satışını gerçekleşirebilirsiniz. 
Hayatı seksten ibaret gören geri zekalılar için bu ayrıntıya işaret etmeyi özelllikle yararlı gördüm, görüyorum. 
Bugün Ukrayna’ya hem vizesiz hem de pasaportsuz sadece bir kimlik kartıyla seyahat edebiliyorsanız, bunu ticari atılımınızı büyültmek ve ileriye taşımak için değerlendirin. Ucuzluğu bahane ederek nefsani arzuların peşinde koşmak gibi bir gayeniz varsa o da fazlasıyla mevcut ama sonuç itibariyle size kazandıracağı bir şey yok. 
İşte bunca artısına rağmen ülkede işsizlik sorunu olduğunu ifade etmekte yarar görüyorum. 
Avrupa’da en geniş yüzölçümüne sahip, 45 milyon nüfuslu ülke, ekonomik sıkıntı, siyasi kriz, istikrarsızlık, fakirlik, yolsuzluk ve umutsuzluk kıskacında. Ülkede özellikle ümitsiz gençler para kazanmak için yurt dışına çıkıyor ya da fuhuş ve gece hayatı yolunu seçiyor.
Son olarak Ukrayna devlet politikalarında Rusya’ya sırtını dönerek Avrupa gibi bir girdaba dalma yollu hataya niçin düştü bilmiyorum. Ama Rusya ile ortak hareket etmek; gözü aç, doyumsuz Avrupa toplumlarıyla hareket etmekten daha mantıklı geliyor bana…

Bu yazı toplam 1186 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.