1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ulaştırma Bölge Müdürlüğü NEDEN YOK?
Ulaştırma Bölge Müdürlüğü NEDEN YOK?

Ulaştırma Bölge Müdürlüğü NEDEN YOK?

Nakliyecilik ağında 5 bin kayıtlı aracıyla Türkiye’de sektörün öncü 3 şehrinden biri olan Konya, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü istiyor. Nakliyeci ve şoförlere 40 farklı belge temin eden kurumun Konya adına geç kalınmış bir adım olduğu ifade ediliyor.

A+A-

Tarım, sanayi ve turizm alanında Türkiye’nin öncü şehirleri arasında olan Konya’da nakliyecilikte büyük bir ivmeye sahip. Sürekli yenilenen araç filoları ve 5 bin civarında kayıtlı nakliyeci sayısı ile Konya Türkiye geneli nakliye sektöründe ilk 3 şehirden biri konumuna yükseldi. Hal böyle olunca şehirde nakliyecilere hitap eden kurumların ya da faaliyetlerin eksikliği de önplana çıkıyor. Bu kurumların başında ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü geliyor. Nakliyeci esnafına SRC ve K belgeleri başta olmak üzere 40 farklı belgeyi tedarik eden kurumun Konya’da olmaması, araç sahipleri, firma sahipleri ve sürücüleri zor durumda bırakıyor. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Diyarbakır, Samsun, Erzurum, Trabzon, Sivas ve Bolu olmaz üzere 13 bölge müdürlüğü bulunuyor. Bu kurumun neredeyse tüm büyükşehirlerde, hatta büyükşehir olmayan bazı şehirlerde bulunması ancak Konya’da olmaması nakliyeci esnafının zaman kaybetmesine ve mağdur olmasına sebep oluyor. Konu ile ilgili görüşlerini aktaran Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Kemal Can, zamanın son derece kıymetli olduğu nakliyecilikte, Ulaştırma İl Müdürlüğü eksikliğinin büyük mağduriyetler oluşturduğunu aktardı.

GEÇ KALMIŞ BİR ADIM
Konya’ya Ulaştırma Bölge Müdürlüğü kurulması konusunda çok geç kalındığının altını çizen Konya Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Kemal Can, nakliyecilik sektöründe Türkiye’de ilk 3’te yer almalarına rağmen yetki belgelerini almak için Ankara ya da Antalya’ya gitmek zorunda kalmalarının büyük zaman kaybına neden olduğunu aktardı. Bu konuda yaşanan mağduriyetleri ifade eden Başkan Can, “ Odamıza kayıtlı 2 binden fazla nakliyeci var. Bu sayı Ticaret Odasına bağlı olan kurumlarla beraber 5 bini buluyor. Böyle olduğu halde SRC ve K belgesi başta olmak üzere 40 tane belge ihtiyacımız oluyor. Bu bölgeleri bu kadar gelişmiş nakliye ağımıza rağmen Konya’da tedarik edemiyoruz. Bu bizim için hem boşa geçen zaman hem de iş kaybı anlamına geliyor. Bu geç kalınmış adımın artık biran önce atılmasını bekliyoruz”dedi./Ümit Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.