1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ülke İnsanı Kıpır Kıpır!
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ülke İnsanı Kıpır Kıpır!

A+A-

Ülke kıpır kıpır,
Terörü karşı insanların hemen hepsi öfkeli ve tepkili.
Şunu belirtmek lazım.
Türkiye teröre karşı birlik olmalı. Her kimse, her kuruluş, her siyasi kadro terörün nereden geldiğine bakmadan yarım ağızla değil, ciddi biçimde terörü lanetlemeli, terörü önlemek için, karşı terör gruplarından medet ummamalıdır.
Ülkesini, insanlığı, bayrağını seven herkes, ama herkes “ipe un sermeden” en ağır biçimde terörü lanetlemelidir.
“Sen şunu dedin, ben bunu yaptım” zamanı değil. Samimi olarak bu ateş söndürülmeli ve başka hesap yapılmamalıdır.
Ülkeyi bölmek, halkı etnik gruplara ayırmak, ülkenin çıkarlarını yok etmek akıllı ve vatanını seven kimseler için mümkün mü?
Kimse bunlar için terörden medet ummalı ve ülke insanının yüzde 99.5’u Müslüman olan ülkemizde bazı manevi değerler siyasetin odağına oturtulmamalıdır. Her şey kendi içinde değerlendirilmelidir.
Yakın tarihimizde yaşanılan bazı devlet hareketlerini insan daha iyi anlıyor. Ülkeyi bölmek, insanları ayrıştırmak için yapılan gayri meşru faaliyetler üzerine devlet gücünü gösterip, bunları bastıracaktır. Çünkü böyle yapmadığı takdirde varlığı yok olma ile karşı karşıyadır. Yani olayları o zamana göre değerlendirmeli, kimse siyasi hesaplar uğruna devletin yaptığı işler için özür dilememelidir.
Bugün 7 Haziran seçimleri yapılalı tam 46 gün oldu. Seçimlere katılan partilerden 4’ü meclise girdi. Türkiye partisi olma yolunda adımlar atan ve söylemler üreten bu partinin yöneticilerinin beyanları kafaları karıştırmaktadır.
Ülkenin gerçeği olan terör olayları karşısında partilerin bir araya gelememesi ve aynı ses ile açıklamaların yapılmaması insanları düşündürmektedir. Terörün adı, adresi, kimliği, dini, etnik kökeni, sendeni, bendeni olamaz. Olursa işte böyle olur.
Kim ne derse desin, bugün 46-47 gündür ülkede bir yönetim, hükümet boşluğu var. Halk en kısa zamanda bunun çözülmesini ve hükümetin kurulmasını istemektedir. Kurulacak hükümet ortakları belli. AK parti+ CHP. MHP ise kapıları ilk günden kapattı ama, sanki son olaylar bu partiyi haklı konuma getirmektedir. Ama bütün bunlara rağmen MHP sorumluluktan kaçmamalıdır. Bundan sonrası ize laf-ı güzaf.
Türkiye’de bir süredir sesi kesilmiş bulunan PKK terörü yine hortladı veya hortlatıldı. Yine saldırılar var. HDP çözüm için İmralı’da yatan zatı gösteriyor. Yani onu legal hale getirmek için çalışıyor.
Onun için bu işi bir an önce sonuçlandırmak gerekir. Kimsenin kimseye taviz verme gibi lüksü yoktur. Hoşgörü içinde ve fedakârlıkla hükümet kurulmalı, boşluk doldurulmalıdır. İnsanlarımız ülkede yaşananlar karşısında sağduyulu davranmalıdır. Tahriklere kapılmamalıdır. Türk devleti her zaman en zor durumda düzlüğe halkı ile birlikte çıkmıştır ve yine çıkacaktır.
Kimse bir birine çalım atma yoluna gitmemelidir. İki büyük parti ülkenin sorunları daha fazla büyümeden, ateş daha fazla yükselmeden hükümeti kurmalıdır. Son olaylar bu işi biraz savsaklatırken, kimse de bugün için erken seçim hesabı yapmamalıdır. Çünkü tablonun bugündü şartlarda çok değişeceğini sanmıyorum. Sadece ülke kan kaybeder ve ülke çıkarları heba olur.

Seçim gecesi yaptığı konuşmayla koalisyon seçeneklerinden sonuç çıkmaması durumunda ‘erken seçimi’ işaret eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, henüz koalisyon görüşmeleri sonuçlanmadan Anadolu turuna çıkmaya karar verdi.
Bahçeli gezilerine bugün Kırıkkale ve Kırşehir ile başlayacak. Yarın ise Niğde, Nevşehir ve Aksaray'da olacak. Bahçeli bu illerde parti teşkilatlarını ziyaret edecek ve vatandaşlara seslenecek.
 

Bu yazı toplam 175 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.