1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ÜLKEMİZ DEĞERLERİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ÜLKEMİZ DEĞERLERİ

A+A-

Konya’yı ve  adam gibi olan Konyalıyı seviyorum.

Konya hayranı ve fanatiğiyim.

Zaman zamanda bunları yazımda tekrarlarım.

Ülkemizin her tarafı, her bir köşesi  cennet gibi.

Ekonomik ve kültürel değerlere sahibiz.

Ülkemizin ihtiyacı olan Petrolun yaklaşık yüzde 10’unu  yine ülkemiz topraklarından çıkarmaktayız.

Yine ülkemiz termal köşelerle ve şifa kaynakları ile dolu.

Yine ülkemiz turizm ve tatil cennetidir. Her mevsimde ayrı bir güzelliği bulunmaktadır. Mesela geçtiğimiz günlerde gittiğim Eğirdir gölünde bir adacık var ki, tam bir cennet gibi. Her mevsim güzel. Göle girilebiliyor. Eğer burası bir Avrupa ülkesinde olsa göklere çıkartılır. Bizde tanıtım eksikliği var.

En doğudan, en batısına kadar termal kaynaklarımız mevcut.

Konya’mızın ilçesi Ilgın tarih boyunca termal kenttir. Ancak son zamanlara kadar yeterli değerlendirmeyi yapamadık ve buranın kıymetini bilemedik. Ancak son yıllarda Belediye Başkanları yaptıkları yatırım ve otelleri ile buranın değerini ve kıymetini Türkiye’ye ve Konya’mıza anlatmaya çalışmaktadırlar. Halk tipi hamamların yanı sıra  özel aile havuzları, erkekler ve bayanlar için özel termal havuzlar, saunalar ve Türk hamamı  kullanılmaktadır. Burası tarihin derinliklerinden beri kullanıma açıktır. Hz. Mevlana, Timur burada şifa arayan, Evliya Çelebinin uğrak yeridir. Kadın ve cilt hastalıkları, romatizma için birebir şifa merkezidir. Buranın rehabilite edilmesiyle burnumuzun dibinde bulunan bu şifa merkezinden daha iyi faydalanabiliriz.

Yine İsmil sosyal ve termal tesislerinin yapımı ve hizmete açılmasına az bir zaman kaldığını bilmekteyim. Seydişehir’de bu konuda ciddi bir yatırım var. Aynı şekilde  Kadınhanı’da da termal su kaynağı bulundu ama, hangi safhada bilmiyorum.

Eğe öyle, Denizli Pamukkale termalleri öyle.

Kütahya öyle.

Geç bu tarafa  Kırşehir’de,  Sivas’ta balıklı göl termal tesisleri var.

Afyon ve  Denizli’yi bizim Konyalılar beslemektedir.

Yukarı da da dedim ya,

Türkiye’nin her bir karış toprağı maddi kaynaklarla doludur.  Mesela  Konyalı iş adamı, mühendis Kemal Başaran’ın Gazlı göl’deki tesisleri gidip, görülmeye  değer. Temiz ve  şifa kaynağıdır. Aileler kaldıkları odada 24 saat sıcak termal su kullanmaya müsait havuzdan faydalanmaktadır. Ayrıca erkekler ve bayanlar için terapi havuzları,  çocuklar ve büyükler için yarı olimpik, ılık havuz, sauna, Türk hamamı son derece hijyeniktir.  Personeli son derece ilgilidir. Burada yaklaşım yüz kişi çalışmakta ve dar olan istihdamımıza katkı yapmaktadır. Ülkenin bu gibi insanlara, istihdam yaratan müteşebbislere ihtiyacı var.

Zaman zaman buraya gider, yanlış anlaşılmasın parasını öder ve yıpranmış vücudumu ve sıkılmış ruhumu dinlendiririm.

Gazlıgöl’deki Başaran Termal’ sularından da bahsetmek isterim.

Burada  kireçlenmeye, cilt hastalıklarına, kas ağrılarına, böbrek ve safra kesesi taşlarına, damla gut, kemik erimesi fibromiyalji’ye, Boyun ve bel fıtığına rahatsızlıklarına, Nörolojik hastalıklara Romatoit artit rahatsızlığına,Kadın hastalıklarına ciddi biçimde tedavi yöntemi bulunuyor ve insanların pek çoğu buradan şifa ile ayrılmaktadır.

Ayrıca burada doğa güzellikleri yanı sıra çocuklar için park, çocukların severek ilgilendiği küçük bir çiftlik ve içinde kediden, ata kadar hayvanlar bulunurken, çocuklarda iyi günlerde severek burada vakit geçirebilmektedir.

İşte bende bir nebze burayı sizlere anlattım. Allah dert verip derman aratmasın ama, özellikle belli yaşlardan sonra bu tür rahatsızlıklarınıza çare bulacağınız bir mekandır.

Bu yazı toplam 302 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.