1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Ülkemizdeki İstikrarı Bozamayacaklar
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Ülkemizdeki İstikrarı Bozamayacaklar

A+A-

Ülkemizde istikrarın oluşumunda siyasi, ekonomik ve sosyal yapı önem taşımaktadır.Bu üçlü yapıyı önceki yazılarımızda ifade etmiştik Ekonomik ve Sosyal yapıda önemli gelişmeler sağlanmıştı. Siyasi yapıda da istikrarlı gidişat vardı. Ama bazıları hükümete yani siyasi yapıya çelme atmaya kalkınca bir de bunların üzerine yanlı spekülasyonlar yapılınca ekonomik göstergelerdeki trendlerde bazı olumsuzluklar görülmeye başladı.Bu üçlü yapının birbirini etkilemesi kaçınılmazdır ve bu etkileşim sonucu bazı alanlarda tetiklemeler oluşturulmaya çalışıldı. Ama benim görüşüm bu sınırlı kaldı.Bölgede ülkemizin ekonomik siyasi ve sosyal yapı açısından gelişmesini istemeyen uluslararası ve ulusal bir takım lobiler mevcuttur. Ve bunlar her zaman var olacaklardır.Asıl önemlisi bu çevrelere fırsatların verilmemesidir.
Bu son operasyon sonucunda AK Partinin oyları yükseldi.Seçim ayarlı operasyonu destekleyen gruplara en güzel cevap yatırımcıdan gelmiş oldu. İnce mikro hesap yapanlar makro stratejide boğuldular Borsada da Bugün gazetesinin patronu Akın İpek'in şirketleri yüzde 30-40 değer kaybederken, cemaatin bankası Asya Katılım da borsada çöküş yaşadı.
Dolardaki yükselişle birlikte doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarından elektriğe, ulaşımdan sofraya kadar birçok sektörde zamların önü açılmış oldu. Ve benzinin fiyatı 5 TL yi aştı.
Kim çaldıysa, kim yetimin öksüzün ekmeğine göz diktiyse, Allah onların hakkından gelsin.Biz de onların hakkından gelelim
Bunun temelinde ekonomik yapıdaki olumlu gelişmelerin yanısıra yıllardan beri zarar eden kurumların aktif hale gelmeleri ulusal ve uluslar arası piyasalarda etkinliğini azaltmak amacına yöneliktir.
Görev zararları sebebiyle yıllarca gündemden düşmeyen kamu bankalarının rekor kar elde etmesi ve yurt dışı açılımı küresel finans operasyonunu da beraberinde getirerek halkın cebindeki para azalmaya başlamıştır.
Bu operasyonun amacı iç şoklara bakarak bazıları Türkiye ekonomisinin kırılgan olduğunu ileri sürüp ekonomide olumsuz gelişmeler olmasını bekliyorlar.
Bilmiyorlar ki Türkiye ekonomisinin bu şoklara dayanamayacağını ileri sürerek olumsuz tablolar çiziliyor.Bazı dönemlerde her sabah kalktığımızda cebimizdeki paranın değerinin kaybolduğu günleri ne çabuk unuttuk. Oysa bu ülke ekonomisi bu sert gerilimleri taşıyabilecek yetenek ve kapasiteye sahip bulunmaktadır.Kırılganlığa fırsat verilmeden potansiyel direnci aktif dirence dönüştürme özllliğine de sahip bulunuyor.
Dış yükümlülüklerin 169.7 milyar doları Türkiye'de yapılan doğrudan yatırımlardan oluşuyor. Ve bu yatırımların kısa vadede ülkeyi terk etmesi mümkün değil. Bir de merkezi devletin kısa vadeli dış borcu olmadığından Türkiye'nin kısa vadeli döviz yükümlülüklerini karşılamasında bir sorun görünmüyor.
Halkbank ve Emlak GYO'da hissesi bulunan dünyanın en büyük para yönetim şirketi BlackRock Türkiye'deki yatırım pozisyonunu artırdığını açıkladı.
Halkbank ve Emlak GYO'da hisse payı açısından en büyük özel şirket konumunda olan BlackRock'ın Gelişen Piyasalar Başkanı Sam Vecht Türkiye'deki yatırım pozisyonlarını artırdıklarını belirtti.
Biz de bunları ve borsayı batırmaya çalışıyoruz
Ama ekonomideki istikrar bu olumsuzluklara ve tehditlere mahal vermeyecektir.
Ama bazı spekülasyonlarda yapılmaktadır.
Enerji bakanının açıklamalarına rağmen hala zam kapıda beklemektedir.
Niye Hafta başında Merkez Bankası'nın yüklü döviz satışlarıyla 2.09'dan 2.07'ye kadar düşen dolar dün siyasi gerilimin tırmanmasıyla yeniden yükselişe geçti. Güne 2,0940 liradan başlayan dolar 2,1 liranın üzerine çıkarak tarihi bir rekor daha kırmış oldu.Ama bunun kısa vadeli olacağını düşünmekteyim.
Uyanık ve akıllı olmanın tam zamanı
Hükümete de destek verelim
Var mı alternatifi
Yok o halde ...
Bu ülke bizim; içinde biz varız.Batarsa biz de batarız.Çıkarsa biz de çıkarız
 

Bu yazı toplam 250 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.