1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Ülkemizi tanımıyoruz'
'Ülkemizi tanımıyoruz'

'Ülkemizi tanımıyoruz'

Konya Aydınlar Ocağı’nda Miryokefalon Savaşı’nın nerede yapıldığı konusunda ezber bozan açıklamalar yapan Yüksek Mühendis Ramazan Topraklı, “Biz hakikaten ülkemizi tanımıyoruz. Ülkemizi tanımadığımız için de tarihini bilmiyoruz” dedi.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Haçlı Seferleri” gündeme geldi.
“Anadolu’da Keşifler”, “Değişen Coğrafya ve Miryokefalon Savaşı” adlı kitapların yazarı Yüksek Mühendis Ramazan Topraklı, Haçlı Seferleri’ni yapıldığı coğrafya ve yer adlarına göre değişik bir açıdan ele alarak haritalar eşliğinde anlattı.
Konya İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen tarih sohbetine, Miryokefalon Savaşı’yla ilgili bir belgeselin gösterimiyle başlayan Ramazan Topraklı, yaptığı çalışmalarda yer adlarının kendisine rehber oluşturduğunu ve Selçuklu tarihinde adı çok sık geçen Lâdik (Laodikya)’in “Eğirdir” olduğunu öne sürdü. Topraklı, Katip Çelebi’nin yaptığı haritada Beyşehir Gölü’nü iki, Eğirdir Gölü’nü tek gösterdiğine dikkat çekti. “Rum Denizi Sahilindeki Denizli, Eğirdir. Çünkü Rum Denizi denilen yer Eğirdir Gölü’dür. Bizans ve Türkler orayı hep “deniz” olarak almışlar. Zaten Türklerde sulara umumiyetle hep deniz demişler. Eğirdirliler hâlâ oraya deniz diyorlar. İçindeki kayıklara da ilginçtir gemi diyorlar” dedi.

ÜLKEMİZİ TANIMIYORUZ
1940’larda Isparta’da Nafia Müdürlüğü yapan Hüseyin Hilmi Emre’nin, oğluna “Sakın! Vatanını tanımadan yurtdışına gitme” şeklinde nasihat ettiğini hatırlatan Topraklı, “Biz hakikaten ülkemizi tanımıyoruz. Ülkemizi tanımadığımız için tarihini de bilmiyoruz. Bugüne kadar bildiğimiz tarihinin de yer olarak çok yanlış olduğunu göreceksiniz.” şeklinde konuştu. Babası Mustafa Topraklı’nın yer adlarıyla ilgili kendisine çok şeyler anlattığını ve bundan son derece yararlandığını kaydeden Topraklı, Miryokefalon Savaşı’nın nerede yapıldığıyla ilgili açıklamalar yaptı. “Miryokefalon savaşının en büyük kahramanları Türkmenler. Çünkü Haçlılar 1156 yılında burada Türkmenleri katletmişler ve çok büyük zulümler yapmışlar” şeklinde konuşmasına devam eden Topraklı, Selçuklu Sultanı II. Kılıçarslan ile İmparator Manuel Komnen orduları arasında geçen ve Komnen’in mağlubiyetiyle sonuçlanan Miryokefalon Savaşı’nın, bazı tarihçiler tarafından Malazgirt Meydan Muharebesi’nden de daha önemli olduğunu ifade ettiklerine işaret ederek “Anadolu tarihinin kilidi Kemer Boğazı, anahtarı ise Yenice Köyü Köprüsü’dür” dedi.
Konuşması esnasında Prof. Dr. Mikail Bayram’ın Miryokefalon Savaşı’nın yeri ile ilgili yaptığı açıklama ve itirazları üzerine Topraklı, “Ben tarihçi değil, mühendisim. Ben sadece savaşların yerleriyle ilgili çalışma yapıyorum. Ben metni okuyorum. Bu isimler nereye uyuyor, nereye oturuyor? Benim çalışmam umumiyetle budur” diye cevap verdi.
Miryokefalon’un anlamının “bin kelle” olmadığını dile getiren Topraklı, “Menderes’e dökülen akarsu kaynakları” anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

TARİHÇİLER ARAŞTIRIP DOĞRUYU BULSUNLAR
‘Rabaz’ın 15 anlamı olduğunu ve ilk mânâsının da “deveyi çöktürmek (mola verilen yerde)”, ikincisinin “varoş” olduğunu belirten Topraklı, “Bugüne kadar bir tarihçi çıkıp da o tarih kitaplarında yazan bu yerler coğrafyamızda nerededir diye çalışmamışlar. Bu garip arkadaşınız çalıştı. Hatalarım vardır. Ben tek başıma çalışıyorum. Birisi çıksın da Ramazan Bey şurası hatalı desin. Ben yeni bir tartışma başlatıyorum. Tarihçi arkadaşlar buna kafa yorarlar. Biz eğri miyiz doğru muyuz ortaya koyarlar” diye konuştu.
Soru-cevap şeklinde geçen sohbetin sonında Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, İnşaat Yüksek Mühendisi Ramazan Topraklı’ya kitap hediye etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum