1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ülkenin geleceği gençlere emanet
Ülkenin geleceği  gençlere emanet

Ülkenin geleceği gençlere emanet

Anayasa değişikliğinde seçilme yaşının 18’e indirilmesiyle başlayan tartışmanın yersiz olduğunu belirten Başkan Şenol Metin, 15 temmuzda gençlerin yapabileceklerini gördüklerini ifade ederek, gençlere güvenilmesi gerektiğine vurgu yaptı

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Eğitimciler Birliği Sendikası(Eğitim Bir-Sen) Konya 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Metin, seçilme yaşının 18’e düşürülmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Tarihimizde 18 yaşındaki gençlere önemli görevlerin verildiğini vurgulayan Başkan Metin, gençlerin kendilerini yetiştirmesine imkan verilmesi ve şans verilmesi gerektiğini belirtti. Ülkemizde 18-21 yaş aralığında 3 Milyona yakın gencin olduğunu belirten Başkan Metin, böyle büyük bir potansiyelin engellenmemesi gerektiğini dile getirdi. Başkan Metin, kamuoyu araştırmalarında üniversiteli gençlerin kararsız olduklarını ama son yapılan araştırmalarda gençlerin kararını değiştirdiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Üniversitelerimizde ilk kez oy kullanacak önemli oranda bir kitlemiz var. 19-21 yaş gurubunda yaklaşık olarak 3 milyona yakın bir seçmen kitlesi var. Bunların başlangıçta kafaları karışık gibi görünüyordu. Ama son haftada yapılan çalışmalarda gençlerimizin de artık seçimlerini yaptığı yönünde oldu. Buradaki faktör ise 18 yaş seçilme hakkının olmasıdır. Gençler kendilerine değer verildiğini hissettiler. Hakikaten de siyasi iktidarın 18 yaş grubuna seçilme hakkı vermesi devrim niteliğinde bir düzenlemedir. Bu çerçeve de gençlere böyle bir imkanın verilmesi büyük bir fırsat.”

GENÇLERİN GÜCÜNÜ 15 TEMMUZDA GÖRDÜK

Yeni anayasanın referandumla geçmesiyle seçilme yaşının 18’e indirilmesi gençler için büyük bir şanstır diyen Başkan Metin, 15 Temmuz sürecinde genlerin vatan ve millet için yapabileceklerini gördüklerini kaydetti. Bu milletin 15 temmuz sürecinde gençlerden çok şey öğrendiğini bildiren Başkan Metin, “15 Temmuz’da gençlerimizin yaptığı işleri gördük. Bu millet gençlerimizden çok şey öğrendi. Toplumun çocuk olarak gördüğü ancak asımın nesli kimliği taşıyan bir genç kitlesini meydanlarda gördük. Hatta biz yetişkinlerin de dahi önündeydi. Çanakkale zaferinde hey on beşli türküsü vardır ya, bu sadece Çanakkale’yle sınırlı değildir. Kafkas cephesinde de 15 yaşındaki çocukların silah taşıdığını biliyoruz. Yani bizim çocuk gençlerimizin kahramanlık öyküleri çoktur. O zaman biz u kahramanlarımıza güvenmemiz lazım” ifadelerini kullandı. Gençlerin güveni boşa çıkarmayacağını söyleyen Başkan Metin, önümüzdeki dönemde mecliste 3-4 yerine daha çok gencin yer alması gerektiğini söyledi.

TARİHİMİZDE VAR, GENÇLER AZİMLİ

Geçmişte gençlere önemli görevler verildiğini hatırlatan Başkan Metin, çağ açıp çağ kapatan Fatih’in en iyi örnek olduğunu aktardı. Gençlere genç yaşta yetki verilmesinin yeni bir şey olmadığını belirten Başkan Metin, “Tarihimiz, 18 yaşın altındaki insana bile önemli görevler verdi. Yöneticilik, komutanlık, padişahlık, valilik görevlerini aldığını biliyoruz. Yani gençlerimize genç yaşta yetki verilmesi yeni bir şey değil. Gençlerimizin kendilerini yetiştirmesi için imkan sağlamamız lazım. Akıl, duygusal aidiyet yaşla alakalı değildir. Biz gençlerimize eğitim fırsatı vereceğiz ki, bu gençlerimiz edinmiş oldukları bu eğitim imkanlarıyla ülkemizin yarınları için kullanabilsinler. Bazı kesimler de, ‘Tek tipçi, ben yöneteyim, diğerleri sadece bize tabi olsun’ diye bir psikoloji içerisindeler. Gençlerimiz için bu zulümdür. Gençler alana inmeli” dedi.

EĞİTİM SİSTEMİ SORUNLU AMA ŞANS VERİLMELİ

Eğitim sistemi ile ilgili ciddi ve büyük sorunlarımız var diyen Başkan Metin, gençlere şans verilmesi gerektiğini kaydederek şunları söyledi: “Ama henüz daha zamanı değil, vakti gelmedi diyerek bunu ertelememeliyiz. Biz gençlerimize bu imkanı vereceğiz kigençler buradaki eksikliklerini görerek tamamlayacaklar. Seçilme yaşının 18 olması nedeniyle bir çok gencimizin okuma faaliyetine girdiğini görüyoruz. Sendikamıza gelip, ‘biz önümüzdeki dönem ülkenin mukadderatın da söz sahibi olmak istiyoruz. Bunu yapabilmek için neler yapmalıyız’ diye geleler oluyor. Bizde bu gençlerimize mutlaka bir yabancı dil öğrenmelisiniz diyoruz. Bizim köklerimizle aidiyet kuracak okuma faaliyetlerine geçin diyoruz. Sırf bu sayede bile 10 gencimiz bile kendini yetiştirme sürecine girdiyse büyük bir şanstır. Onun için gençlere imkan vermek lazım.”

 

Üniversite sınavlarının referandum tarihine göre ayarlanmadığıyla ilgili çıkan söylentilere cevap veren Başkan Metin, “Akademik takvimler Eylül ayında belli oluyor ve ona göre düzenleniyor. Referandum tarihinin de sonradan açıklanması yüzünden akıllara acaba sorusu geldi. Ama üniversitelerimiz yerinde bir karar alarak 14 Nisan tarihinde sınavları bitirme kararı aldı. Bu çok güzel bir uygulama oldu. Gençlerimiz oy kullanmak için rahat rahat memleketlerine gidebilecek ve oylarını verecekler. Adresini Konya’ya alan öğrencilerimiz ise burada Pazar günü yapılacak seçimlerde oyunu kullanabilecek” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.