1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Uluslararası Havaalanı Şart
Uluslararası Havaalanı Şart

Uluslararası Havaalanı Şart

Son yıllarda özellikle sanayi alanında hızlı bir gelişme gösteren Konya’nın uluslararası havaalanı ihtiyacı her geçen gün artıyor.

A+A-

Uçuşlar nedeniyle sanayideki birçok elektronik cihaz sürekli bozulurken, 4. Organize Sanayi Bölgesi’nin tehlike altında olduğu ifade ediliyor.

Konya’nın yıllardır talep ettiği sivil uluslararası havaalanının artık yapılması gerekiyor. Konya’nın ve Türkiye’nin sayılı firmalarından birisi olan ATİKER Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Atiker, sivil havaalanı ihtiyacını çarpıcı tespitlerle ortaya koydu.

SANAYİ TEHLİKE ALTINDA

Mehmet Ali Atiker, “Konya sanayi alanında ve üniversite alanında çok genişledi. Bugünkü geldiğimiz nokta da Konya’da hizmet veren NATO’nun kontrolündeki hava alanı yetersiz kalmaktadır.

Şöyle ki, bu havaalanı geçmişte 40 yıl önce NATO’nun 3. Ana Jet üstü olarak yapılarak hizmete girmişti. Bu hava alanı bugün Konya’ya ve Türkiye’ye yeterli cevabı veremiyor. Üstelik bu hava alanında askeri uçaklarda eğitim uçuşları yapmaktadır. Hava alanı şehrin ve sanayi bölgesinin içinde kalmıştır. Uçakların alçak ve eğitim uçuşları Konya sanayisini ve şehri olası bir kaza sonrasında tehlikeye sormakta. Ayrıca uçakların alçak uçuşları da, sanayi bölgesinde bulunan fabrikalarda bazı elektronik makinaların yazımını etkilemekte, olumsuz sonuçlar çıkmaktadır. Konya’da bu alanda 4 organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. Bunlar tehlike altındadır. Daha da gelişme gösteren bir sanayi bölgesidir.”ifadelerini kullandı.

SERBEST BÖLGE KURULMALI

Yapılan sivil uçuşların yetersiz kaldığına işaret eden İşadamı Mehmet Ali Atiker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konya’nın acilen uluslararası bir hava alına ihtiyaç vardır. Kaldı ki, sanayi ve ticaret gelişecek, ihracat artacaksa bu hava alanının yurt içi ve yurt dışı seferlerinin de açılması gerekmektedir. Ayrıca Konya da serbest bölge kurulmalıdır. Gerek uluslararası hava alanı yapılırsa, hem numunelerimizi istenilen bölgelere kolayca göndereceğiz, gerekse yurt dışında ticaret yapacak esnaflar kolaylıkla bize ulaşacaklar. Kargo servisinin de bu alanda hizmet vermesi gerekir. Bugün bir numuneyi gerek yurt dışına göndermek, gerekse yurt dışından getirtmek bir haftayı alıyor. Zaman çok önemlidir.”

Mevcut havaalanının kış şartlarına uyduğun olmadığına dikkat çeken Atiker, kışın 80 uçuşun karşılıklı iptal edildiğini anımsatarak, bunun ticarete ve ithalat-ihracata zarar verdiğini sözlerine ekledi./M. Nuri KEKLİK

Uluslararası Havaalanı Şart

Uluslararası Havaalanı Şart

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.