1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kanmaz

  3. Ümmetin Sabahı Ne Zaman ? 
Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz
Yazarın Tüm Yazıları >

Ümmetin Sabahı Ne Zaman ? 

A+A-

İslam coğrafyası ne haldedir? Ekranları seyredemez, dayanılmaz manzaralara bakamazken, kameraların çekmediği halleri bilmiyoruz. Doların yükselişi kadar Halep’in, Bingazi’nin, bağdat’ın,kandahar’ın,lahor’un,El Halil’in garipliği, mazlumiyeti, yalnızlığı bu mevsimde dahi tirtir titreyen üşümesi veya nifak çemberi içine  düşüşü üzüyor mu bizi?
Hüzün ötesi acı yaşıyor mazlum şehirler, Konuşmak ne çare, yazmak ne çare… Küçük dünyaya ne çok savaş sığdırıyoruz böyle; bugüne kadar kimseye yar olmayan bu dünya bundan sonra kime yar olacak?
Modernizim döl yatağından fırlayan firavunlar ordusu kadim şehirlerimizi harap, dünyayı tar-u mar ediyor. Zihin tarlalarımız birkaç yüzyıldır yaban otlarıyla dolu, gül bahçesi şehirlerimiz bir bir düşüyor. Bağdat’ın hesabı, Halep’in arşı, İstanbul’u Konstantiniyye’yi dönüştürme düşü; leş kargaları üzerimizde uçuşuyor! Hedef; Anadolu’yu Endülüsleştirmek ve bizi bin yıl öncesine götürmek.
Dâhili fitneler, ihanetler, harici saldırılar; dolar bugün kaç oldu ? Dünya dolarla dönüyor çünkü! Zihnimize dolan dolar düşüncesi varken zahirde ondan kaçmakla krizi atlatır mıyız? Kriz kalbi ve derin de; zahirden çok içe işlemiş. İşlerimiz modernler gibi, söylemlerimiz başka…İnandığımız gibimi yaşıyor veya yaşadığımız gibi mi inanıyoruz..!
Günde kaç defa kalbimize dolan çeri çöpü temizlemek aklımızdan geçiyor. Halep orada ise arşın burada! Dolar takibi kadar kendi hata takibimiz var mı? Ömür sermayesi hızla  akarken bulunduğumuz  an hazinesini neyin peşinde harcıyoruz?
Biliyorsunuz değil mi..?Firavunlar ordusunun asıl hedefi kalp şehri. Bu ordulara karşı kalplerimizi tevhid bayrağı altında toplamalı değil miyiz? Bu bayrakta toplanırsak umulur ki Rabbimiz gönlümüze sekine indirir, görünmez ordularla yardım gönderir.
Temel mesele; kalbi tevhid ve aklı kalbin hizmetinde kullanarak nefsi desiseleri tesirsiz kılmak, Hannes saldırıları püskürtmek. İman ülkesine saran kuşatmayı kırmanın ve şehirleri kurtarmanın başka yolu var mı?yani demem o ki Mide ve Kalp dairesini kuvvetlendirmek gerekirken hala neden dış dünya dairesi dediğimiz nefsi emmare  dairesini güçlendiriyoruz,..o dairede saatlerce zaman harcıyoruz….
Dünya yoruyor, hadiseler ürkütüyorsa da ümit orduları da cehd içerisinde çarpışıyor. Korku kadar ümit; ümit kadar korku.
Halep,Gazze,Kerkük,Diyarbakır,Hakkari..korkunun gecesinden geçerken, ümidin sabahında doğmayı bekliyor. Gönül kamerası ümitsizlik görmez, en olmazların ardında saklı ümit  ve hikmeti görür, gösterir. Ölürsem şehit, kalırsam gazi dedirtir.
Uyanıkken uyurgezer olmamak temennisi ile  mazlum ve masum kadim şehirlerimizin ve tüm dünya müslümanlarının gazası zaferle sonuçlanması duasıyla... 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.