1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. ÜMMETİN VİRÜSÜ! TEHDİDE DÖNÜŞEN CEMAATÇİLİK
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

ÜMMETİN VİRÜSÜ! TEHDİDE DÖNÜŞEN CEMAATÇİLİK

A+A-

İslami konularda ciddi düzeyde bilgi kirliliği yaşanıyor. Alakalı alakasız yığınla hoca müsveddesi insan televizyon kanallarında, sosyal medya sitelerinde arzı endam ediyor. Müslümanların aklı karışmış. Doğru ile yanlışı ayırt edebilmede ciddi sorunlar yaşanıyor. 
İslam ümmetini bu çıkmazın içine sokan aslında bilgi kirliliğidir. Kişilerin doğruya ulaşmada farklı noktalardan doğruya ulaşma çabasıdır. Fakat malumunuz İslam ümmetinin en büyük sorunlarından biri de bilgi noksanlığı olduğu için doğru ile yanlış arasında bocalamakla kalmadığı gibi her doğru bildiğinin peşinden koşmaya yahut yanlış olarak algıladığı hükümler karşısında da uzaklaştığı bir seyir yoluna düşmüş. Gerçi İslami hassasiyet noktasında yeterince özen gösterilmediği için bu konuları dert edinen insan sayısında düşüş var. Ümmete ışık tutacağı noktasında lanse edilen bir takım zevatın kendi aralarında İslam’ı tefsir etme çabaları akıllarda daha büyük karışıklığa yol açtığı malumken günden güne de itikadi alanda da zayıflama açığa çıkıyor. 
Bu konuyu örneklendirmek suretiyle ortaya dökmekte fayda var. 
Biliyorsunuz İslami kesimde ciddi sarsıntı yaratan tartışmanın fitilini Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü başlatmıştı. İsmailağa tarikatının desteğini alan Cübbeli, Mustafa İslamoğlu'nu küfürle suçlayıp "reddiye" kampanyası başlatmak suretiyle bir nevi savaş ilan etmişti. Aslında İslami konularda oluşan ihtilaflı durumlarda âlim demeyim de belirli bilgi birikimine sahip farklı cemaat önderlerinin ortaya atmış olduğu ihtilaflı olduğu iddia edilen konularda bir sürü laf kalabalığı yaşandı ve yaşanıyor. Burada o kadar çok fitneye münasip bir durum var ki İslami kesim açık tabirle din âlimleri iddia edilen çeşitli kimselerin fikir tartışmaları arasında bocalama durumunda bırakılmış. 
Maalesef İslami kesimde bugüne kadar görülmemiş tonda yaşanan kavgada Cübbeli Ahmet, adına kurulan internet sitesinde Mustafa İslamoğlu hakkında farklı uyarılar yapıyor. Tartışmayı sürdüren Cübbeli, "Ehlisünnet ve’l cemaatin dışında görüşler sarf etmektedir. Bu adamı kesinlikle dinlemeyin" uyarısında bulunuyor. 
Böylesi durumlarda bu iki kişinin bir yerde buluşturulup üzerinde ihtilaf ettikleri konularda ki görüşlerini ortaya dökmeleri ve bunu ayet ve hadisler ışığında delillendirmeleri en uygun yol olacaktır. Aksi takdirde dinimiz üzerinde oynanan böylesi kafa karıştırıcı tartışmaların zamanla büyük bir fitne doğuracağı ve önü alınamaz akımları patlatacağı bellidir.
Müslümanların başında ki en büyük belalardan olan fitne konusu, hemen her fırsatta ümmetin önüne farklı kaplarda ısıtılıp konulduğu için ağzı kalabalık hocalar kanalıyla yutturulmaya çalışılan farklı bir alan yaratılmaya çalışılıyor. Bunun açtığı yara da zamanla büyük tartışmaları beraberinde getirerek ümmet arasında hortlatılan farklı düşüncelere mensup Müslümanlar arasında büyük kavgalar ve fikri sapmalar ortaya çıkabiliyor. 
Açık ifade etmeliyim ki ben örneklendirdiğim bu iki isminde ardında değilim. Hak ile batılın birbirine karıştığı böylesi ortamlarda bu konunun çözümü için İslami otoritesinde şek ve şüphe olmayan bir merci oluşturulmalı ve dini alanda ortalığı bulandırarak Müslümanların gerçek dinlerini öğrenmelerine ket vuran riskler tez elden bertaraf edilmelidir. 
Çok farklı cemaatler hortlatıldı. Hangisinin yanına giderseniz inanın sizi bir şekilde ikna edebiliyorlar. Hayatınızda rast gelmediğiniz onca laf kalabalığı arasında sizin zihninizi muhasara altına alacak çakma argümanlarla bir anda etki altına girmeye başlarsınız. Bugün o cemaatin mensubu olursunuz ama ertesi gün bir diğer cemaat kanalıyla ortaya atılan farklı bir fikirle aklınız yeniden karıştırılmak suretiyle zihninizde yaratılan ikilem sizi mensubu olduğunuz hak din üzerinde akıllara zarar yorumlar yapmaya kadar götürebilir.   
Cübbeli Ahmet Hoca'ya göre, İslamoğlu mezhepleri yok sayarak imamları küçümsüyor, Şia'nın görüşlerini ehlibeyte mal ediyor, kadınlarla tersten ilişkiye cevaz veriyor, sahabeye yakışmayacak açıklamalarda bulunuyor, adetli kadının oruç tutup namaz kılabileceğini söylüyor. 
Düşünebiliyor musunuz? Nelerle uğraşıyoruz?
İslam ümmeti üzerinde korkunç planların emperyalist Amerika tarafından oynandığı böylesi bir zamanda itikadi alanda yaratılan kof tartışmalar ümmetin küffar ordusuna karşı savaş için organize olabilme yeteneği ortadan kaldırılıyor. Bu da bilindik bir takım taktiklerle emperyalist çevrelerin aramıza attığı fitnelerle ayyuka çıkıyor. 
Sormakta yarar var.
İtikadi alanda ki farklı görüşlerin bir anda patlak vermesi sizce anormal değil mi? Önümüzde Resulullah (sav) gibi bir örnek dururken ümmetin bekasına zarar veren görüşlerin ortaya saçılması kime katkı sağlar?
Şu an etrafımızda yaşanan kaotik ortamın özneleri olan Müslümanların iftiralarla birbirine düşürülerek yok edilmeye çalışılmasından kim fayda sağlayacak?
Lime lime edilen bir ümmetin afaki sorunları dururken farklı noktalardan ortaya atılan fikirlerin kavgaya odaklandırılmasının temelinde ne olabilir?
Asrı saadetin hemen sonrasında yaşanan ihtilafların çözümünde ümmetin önde gelen uleması kaynaklara dayanarak ortak bir noktada buluşmamış mıydı?
O halde bu hırs ve kin neden?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum