1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Umut Tacirleri Ve Güven
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Umut Tacirleri Ve Güven

A+A-

Türkiye’de insanlar, cinnet halindedir. Yalancılık, yolsuzluk, rüşvet, talan, hırsızlık, hurafeler, Türkiye’yi sarmalamış, Türk Milleti’nin birlik ve beraberliği şu veya bu algı ile, dış güçlerin dürtüsüyle tehdit ediyor.
Gazete ve TV’lerin ekranlarına bakıyoruz; cinayet, tecavüz, hırsızlık adam kayırma kollama savunma veya nefret suçlarının değişik örnekleri ile dolu. Hemen herkes televizyon ekranlarında ya da gazete sayfalarında yer alan olayları izledikçe, vay be, ya öyle mi, hayret sözcüklerini söylüyor.
Muhalefet insanlara güven vermiyor. Üstelik güvensizlik enjekte ediyor. Güvensizlik; her yeri sarmalamış durumdadır. Öylesine ki bazı gazeteciler, bazı siyasetçiler, bazı akademisyenler hastalıklı kimlik ve kişiliklerini ekranlarda, gazetelerde yansıtınca, toplumun farklı kesimlerinde benzer kişilik bozuklukları ortaya çıkıyor. İmaj yansıması, dengesiz, tutarsızlık mesajın algılanmasını doğuruyor.
Toplumun yüzyıllar boyunca kazandığı hemen tüm değerleri tartışmaya açılıyor. Kültürel bütün ortak değerler alt üst edilmiş durumdadır. Kutsal din duyguları, çıkar için olabildiğince tersyüz edilmiş, durumda.
Demokrasi adına özgürlük adına insanlar, insanların huzurunu bozuyor, Devletin ve milletin malını demokrasi adına yakıp, yıkıyor. Güvenlik güçlerine saldırıyor, vatandaşını katletme alışkanlığı edinmişlerdir.
Terör, terörist; eli silahlı olandan daha çok eli kalem tutan, ağzı laf yapan garip tiplerle özdeşleşir hale gelmiş durumda. Ayrıca TBMM’nin çatısı altında güvenlik kalkanı alanlarda bunlara destek veriyor, hatta bu tür eylemlerde en önde yer alıyorlar.
Toplumda iyimserliği, sevgiyi, kardeşliği, birlik ve beraberliği sağlamakla yükümlü olanlar, ben ve bana karşı ikilemi ile insanların ayrışmasına neden oluyorlar. Ben ve öteki algısı toplumu sarıyor.Adalet kişiye göre işliyor algısı; dalgalar halinde toplumda yer etmeye başlamıştır. Hukuk, hukuk kuralı; benden yana bana karşıt ikilemesine göre işlemektedir.
Maalesef öyle bir hale geldik ki, bazı kesimler için yetki gücün, güç baskının, baskı ayrışmanın, ayrışma çatışmanın itici aracı haline gelmiştir. Bunun önüne geçilmek istense de mecliste kaos, kavga ve kargaşa yaratılıyor.

Bazı siyasetçi, medya mensubu ve akademisyenlerdeki bu değişim ve dönüşüm, kimlik ve kişilik sapması olarak ortaya çıkmaktadır. İnsanlık tarihi bu tiplerin örnekleriyle doldur. Bugünün kuşaklarını ve gelecek kuşakları sağlıklı kılmak istiyorsak, kimlik ve kişilik bozulmasına uğrayan tiplerden uzak tutalım.
Ne olursa olsun umudumuzu kaybetmeyelim. Sağlıklı, güçlü toplum, sağlıklı yöneticilerle sağlıklı aydınlarla oluşur.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.