1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. UMUTLUYUZ,HUZUR GÜVEN BEKLİYORUZ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

UMUTLUYUZ,HUZUR GÜVEN BEKLİYORUZ

A+A-

Evet, 2017 acısıyla, tatlısıyla geride kaldı.Gerçi  dünya olarak, ülke olarak, şahıs olarak pek tatlı günümüz, zamanımız olmadı ama, acıları hatırlamakta istemiyorum. Yaraları tazelemek bir şey kazandırmaz.Milletin belleğinde duruyor.

Her yeni yıl hemen hepimiz için yeni bir başlangıç, yeni bir umut demektir...Her yıl sona erdiğinde yaşadıklarımızı gözden geçiriyor; kimilerinde pişmanlık duyuyor, hüzne kapılıyoruz...Kimilerinde ise doğru kararlar vermenin mutluluğunu ve hazzını yaşıyoruz.
Her yıl tekrarladığımız bu sorgulamaların tek bir nedeni var;Daha mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek.
Ancak kimi zaman beklentilerimizi çok yüksek tutmak, kimi zaman yaşanılan olumsuzluklara fazla odaklanmak veya her şeye yetişmeye çalışmak gibi hatalı alışkanlıklar veya düşüncelerimiz nedeniyle kendimizi mutsuzluğa sürükleyebiliyoruz.Bazen de mutluluğu kendimiz değil başkalarının davranış ve sözlerine bağlayarak elde etme hatasına düşüyoruz.
Kendi algımız, düşüncelerimiz, hayallerimizi başkaları üzerinden tanımladığımızda aradığımız mutluluktan uzak bir noktaya düşüyoruz.Aslında mutluluğu yakalamak çok da zor değil!
Mutlu olmak için sadece yeni yılda değil,ömür boyu uzak kalmamız gereken alışkanlıklarımız ve hayatımızda neleri ön plana almamız gerektiğini iyi düşünmeli ve sıralamasını ona göre yapmalıyız.Yoksa  yeni yıl kutlamalarını sadece  kendinden geçercesine sarhoş olmak, Avrupa’nın yaptıklarına özenmek, gelenek ve göreneklerimize uymayan işler yapmak bize yakışmaz.Yalnız körü körüne, bağnaz ve kafayı kumada sokmamak gerekir. Niyetine göre yaşamın zaten bellidir.
Mükemmel olma kaygısı çağın getirdikleriyle beraber ortak bir kaygı halini almaya başladı.Her şeye yetişmeye ve bunları en iyi şekilde yapmaya çalışmak, beklentileri çok yüksek tutmak, zamana meydan okumaya çalışmak gibi durumlar kişilerde yoğun kaygıya ve beraberinde sorunlara yol açıp taşıyamayacağımız yükleri sırtımıza yüklemeye benziyor.
Kimi insan için mutluluğun tek şartı işteki başarısı, kimi için ailedeki rolü, kimi için de sosyal konumu halini alabiliyor.
Tüm yatırımın yapıldığı o tek alanda işler istenildiği gibi olmadığında motivasyonsuzluk, çaresizlik hisleri ve mutsuzluk gelişebiliyor.Hayata geniş pencereden bakıp her alanın ayrı ayrı kıymetini bilmek ve bunlara odaklanmak, negatif duygu ile düşüncelerden uzaklaştırarak kişiyi mutlu kılıyor ve herhangi birinde gelişebilecek olan aksiliklerin etkisini azaltıyor.
Hayat iniş ve çıkışlarla dolu bir yolculuktur aslında...Bu iniş ve çıkışlar ise yıllar içinde yaşanıyor.Yaşanılan olumsuzluklara gereğinden fazla odaklanmak, olan iyi şeylerin üstünü örtmeye ve kişiyi geleceğe dair umutsuz bakmaya itiyor.
Gerçekçi değerlendirmeler ise geleceğe dair her zaman daha pozitif bakmayı sağlıyor.
Geçmiş ve gelecek muhasebesinin içine kendinizi hapsedip, mevcut zaman dilimini deney imlemekten mahrum kalmak kendinizi cezalandırmaktır.Yaşanılan an'ın tadını çıkarmaya çalışmak ise ödüldür.Geçmişin geçmişte kaldığı, geleceğin daha yaşanmadığı bilinciyle mevcut zamanın tadını çıkarın...

Hz. Mevlana’nın dediği gibi:
Dün dünde kaldı ,artık yeni şeyler söylemek lazım.

Yaşadığımız olumsuzluklarda hem başkalarına hem de kendimize karşı zaman zaman çok acımasız eleştirilerde bulunabiliyoruz.Bunun aksine başarıları takdir etmeyi unutup, kendimizin veya başkalarının değerini göz ardı edebiliyoruz.Bunun adının ise nankörlük olduğunu düşünüyorum. Şükretmeyi unutmak diyorum.
Yeni yılda önce kendinize sonra başkalarına karşı yapıcı, sağlıklı eleştiriler yapmaya ve başarıları, pozitif davranışları övmeye ve takdir etmeye özen göstermeliyiz.
Bağışlamayı öğrenmeliyiz...Yaşadığımız travmalar, aldığımız darbeler bizleri zaman zaman acımasız olmaya, kin tutmaya itebilir.Bu duygular yaşadıklarımızın etkisini silmemekle beraber bizi içten içe kemirerek tüketme yoluna götürüyor.Hayatta her şeyin yaşanabileceği gerçeğini bilerek, bağışlamayı öğrenmenin iyileştirici etkisini deneyimlemekte fayda olduğunu düşünüyorum.
Sağlıklı geçen bir yıl değerlendirmesinden sonra hedef belirlemek kişiyi motive ediyor ve geleceğe dair umudunu pekiştiriyor.Ancak hedeflerin ulaşılabilir ve gerçekçi olması gerektiğini de unutmamak gerekir.
Allah ömür verirse 2018 yılına yıla  yapabilirliğiniz dahilinde hedefler belirlemeye çalışın.Aksi halde hedeflediğinizi elde edememenin yanı sıra kendinizi tüketir ve umudunuzu kaybetmiş halde bulabilirsiniz.Aile ve iş gibi mevcut sorumluluklar hayatın içine başka şeyler katmayı unutturuyor olabilir.
Mutlu olmak için keyif aldığınız şeyleri hayatınızın içine katın.Bir hobi edinmek, spor yapmak, sevdiklerinize daha fazla zaman ayırmak gündelik yaşam stresinin etkilerini inanın hafifletecektir.Mutluluğun aileden başladığını ve bir kelebek etkisiyle çevrenizi sardığını sakın ama sakın unutmayın derim.
2018  yılınızın mutlu, huzurlu ve sağlıkla, tüm dünyada  barış içinde, ekonomik zorlukların aşıldığı, şehit haberlerinin sona erdiği bir yıl olarak  geçmesi dileğiyle..
Ancak yinede belirteyim. Yazımın başlığına bakınız.
 Yeni yıl mutluluk ve huzur getirsin demektedir.Umutlumuyuz.  Umut fakirin ekmeği..

Yazımı Havva Çakıcı’nın bir gönderisiyle bitireyim:
Ne Yaparsan Yap...
Değiştiremeyeceğin Şeyler Varmış
Hayatta Böyle Olması Gerekiyormuş Demek ki Dedim
Pes Etmek Değildi Benimkisi...
SADECE KABUL ETTİM...!!!
Geçer Dediklerimi Geçirdim...
Biter Dediklerimi Bitirdim...
Nefret Ettiklerimi Sildim Geçtim...
Gün Geldi!!!
Silkindim Yeter Dedim...
Geride Bıraktıklarım Hesap Sormaya Kalkmasın O Yüzden Bana...
Farkında Olduğum İçin Var Oldunuz...
Vazgeçtiğim İçin Bugün Yoksunuz...
HANİ DERLER YA...!!!
Kırıldıkça Değişirsin Değiştikçe Güçlenirsin Güçlendikçe Umursamazsın Onlara TEŞEKKÜR ET...
İŞTE ONLARA ÇOK ÇOOOOK TEŞEKKÜRLER...!!!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.